Hustadvika
Kommuneindeks · basert på 2025
49 av 100
Mellom rang 13 og 22 av 38 i KOSTRA-gruppe 7 (rang 22 med standardvektene). Mellom 124 og 233 av 357 i landet (203 med standardvektene).
Rangen vises som et spenn når den flytter seg mye med andre vekter, normaliseringer og håndtering av manglende data. Spennet dekker 90 prosent av 1 000 trekk. Metode
Utviklingsindeks 54 av 100: hvordan nøkkeltallene har endret seg de siste rundt tre årene, sammenlignet med gruppa. Profil: Lavere nivå · bedring.
| Del | Poeng (0–100) | Median i gruppa | Utvikling (0–100) |
|---|---|---|---|
| Arbeid og næringsliv | 61 | 49 | 52 |
| Økonomi | 31 | 48 | 28 |
| Befolkning og utvikling | 43 | 49 | 86 |
| Arbeid, utdanning og bolig | 63 | 55 | 53 |
| Helse og levekår | Nest øverste fjerdedel i gruppaVises som fjerdedel, ikke som poeng eller rang | ||
| Lokal økonomi (våre selskapsdata) | 47 | 52 | 66 |
Poeng er persentilrang i gruppa: 50 betyr midt på treet blant kommuner som ligner. Indeksen måler ikke kvaliteten på tjenestene.
Nivå og utvikling i gruppa
Hver prikk er en kommune i samme gruppe. Kommunen du ser på er den største prikken og står med navn. Nivå speiler mye størrelse og geografi; utvikling viser retningen.
Lignende kommuner
- Bømlo 12 531 innbyggere · indeks 66
- Indre Fosen 10 006 innbyggere · indeks 31
- Østre Toten 14 925 innbyggere · indeks 49
- Kvinesdal 6 242 innbyggere · indeks 57
- Averøy 6 007 innbyggere · indeks 54
- Osterøy 8 231 innbyggere · indeks 50
- Sula 9 798 innbyggere · indeks 52
- Giske 8 828 innbyggere · indeks 61
Valgt etter innbyggertall, sentralitet, pendling og næringsstruktur (sysselsatte per næring), ikke etter indeksen.
Hustadvika har kommuneindeks 49 av 100 mot sin KOSTRA-gruppe.
Sterkest: Arbeid, utdanning og bolig: 63 av 100 (gruppen 55). Arbeid og næringsliv: 61 av 100 (gruppen 49).
Svakest: Økonomi: 31 av 100 (gruppen 48).
Verdt å se nærmere på
- Netto driftsresultat, andel av driftsinntektene (kommunekonsern): 0,6 % mot 1,9 % i gruppen (2025).
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Nøkkeltall fra SSB
Arbeid og næringsliv
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Sysselsatte, andel av 20–66 år (høyt gir høy poengsum) | 80,8 % 2025 | tabell 11618 |
| Arbeidsplassdekning (jobber i kommunen per sysselsatt bosatt) (vises, ikke i indeksen) | 67,3 % 2025 | tabell 11618 |
| Registrerte arbeidsledige, andel av arbeidsstyrken (lavt gir høy poengsum) | 1,0 % 2025 | tabell 13563 |
| Nyetablerte foretak per 1 000 innbyggere (høyt gir høy poengsum) | 7,5 2023 | tabell 13701 tall fra tidligere kommunenummer |
| Konkurser i aksjeselskaper per 1 000 innbyggere (lavt gir høy poengsum) | 0,5 2025 | tabell 07165 tall fra tidligere kommunenummer |
Økonomi
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Inntekt etter skatt per husholdning, median (høyt gir høy poengsum) | 698 700 kr 2024 | tabell 06944 noen år skjult av SSB |
| Netto driftsresultat, andel av driftsinntektene (kommunekonsern) (høyt gir høy poengsum) | 0,6 % 2025 | tabell 12143 |
| Disposisjonsfond, andel av driftsinntektene (høyt gir høy poengsum) | 2,9 % 2025 | tabell 12143 |
| Netto lånegjeld, andel av driftsinntektene (lavt gir høy poengsum) | 107,4 % 2025 | tabell 12143 |
| Netto driftsutgifter per innbygger (vises, ikke i indeksen) | 80 810 kr 2025 | tabell 12137 |
| Brutto driftsinntekter per innbygger (vises, ikke i indeksen) | 119 616 kr 2025 | tabell 12137 |
| Bruttoinntekt per person 17 år og over, gjennomsnitt (vises, ikke i indeksen) | 585 600 kr 2024 | tabell 03068 noen år skjult av SSB |
| Bruttoinntekt per person 17 år og over, median (vises, ikke i indeksen) | 520 400 kr 2024 | tabell 05671 noen år skjult av SSB |
Befolkning og utvikling
