Flest og færrest med vedvarende lavinntekt

Andelen som bor i husholdninger med inntekt under 60 % av medianen, tre år på rad.

Oslo har høyest andel med vedvarende lavinntekt av landets kommuner med 14,4 % (2024). Lavest er Bindal med 4,9 %. Kilde: FHI, indikator 403, bearbeidet av Morning Analytics 5. november 2026.

Last ned tabellen (CSV) Delingsbilde (PNG)

14,4 %Høyest: Oslo
8,1 %Median for kommunene
4,9 %Lavest: Bindal

Bildet i tall

Stolpene viser de ti høyeste og de ti laveste av 357 kommuner. Den stiplede streken er medianen for alle kommunene.

Høyest 10
OsloOslo14,4 %BærumBærum13,3 %GamvikGamvik12,7 %Nore og UvdalNore og Uvdal12,5 %ModalenModalen12,2 %TrænaTræna12,1 %ÅseralÅseral11,9 %LebesbyLebesby11,8 %SolundSolund11,8 %Herøy (Nordland)Herøy (Nordland)11,8 %
Lavest 10
BindalBindal4,9 %VågåVågå5,1 %HemnesHemnes5,3 %RindalRindal5,4 %Nord-OdalNord-Odal5,4 %LomLom5,4 %EidskogEidskog5,8 %ÅrdalÅrdal5,8 %SnåsaSnåsa5,8 %Vestre SlidreVestre Slidre5,9 %
Slik fordeler 357 kommuner seg
4,9 % – 5,7 %: 65,7 % – 6,5 %: 236,5 % – 7,3 %: 537,3 % – 8,1 %: 998,1 % – 8,9 %: 628,9 % – 9,7 %: 549,7 % – 10,5 %: 3110,5 % – 11,3 %: 1511,3 % – 12,0 %: 812,0 % – 12,8 %: 412,8 % – 13,6 %: 113,6 % – 14,4 %: 14,9 %14,4 %andel med vedvarende lavinntekt →

Hver stolpe er antall kommuner i et verdiintervall. Den stiplede streken er medianen. Hold over en stolpe for å se intervallet.

Analyse: hvorfor ligger noen øverst og andre nederst?

Vi har sammenlignet andel med vedvarende lavinntekt med alle de andre kommunetallene vi har, fra SSB, FHI og Brønnøysundregistrene. Under står de tallene som henger tettest sammen med andel med vedvarende lavinntekt i hele landet, og hva som kjennetegner kommunene øverst og nederst på de samme tallene.

Mønsteret i hele landet

De øverste og nederste

  • Nr. 1 Oslo (14,4 %) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 22,7 % (nr. 357 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 7,0 % (nr. 345 av 357 fra toppen; FHI indikator 787); «Aksjeselskaper vi følger per 1 000 innbyggere» 93,47 per 1 000 (nr. 27 av 347 fra toppen; Brønnøysundregistrene, egne beregninger). Mest særpreget næring: tjenester tilknyttet informasjonsteknologi, 6 % av arbeidsplassene, 2,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 2 Bærum (13,3 %) Passer med mønsteret: «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 4,7 % (nr. 357 av 357 fra toppen; FHI indikator 787); «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 25,3 % (nr. 356 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Aksjeselskaper vi følger per 1 000 innbyggere» 85,09 per 1 000 (nr. 42 av 347 fra toppen; Brønnøysundregistrene, egne beregninger). Mest særpreget næring: arkitektvirksomhet og teknisk konsulentvirksomhet, og teknisk prøving og analyse, 7 % av arbeidsplassene, 3,4 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 3 Gamvik (12,7 %) Passer med mønsteret: «Aksjeselskaper vi følger per 1 000 innbyggere» 95,19 per 1 000 (nr. 24 av 347 fra toppen; Brønnøysundregistrene, egne beregninger); «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 36,0 % (nr. 311 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429); «Netto driftsutgifter til kultur per innbygger» 4 685 kr (nr. 71 av 357 fra toppen; SSB tabell 13135). Mest særpreget næring: fiske, fangst og akvakultur, 30 % av arbeidsplassene, 37,6 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 357 Bindal (4,9 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 13,4 % (nr. 70 av 357 fra toppen; FHI indikator 787); «Aksjeselskaper vi følger per 1 000 innbyggere» 49,96 per 1 000 (nr. 263 av 347 fra toppen; Brønnøysundregistrene, egne beregninger); «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 44,5 % (nr. 90 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429). Mest særpreget næring: jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk, jakt og viltstell, 9 % av arbeidsplassene, 7,4 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 356 Vågå (5,1 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over)» 45,7 % (nr. 49 av 357 fra toppen; SSB tabell 09429). Går mot mønsteret: «Aksjeselskaper vi følger per 1 000 innbyggere» 72,61 per 1 000 (nr. 86 av 347 fra toppen; Brønnøysundregistrene, egne beregninger). Mest særpreget næring: elektrisitets-, gass-, damp- og varmtvannsforsyning, 6 % av arbeidsplassene, 9,7 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).
  • Nr. 355 Hemnes (5,3 %, blant de laveste) Passer med mønsteret: «Aksjeselskaper vi følger per 1 000 innbyggere» 37,00 per 1 000 (nr. 334 av 347 fra toppen; Brønnøysundregistrene, egne beregninger); «Uføretrygdede 20–66 år (standardisert)» 14,9 % (nr. 31 av 357 fra toppen; FHI indikator 787). Mest særpreget næring: jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk, jakt og viltstell, 6 % av arbeidsplassene, 4,7 ganger landsandelen (SSB tabell 13470, 2025).

