Shm Solutions AS
Score · regnskapsår 2025
45av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 41 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 258 av 2 127 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 557 av 4 183 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 45 og soliditet 31 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Shm Solutions AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 126 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −98,6 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 26,4 % (median 40,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −98,6 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 182,0 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 38,2 % | 10,2 % |
| Egenkapitalandel | 26,4 % | 40,9 % |
| Gjeldsgrad | 2,78 | 1,12 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,40 | 1,66 |
| Omsetningsvekst | 26,1 % | 5,2 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 45 gjør Shm Solutions AS det bedre enn 41 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 127 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Shm Solutions AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Shm Solutions AS har score 45 for 2025, rang 2 557 av 4 183 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 76 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 26,1 % mot median 5,2 %.
Svakest: Soliditet: persentil 31 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 26,4 % mot median 40,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −98,6 % (median 4,9 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 40,0 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −40,9, bransjen −0,9 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Shm Solutions AS med 40,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,9 poeng. Selskapet gjorde det altså 40,0 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Shm Solutions AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −57,7 % | 5,8 % | +104,2 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +104,1 prosentpoeng |
| 2025 | −98,6 % | 4,9 % | −40,9 prosentpoeng | −0,9 prosentpoeng | −40,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Shm Solutions AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Shm Solutions AS falt 40,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Shm Solutions AS hadde en driftsmargin på −98,6 % og en egenkapitalandel på 26,4 % i 2025, og er nr. 2 557 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −57,7 % til −98,6 % og omsetningen økte med 26 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 15 MNOK og 47 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 47 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | 15 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −98,6 % (median 4,9 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 45 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 31 | vekt 25 % |
| Likviditet | 40 | vekt 15 % |
| Vekst | 76 | vekt 15 % |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Varighet: 35 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Shm Solutions AS?
Driftsmarginen var −98,6 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 38,2 %.
Hvor solid er Shm Solutions AS?
Egenkapitalandelen var 26,4 % i 2025 (median 40,9 %). Gjeldsgraden var 2,78 (median 1,12).
Hvordan er likviditeten i Shm Solutions AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,40 i 2025 (median 1,66).
Hvordan står Shm Solutions AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Shm Solutions AS er nr. 2 557 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 258 av 2 127. Omsetningen endret seg 26,1 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
50 av 100
Rang 16 av 35 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Teknisk tjenesteyting og forskning. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 118 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 13 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 12 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 55 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 16 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2025) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 10,8 % | −98,6 % |
| Totalrentabilitet | 26,2 % | 38,2 % |
| Egenkapitalandel | 29,3 % | 26,4 % |
| Likviditetsgrad 1 | 1,30 | 1,40 |
| Omsetningsvekst | 19,9 % | 26,1 % |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 35 (38 av 50), 2024: 56 (16 av 42).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Shm Solutions AS.
Konsernregnskap. Shm Solutions AS for 2025: indeks 50 av 100, nr. 16 av 35 konsern.
-
Shm Solutions AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 812193082
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (74.990)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 1. juli 2013 13 år i drift
- Aksjekapital
- 0,47 MNOK
- Forretningsadresse
- Kometvegen 9, 6419 MOLDE
- Kommune
- Molde rang 1–8 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.shmsolutions.no
- LEI
- 894500ETD5R7A9IR2I11 fornyes 9. september 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 4
- Største eier
- 31,7 % · tre største 95,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 67 %
- Canasta AS · 31,7 %
- Heltec AS · 31,7 %
- Mahtlas Holding AS · 31,7 %
- Gründerspors AS · 5,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Shm Maritime AS (100 %)
Har eierandeler i: Shm Maritime AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 20 | 39 | 45 | |
| Rang | 3 541 | 2 934 | 2 557 | |
| Driftsmargin | −161,9 % | −57,7 % | −98,6 % | |
| Totalrentabilitet | 3,2 % | 30,1 % | 38,2 % | |
| Egenkapitalandel | 13,7 % | 18,9 % | 26,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,75 | 0,87 | 1,40 | |
| Omsetningsvekst | – | 32,6 % | 26,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4,1 MNOK | 5,4 MNOK | 6,8 MNOK |
| Driftsresultat | −6,6 MNOK | −3,1 MNOK | −6,7 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | 6,2 MNOK | 12,4 MNOK |
| Skattekostnad | −0,2 MNOK | 1,1 MNOK | 2,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,1 MNOK | 5,1 MNOK | 10,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,8 MNOK | 0,8 MNOK | 1,5 MNOK |
| Sum eiendeler | 20,4 MNOK | 23,3 MNOK | 36,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 13,2 MNOK | 16,4 MNOK | 31,8 MNOK |
| Egenkapital | 2,8 MNOK | 4,4 MNOK | 9,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,9 MNOK | 3,5 MNOK | 8,7 MNOK |
| Sum gjeld | 17,6 MNOK | 18,9 MNOK | 26,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 17,6 MNOK | 18,9 MNOK | 22,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 7074380.
Videre
Lignende selskaper
- Krydder Kommunikasjon AS indeks 45, nr. 2 553 · sammenlign
- Abc Profil AS indeks 45, nr. 2 554 · sammenlign
- Takstfabrikken AS indeks 45, nr. 2 556 · sammenlign
- Bylivsutvikling AS indeks 45, nr. 2 558 · sammenlign
- DR. ING. T. Karlsson AS indeks 45, nr. 2 560 · sammenlign