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Folketall 1. januar (vises, ikke i indeksen) | 13 538 2026 | tabell 11342 |
| Befolkningsvekst siste år (høyt gir høy poengsum) | 0,6 % 2026 | tabell 06913 tall fra tidligere kommunenummer |
| Nettoinnflytting per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 5,9 2025 | tabell 06913 tall fra tidligere kommunenummer noen år skjult av SSB |
| Andel 80 år og eldre (vises, ikke i indeksen) | 5,5 % 2026 | tabell 07459 tall fra tidligere kommunenummer |
| Framskrevet befolkningsvekst til 2030 (hovedalternativet) (høyt gir høy poengsum) | 0,0 % 2026 | tabell 14746 |
| Framskrevet befolkningsvekst til 2050 (hovedalternativet) (vises, ikke i indeksen) | −0,7 % 2026 | tabell 14746 |
Arbeid, utdanning og bolig
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Netto innpendling, andel av sysselsatte bosatte (vises, ikke i indeksen) | −31,9 % 2025 | tabell 11616 |
| Barn 1–5 år i barnehage (høyt gir høy poengsum) | 96,9 % 2025 | tabell 13502 |
| Andel med universitets- eller høgskoleutdanning (16 år og over) (høyt gir høy poengsum) | 24,0 % 2025 | tabell 09429 |
| Andel som bor trangt (lavt gir høy poengsum) | 5,1 % 2025 | tabell 14902 |
| Andel eneboliger av alle boliger (vises, ikke i indeksen) | 75,6 % 2026 | tabell 06265 |
| Netto driftsutgifter til kultur per innbygger (vises, ikke i indeksen) | 1 939 kr 2025 | tabell 13135 |
Helse og levekår
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Forventet levealder ved fødsel (15-årsperiode) (høyt gir høy poengsum) | 82,9 år 2025 | FHI tabell 508 |
| Andel i husholdninger med vedvarende lavinntekt (EU60) (lavt gir høy poengsum) | 7,7 % 2024 | FHI tabell 403 |
| Gjennomført videregående opplæring (standardisert) (høyt gir høy poengsum) | 87,6 % 2025 | FHI tabell 623 |
| Ungdom som er fornøyd med helsa (Ungdata, siste måling) (høyt gir høy poengsum) | 60,0 % 2025 | FHI tabell 349 |
| Uføretrygdede 20–66 år (standardisert) (lavt gir høy poengsum) | 9,5 % 2024 | FHI tabell 787 |
Lokal økonomi (våre selskapsdata)
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Aksjeselskaper vi følger per 1 000 innbyggere (høyt gir høy poengsum) | 50,7 2026 | Våre data |
| Median driftsmargin, selskaper vi følger (vises, ikke i indeksen) | 3,7 % 2025 | Våre data |
| Nye konkurser og avviklinger per 1 000 aksjeselskaper (lavt gir høy poengsum) | 2,9 2025 | Våre data |
Offentlige kontrakter
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Andel av kommunens kontrakter (Doffin) vunnet av lokale selskaper (vises, ikke i indeksen) | – 2025 | Våre data |
Utdanning (vises, teller ikke)
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Andel med grunnskole som høyeste utdanning (16 år og over) (vises, ikke i indeksen) | 27,9 % 2025 | tabell 09429 |
| Andel med videregående som høyeste utdanning (16 år og over) (vises, ikke i indeksen) | 43,6 % 2025 | tabell 09429 |
| Andel med fagskole som høyeste utdanning (16 år og over) (vises, ikke i indeksen) | 3,9 % 2025 | tabell 09429 |
| Kommunale grunnskoler (vises, ikke i indeksen) | 9 2025 | tabell 11971 |
| Elever per kommunale grunnskole (vises, ikke i indeksen) | 171 2025 | tabell 11971 |
| Grunnskoler i drift (offentlige og private) (vises, ikke i indeksen) | 10 2026 | Kartverket og Utdanningsdirektoratet (NSR) |
| Andel private grunnskoler (vises, ikke i indeksen) | 10,0 % 2026 | Kartverket og Utdanningsdirektoratet (NSR) |
| Elever per grunnskole (median, offentlige og private) (vises, ikke i indeksen) | 146 2026 | Kartverket og Utdanningsdirektoratet (NSR) |
| Videregående skoler i drift (vises, ikke i indeksen) | 1 2026 | Kartverket og Utdanningsdirektoratet (NSR) |
| Grunnskolepoeng (gjennomsnitt) (vises, ikke i indeksen) | 41 2025 | tabell 12255 noen år skjult av SSB |