Analysen beskriver hva som henger sammen, ikke hva som er årsak. To tall kan følge hverandre fordi begge påvirkes av noe tredje, som størrelse, beliggenhet eller næringsliv. Tallene er fra siste år som finnes for hver kilde, så årene kan være forskjellige. Rangkorrelasjonen går fra −1 til 1; tall nær 1 betyr at kommunene ligger i omtrent samme rekkefølge på begge målene.

Hva forklarer plasseringen?

  • 1. Oslo 14,4 % 78 % over medianen for kommunene.
  • 2. Bærum 13,3 % 64 % over medianen for kommunene.
  • 3. Gamvik 12,7 % Liten kommune (1 019 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 58 % over medianen for kommunene.
  • 355. Hemnes 5,3 % Liten kommune (4 486 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 34 % under medianen for kommunene.
  • 356. Vågå 5,1 % Liten kommune (3 553 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 36 % under medianen for kommunene.
  • 357. Bindal 4,9 % Liten kommune (1 361 innbyggere): ett selskap eller noen få personer kan flytte tallet mye. 39 % under medianen for kommunene.
#Kommune Fylke Innbyggere andel med vedvarende lavinntekt
1 Oslo Oslo 728 714 14,4 %
2 Bærum Akershus 133 228 13,3 %
3 Gamvikliten kommune Finnmark 1 019 12,7 %
4 Nore og Uvdalliten kommune Buskerud 2 459 12,5 %
5 Modalenliten kommune Vestland 397 12,2 %
6 Trænaliten kommune Nordland 443 12,1 %
7 Åseralliten kommune Agder 904 11,9 %
8 Lebesbyliten kommune Finnmark 1 249 11,8 %
9 Solundliten kommune Vestland 742 11,8 %
10 Herøy (Nordland)liten kommune Nordland 1 874 11,8 %
11 Stavanger Rogaland 151 669 11,6 %
12 Moskenesliten kommune Nordland 976 11,6 %
13 Røstliten kommune Nordland 471 11,3 %
14 Vevelstadliten kommune Nordland 477 11,3 %
15 Vardøliten kommune Finnmark 1 969 11,2 %
16 Hemsedalliten kommune Buskerud 2 707 11,2 %
17 Asker Akershus 101 509 10,8 %
18 Nesodden Akershus 21 005 10,7 %
19 Loppaliten kommune Finnmark 846 10,7 %
20 Nordkappliten kommune Finnmark 2 945 10,7 %
21 Hjartdalliten kommune Telemark 1 638 10,7 %
22 Bergen Vestland 294 860 10,6 %
23 Frogn Akershus 16 429 10,6 %
24 Nessebyliten kommune Finnmark 874 10,6 %
25 Nissedalliten kommune Telemark 1 509 10,5 %
26 Utsiraliten kommune Rogaland 219 10,5 %
27 Eidfjordliten kommune Vestland 985 10,5 %
28 Tolgaliten kommune Innlandet 1 609 10,5 %
29 Lørenskog Akershus 51 511 10,5 %
30 Kvitsøyliten kommune Rogaland 579 10,4 %
31 Hammerfest Finnmark 11 391 10,3 %
32 Lier Buskerud 28 797 10,3 %
33 Skjervøyliten kommune Troms 2 802 10,3 %
34 Flatangerliten kommune Trøndelag 1 110 10,2 %
35 Haugesund Rogaland 38 663 10,2 %
36 Midt-Telemark Telemark 11 157 10,2 %
37 Tokkeliten kommune Telemark 2 242 10,1 %
38 Sørreisaliten kommune Troms 3 528 10,1 %
39 Hamar Innlandet 33 817 10,1 %
40 Rendalenliten kommune Innlandet 1 836 10,0 %
41 Nordre Follo Akershus 65 381 10,0 %
42 Hyllestadliten kommune Vestland 1 275 9,9 %
43 Måsøyliten kommune Finnmark 1 089 9,9 %
44 Smølaliten kommune Møre og Romsdal 2 141 9,9 %
45 Vinjeliten kommune Telemark 3 829 9,8 %
46 Karasjokliten kommune Finnmark 2 524 9,8 %
47 Ås Akershus 22 725 9,8 %
48 Sola Rogaland 29 541 9,8 %
49 Kvænangenliten kommune Troms 1 125 9,8 %
50 Ullensvang Vestland 10 929 9,8 %