Sauda Auto AS
Score · regnskapsår 2025
81av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 98 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 15 av 685 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 61 av 2 313 · Annen tjenesteyting
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 99 og soliditet 98 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Sauda Auto AS ligger 31 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 685 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 83,7 % (median 5,8 %) og egenkapitalandel 81,5 % (median 32,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 10 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 83,7 % | 5,8 % |
| Resultatmargin | 81,8 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 55,4 % | 15,4 % |
| Egenkapitalandel | 81,5 % | 32,7 % |
| Gjeldsgrad | 0,23 | 1,88 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,38 | 1,42 |
| Omsetningsvekst | −11,1 % | 5,4 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 81 gjør Sauda Auto AS det bedre enn 98 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (685 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Sauda Auto AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Sauda Auto AS har score 81 for 2025, rang 61 av 2 313 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 99 mot sammenlignbare, driftsmargin 83,7 % mot median 5,8 %. Soliditet: persentil 98 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 81,5 % mot median 32,7 %.
Svakest: Vekst: persentil 8 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −11,1 % mot median 5,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Sauda Auto AS hadde en driftsmargin på 83,7 % og en egenkapitalandel på 81,5 % i 2025, og er nr. 61 av 2 313 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 74,1 % til 81,5 % og omsetningen falt med 11 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 12 MNOK og 73 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 64 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 73 MNOK |
| P/B | 1,0 | 12 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 83,7 % (median 5,8 %); Egenkapitalandel 81,5 % (median 32,7 %); Likviditetsgrad 1 3,38 (median 1,42).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 7,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 99 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 98 | vekt 25 % |
| Likviditet | 95 | vekt 15 % |
| Vekst | 8 | vekt 15 % |
| Konsistens | 77 | vekt 15 % |
Varighet: 87 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Sauda Auto AS?
Driftsmarginen var 83,7 % i 2025, mot en median på 5,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 55,4 %.
Hvor solid er Sauda Auto AS?
Egenkapitalandelen var 81,5 % i 2025 (median 32,7 %). Gjeldsgraden var 0,23 (median 1,88).
Hvordan er likviditeten i Sauda Auto AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,38 i 2025 (median 1,42).
Hvordan står Sauda Auto AS i Annen tjenesteyting?
Sauda Auto AS er nr. 61 av 2 313 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 15 av 685. Omsetningen endret seg −11,1 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 810584742
- Org.form
- AS
- Sektor
- Annen tjenesteyting (95.310)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 20. februar 1967 59 år i drift
- Aksjekapital
- 0,12 MNOK
- Forretningsadresse
- Birkelandsvegen 106, 4200 SAUDA
- Kommune
- Sauda rang 2–11 av 28 i KOSTRA-gruppe 6
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Rollene er ikke hentet ennå.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 87 | 94 | 81 | |
| Rang | 97 | 2 | 61 | |
| Driftsmargin | 80,8 % | 85,3 % | 83,7 % | |
| Totalrentabilitet | 26,4 % | 40,0 % | 55,4 % | |
| Egenkapitalandel | 63,0 % | 74,1 % | 81,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,81 | 4,73 | 3,38 | |
| Omsetningsvekst | – | 106,3 % | −11,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5,5 MNOK | 11,3 MNOK | 10,1 MNOK |
| Driftsresultat | 4,4 MNOK | 9,7 MNOK | 8,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 4,2 MNOK | 9,5 MNOK | 8,2 MNOK |
| Årsresultat | 3,3 MNOK | 7,4 MNOK | 6,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 16,8 MNOK | 24,3 MNOK | 15,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 10,1 MNOK | 18,1 MNOK | 9,5 MNOK |
| Egenkapital | 10,6 MNOK | 18,0 MNOK | 12,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 9,0 MNOK | 16,4 MNOK | 10,8 MNOK |
| Sum gjeld | 6,2 MNOK | 6,3 MNOK | 2,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,6 MNOK | 3,8 MNOK | 2,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 7088352.
Videre
Lignende selskaper
- Nor Bilpleie AS indeks 82, nr. 49 · sammenlign
- Sørmo AS indeks 82, nr. 50 · sammenlign
- Sukken Begravelsesbyrå AS indeks 81, nr. 53 · sammenlign
- Nordhordland Begravelsesbyrå AS indeks 81, nr. 54 · sammenlign
- Strømmen Bilverksted AS indeks 81, nr. 56 · sammenlign