| Elever på mestringsnivå 3–5, nasjonale prøver i lesing 8. trinn (vises, ikke i indeksen) | 60,4 % 2025 | tabell 12255 noen år skjult av SSB |
| Elever på mestringsnivå 3–5, nasjonale prøver i regning 8. trinn (vises, ikke i indeksen) | 56,8 % 2025 | tabell 12255 noen år skjult av SSB |
| Studenter i høyere utdanning, etter studiested (vises, ikke i indeksen) | – 2025 | tabell 03814 noen år skjult av SSB |
| Studenter i høyere utdanning per 1 000 innbyggere, etter studiested (vises, ikke i indeksen) | – 2025 | tabell 03814 noen år skjult av SSB |
Flere tall: flytting, alder, bolig og reiseliv (21 nøkkeltall)
Flytting, fødsler og innvandring
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Levendefødte per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 8,6 2025 | tabell 06913 tall fra tidligere kommunenummer noen år skjult av SSB |
| Fødselsoverskudd per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | −0,2 2025 | tabell 06913 tall fra tidligere kommunenummer noen år skjult av SSB |
| Innenlandsk innflytting per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 37,6 2025 | tabell 09588 tall fra tidligere kommunenummer |
| Innenlandsk utflytting per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 29,9 2025 | tabell 09588 tall fra tidligere kommunenummer |
| Innenlandsk nettoinnflytting per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 7,7 2025 | tabell 09588 tall fra tidligere kommunenummer |
| Innvandring per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 3,4 2025 | tabell 09588 tall fra tidligere kommunenummer |
| Utvandring per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 5,2 2025 | tabell 09588 tall fra tidligere kommunenummer |
| Nettoinnvandring per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | −1,8 2025 | tabell 09588 tall fra tidligere kommunenummer |
| Innenlandsk nettoinnflytting 0–17 år per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 3,6 2025 | tabell 13255 |
| Innenlandsk nettoinnflytting 18–29 år per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 1,0 2025 | tabell 13255 |
| Innenlandsk nettoinnflytting 30 år og over per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 3,1 2025 | tabell 13255 |
Alderssammensetning
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Forsørgerbrøk: barn og unge 0–19 år og eldre 67+ per 100 i alderen 20–66 (vises, ikke i indeksen) | 74 2025 | tabell 11805 |
| Andel barn 0–15 år (vises, ikke i indeksen) | 17,7 % 2025 | tabell 11805 |
| Andel unge voksne 18–39 år (vises, ikke i indeksen) | 26,6 % 2025 | tabell 11805 |
| Andel 67 år og eldre (vises, ikke i indeksen) | 19,4 % 2025 | tabell 11805 |
Bolig, bygging og reiseliv
| Nøkkeltall | Verdi | Kilde |
|---|---|---|
| Igangsatte boliger per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 3,3 2025 | tabell 05940 tall fra tidligere kommunenummer |
| Fullførte boliger per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | 3,6 2025 | tabell 05940 tall fra tidligere kommunenummer |
| Gjennomsnittlig kvadratmeterpris for brukte boliger (vises, ikke i indeksen) | 24 914 kr 2025 | tabell 14545 |
| Boligomsetninger (salg med kvadratmeterpris) (vises, ikke i indeksen) | 148 2025 | tabell 14545 |
| Overnattinger i kommersielle overnattingsbedrifter (vises, ikke i indeksen) | – 2025 | tabell 12898 noen år skjult av SSB |
| Overnattinger per 1 000 innbyggere (vises, ikke i indeksen) | – 2025 | tabell 12898 noen år skjult av SSB |
Disse tallene vises som bakgrunn og teller ikke i kommuneindeksen. Flytting og innvandring er regnet per 1 000 innbyggere 1. januar. Boligbygging svinger mye fra år til år i små kommuner, og kvadratmeterpris bygger på få salg der det er lite omsetning. Kilde: SSB, CC BY 4.0.
Hvert nøkkeltall gjelder året som står ved tallet. Kommuner som er slått sammen eller har fått nytt nummer, får tallene fra det gamle nummeret der SSB ikke har regnet dem om.
Næringer i kommunen · 2025
De største næringene etter sysselsatte med arbeidssted i kommunen (4 838 i alt i 2025), med endring siden 2020.
| Næring (SN2007) | Sysselsatte | Andel | Lokaliseringskvotient | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Pleie- og omsorgstjenester i institusjon 87 | 446 | 9,2 % | 1,68 | Stabil |
| Undervisning 85 | 398 | 8,2 % | 1,02 | Stabil |
| Sosiale omsorgstjenester uten botilbud 88 | 374 | 7,7 % | 1,22 | Faller |
| Spesialisert bygge- og anleggsvirksomhet 43 | 278 | 5,7 % | 1,21 | Stabil |
| Detaljhandel, unntatt med motorvogner 47 | 256 | 5,3 % | 0,76 | Faller |
| Offentlig administrasjon og forsvar, og trygdeordninger underlagt offentlig forvaltning 84 | 247 | 5,1 % | 0,79 | Faller |
| Fiske, fangst og akvakultur 03 | 221 | 4,6 % | 5,68 | Klatrer |
| Helsetjenester 86 | 209 | 4,3 % | 0,48 | Klatrer |
| Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk, ikke nevnt annet sted 28 | 197 | 4,1 % | 6,61 | Klatrer |
| Jordbruk og tjenester tilknyttet jordbruk, jakt og viltstell 01 | 190 | 3,9 % | 3,10 | Stabil |
| Produksjon av nærings- og nytelsesmidler 10 | 179 | 3,7 % | 2,22 | Stabil |
| Produksjon av kjemikalier og kjemiske produkter 20 | 163 | 3,4 % | 10,10 | Klatrer |
Lokaliseringskvotient over 1 betyr at næringen er større her enn i landet ellers (2 = dobbelt så stor andel). «Klatrer» og «Faller» krever både minst 10 % endring over fem år og at endringen er minst 5 prosentpoeng bedre eller svakere enn i landet. Næringer med under 20 sysselsatte vises med treårs glidende snitt og klassifiseres ikke. Kilde: SSB, tabell 13470 (sysselsatte etter arbeidssted, 4. kvartal).
Bo- og arbeidsmarked · 2025
Hustadvika er en bokommune: mange av innbyggerne jobber i andre kommuner. Kommunen har 4 836 arbeidsplasser og 7 100 sysselsatte innbyggere, og 54 % av innbyggerne jobber i egen kommune.
- Arbeidsplasser (sysselsatte etter arbeidssted)
- 4 836
- Sysselsatte innbyggere
- 7 100
- Arbeidsplasser per sysselsatt innbygger
- 0,68
- Pendler inn
- 1 035
- Pendler ut
- 3 299
Hvor innbyggerne jobber (utenfor kommunen)
| Kommune | Sysselsatte | Andel av sysselsatte innbyggere |
|---|---|---|
| Molde | 2 046 | 28,8 % |
| Aukra | 150 | 2,1 % |
| Kristiansund | 140 | 2,0 % |
| Averøy | 135 | 1,9 % |
| Ålesund | 97 | 1,4 % |
Hvor de som jobber her, bor (utenfor kommunen)
| Kommune | Sysselsatte | Andel av arbeidsplassene |
|---|---|---|
| Molde | 545 | 11,3 % |
| Averøy | 100 | 2,1 % |
| Aukra | 77 | 1,6 % |
| Kristiansund | 64 | 1,3 % |
| Gjemnes | 41 | 0,8 % |
Sysselsatte 15–74 år i 4. kvartal, etter bosted og arbeidssted (SSB 03321). Jobbkommune: minst 10 % flere arbeidsplasser enn sysselsatte innbyggere. Bokommune: minst 10 % færre. Strømmer under 10 personer telles med, men vises ikke. Arbeid på sokkelen vises som egen arbeidsplass.
Stresstest: oljenedturen og pandemien
Hvordan utviklet sysselsettingen og ledigheten seg i kommunen i to nedgangsperioder, sammenlignet med landet?
Oljenedturen (2014–2016)
Antall arbeidsplasser endret seg med −0,4 % fra 2014 til 2016, omtrent som landet (−1,3 %).
| Mål | Hustadvika | Landet |
|---|---|---|
| Endring i arbeidsplasser 2014–2016 | −0,4 % | −1,3 % |
| Endring i arbeidsplasser 2014–2018 (gjeninnhenting) | +2,0 % | +2,0 % |
| Endring i registrert ledighet 2014–2016 | +0,9 pp | +0,3 pp |
| Registrert ledighet 2014 | 2,1 % | 2,1 % |
| Andel arbeidsplasser i olje og gass 2014 (utvinning og tjenester) | 1,3 % | – |
Endringen i arbeidsplasser er i den nest sterkeste fjerdedelen av kommunene i perioden.
Pandemien (2019–2020)
Antall arbeidsplasser endret seg med −1,0 % fra 2019 til 2020, omtrent som landet (−0,9 %).
| Mål | Hustadvika | Landet |
|---|---|---|
| Endring i arbeidsplasser 2019–2020 | −1,0 % | −0,9 % |
| Endring i arbeidsplasser 2019–2022 (gjeninnhenting) | +1,4 % | +4,2 % |
| Endring i registrert ledighet 2019–2020 | +0,8 pp | +1,1 pp |
| Registrert ledighet 2019 | 1,5 % | 1,8 % |
Endringen i arbeidsplasser er i den nest svakeste fjerdedelen av kommunene i perioden.
Arbeidsplasser er sysselsatte 15–74 år etter arbeidssted i 4. kvartal (SSB 07984). Ledighet er registrerte arbeidsledige i prosent av arbeidsstyrken (SSB 13563). Landet er summen av kommunene, regnet om til dagens kommunekart. Innenfor ett prosentpoeng regnes som «omtrent som landet». Olje og gass er næring 05–09 (utvinning og tjenester), uten leverandørindustrien. pp = prosentpoeng.
Kostnad og kvalitet i tjenestene · 2025
Kostnad per bruker og ett kvalitetsmål for tre tjenester, sammenlignet med medianen i kommunegruppa (KOSTRA).
| Tjeneste | Kostnad | Plassering mot gruppa |
|---|---|---|
| Barnehage | 318 216 kr +9 % mot medianen | Høyere kostnad, lavere kvalitetsmål (38 kommuner i gruppa) |
| Grunnskole | 184 664 kr +14 % mot medianen | Høyere kostnad, lavere kvalitetsmål (38 kommuner i gruppa) |
| Sykehjem | 6 093 kr +2 % mot medianen | Høyere kostnad, høyere kvalitetsmål (38 kommuner i gruppa) |
KOSTRA (SSB 12379, 13502, 12255 og 12209). Ett mål er ikke hele kvaliteten i en tjeneste, og grunnskolepoeng henger også sammen med elevenes bakgrunn. Kostnad påvirkes av bosettingsmønster og avstander. Tallene er et utgangspunkt for spørsmål, ikke en karakter.
Selskaper registrert i kommunen
- Aksjeselskaper vi følger
- 686
- Med regnskap 2025
- 272
- Omsetning 2025 (NOK)
- 7 345 MNOK
- Median driftsmargin 2025
- 3,7 %
Bare aksjeselskaper i sektorene vi følger, etter forretningsadresse. Hovedkontoret kan ligge et annet sted enn aktiviteten. Selskaper med regnskap i annen valuta enn NOK er ikke med i omsetningen.
Største selskaper i kommunen
- Omya Hustadmarmor AS 1 338 MNOK (2025)
- HD Construction Equipment Norway AS 907 MNOK (2025)
- Vikomar AS 872 MNOK (2025)
- Troll Housing AS 338 MNOK (2025)
- AUTO 8-8 SILDNES & Halaas AS 317 MNOK (2025)
- Salmon Evolution Norway AS 306 MNOK (2025)
- Ptg Frionordica AS 287 MNOK (2025)
- GS Bildeler AS 261 MNOK (2025)
- Visnes Kalk AS 149 MNOK (2025)
- Nerland Autosalg AS 147 MNOK (2025)
- Eide Stein AS 102 MNOK (2025)
- Marianne Innselset AS 100 MNOK (2025)
- Sylteosen Betong AS 91 MNOK (2025)
- O Skarsbø AS 91 MNOK (2025)
- Blink Hus Dale Malo AS 77 MNOK (2025)
686 aksjeselskaper i sektorene vi følger har forretningsadresse her.
Siste tildelinger fra oppdragsgivere i kommunen
- Rammeavtale for elektrikertjenester, nødlysanlegg, brannalarmanlegg og byggautomasjon Hustadvika kommune · 7. juli 2026
Fra Doffin. Oppdragsgiverens adresse avgjør kommunen; statlige etater ligger ofte der hovedkontoret er.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Tidligere kommuner
- Fræna (1548) · slått sammen 2020
- Eide (1551) · slått sammen 2020
I artiklene våre
- Sola har nesten to jobber per bosatt, Rælingen knapt tre per tiNr. 150 av 183 på netto innpendling, andel av sysselsatte bosatte
- Oslo og Gloppen etablerer flest foretak, men få konkurser finnes andre stederNr. 155 av 181 på nyetablerte foretak per 1 000 innbyggere
- Frøya har størst buffer, men driver med underskuddNr. 141 av 183 på disposisjonsfond, andel av driftsinntektene
- Røros og Årdal topper prøvene, men ligger nær bunnen på andre målNr. 135 av 183 på grunnskolepoeng (gjennomsnitt)
- Eldrebølgen treffer Nord-Fron og Årdal, ikke Nannestad og UllensakerNr. 102 av 183 på andel 80 år og eldre
- Ål vokste 5,6 prosent på ett år, Sel krympet 2,7Nr. 74 av 183 på befolkningsvekst siste år
- Bærum topper på inntekt, men også blant de høyeste på lavinntektNr. 67 av 183 på inntekt etter skatt per husholdning, median
- Ung i Norge: kommunene der barn og unge har det best tilrettelagtNr. 74 av 183 på samlet score
- Frøya: tre selskaper bærer 92,9 prosent av jobbeneNr. 108 av 181 på de tre største selskapenes andel av jobbene
Indikasjoner basert på åpne data. Ikke råd. Metode
Kilde: Statistisk sentralbyrå (SSB), tabell 03068, tabell 03321, tabell 03814, tabell 05671, tabell 05940, tabell 06265, tabell 06913, tabell 06944, tabell 07165, tabell 07459, tabell 07984, tabell 09429, tabell 09588, tabell 11342, tabell 11616, tabell 11618, tabell 11805, tabell 11971, tabell 12137, tabell 12143, tabell 12209, tabell 12255, tabell 12379, tabell 12898, tabell 13135, tabell 13255, tabell 13470, tabell 13502, tabell 13563, tabell 13701, tabell 14545, tabell 14746, tabell 14902, tabell kartverket:grunnskole, tabell kartverket:vgs, kommuneinndeling og KOSTRA-grupper fra Klass. CC BY 4.0.
Kilde for helse og levekår: Folkehelseinstituttet (FHI), Folkehelsestatistikk, FHI tabell 349, FHI tabell 403, FHI tabell 508, FHI tabell 623, FHI tabell 787. NLOD 2.0.