Sentec AS

Org.nr. 814870472 · Bergen · Stiftet 2014 · 19 ansatte

Score · regnskapsår 2025

39av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 29 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 1 131 av 1 600 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 078 av 4 312 · Industri

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 45 og soliditet 15 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Sentec AS ligger 12 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 600 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 4,3 % (median 4,4 %) og egenkapitalandel 14,7 % (median 41,2 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 29. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter50 MNOK23 MNOK
Driftsmargin 4,3 % 4,4 % 50 %
Resultatmargin 1,7 % 4,2 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 6,8 % 9,5 % 40 %
Egenkapitalandel 14,7 % 41,2 % 17 %
Gjeldsgrad 5,80 1,30 12 %
Likviditetsgrad 1 0,82 1,72 8 %
Omsetningsvekst 15,2 % 5,4 % 72 %
Omsetning per ansatt2,62 MNOK1,65 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 39 gjør Sentec AS det bedre enn 29 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 600 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Sentec AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

Sentec AS har score 39 for 2025, rang 3 078 av 4 312 i sektoren.

Sterkest: Vekst: persentil 72 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 15,2 % mot median 5,4 %. Konsistens: persentil 68 mot sammenlignbare.

Svakest: Likviditet: persentil 8 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,82 mot median 1,72. Soliditet: persentil 15 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 14,7 % mot median 41,2 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 steg driftsmarginen til Sentec AS med 1,5 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,4 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Sentec AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 17 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Sentec AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
20242,8 %4,3 % −0,6 prosentpoeng −0,2 prosentpoeng −0,4 prosentpoeng
20254,3 %4,4 % +1,5 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng +1,4 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Sentec AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))

Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Sentec AS økte 1,5 prosentpoeng.

Produsentpriser i industrien per år og driftsmarginen til Sentec AS
Mål202120222023202420252026
Produsentpriser i industrien, årssnitt100,0124,7129,5134,4138,3146,0 (så langt)
Endring fra året før+10,7 %+24,7 %+3,9 %+3,7 %+2,9 %+5,6 %
Selskapets driftsmargin––3,4 %2,8 %4,3 %–

Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Sentec AS økte 1,5 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Sentec AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––3,4 %2,8 %4,3 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)

Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Sentec AS økte 1,5 prosentpoeng.

Kraftpris i engrosmarkedet per år og driftsmarginen til Sentec AS
Mål202120222023202420252026
Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt64,2141,772,049,454,096,5 (så langt)
Endring fra året før+466,7 %+120,8 %−49,2 %−31,4 %+9,4 %+78,4 %
Selskapets driftsmargin––3,4 %2,8 %4,3 %–

Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden

USD/NOK (kr)

USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Sentec AS økte 1,5 prosentpoeng.

USD/NOK per år og driftsmarginen til Sentec AS
Mål202120222023202420252026
USD/NOK, årssnitt8,599,6110,5610,7510,399,54 (så langt)
Endring fra året før−8,8 %+11,9 %+9,9 %+1,7 %−3,3 %−8,2 %
Selskapets driftsmargin––3,4 %2,8 %4,3 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)

Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Sentec AS økte 1,5 prosentpoeng.

Lønnsindeks: metallvareindustri per år og driftsmarginen til Sentec AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt88,091,596,9102,1108,0112,8 (så langt)
Endring fra året før+3,1 %+3,9 %+6,0 %+5,4 %+5,8 %+4,5 %
Selskapets driftsmargin––3,4 %2,8 %4,3 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Sentec AS hadde en driftsmargin på 4,3 % og en egenkapitalandel på 14,7 % i 2025, og er nr. 3 078 av 4 312 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 6,3 % til 14,7 % og omsetningen økte med 15 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 7 MNOK og 13 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 0,6 MNOK 22,2 14 MNOK 7 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 1,6 MNOK
minus netto gjeld 4,1 MNOK
18,6 26 MNOK 13 MNOK
P/B Egenkapital: 5,0 MNOK 3,0 15 MNOK 7 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,82 (median 1,72).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 5,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet45 vekt 30 %
Soliditet15 vekt 25 %
Likviditet8 vekt 15 %
Vekst72 vekt 15 %
Konsistens68 vekt 15 %

Varighet: 31 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Sentec AS?

Driftsmarginen var 4,3 % i 2025, mot en median på 4,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,8 %.

Hvor solid er Sentec AS?

Egenkapitalandelen var 14,7 % i 2025 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var 5,80 (median 1,30).

Hvordan er likviditeten i Sentec AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,82 i 2025 (median 1,72). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Sentec AS i Industri?

Sentec AS er nr. 3 078 av 4 312 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 131 av 1 600. Omsetningen endret seg 15,2 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Kanjo AS. Personer vises ikke med navn.

Kanjo AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

  • Kanjo AS ikke i datagrunnlaget
    • Sentec AS du er her eid 59 % · operativt · indeks 39 · nr. 3078 av 4312 i Industri
    • Fossanåsen Eiendom AS eid 70 % · ikke i datagrunnlaget

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
814870472
Org.form
AS
Sektor
Industri (29.310)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
19 registrert 10. september 2026
Stiftet
18. desember 2014 11 år i drift
Aksjekapital
0,18 MNOK
Forretningsadresse
Damsgårdsveien 163A, 5160 LAKSEVÅG (BERGEN)
Kommune
Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
sentec.no
Selskapets forretningskommune, Bergen. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
5 (én eier har over halvparten)
Største eier
59,3 % · tre største 84,7 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: Kanjo AS (59 %)
Øverste eier: privatperson

Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks233239
Rang3 5703 4703 078
Driftsmargin3,4 %2,8 %4,3 %
Totalrentabilitet17,0 %6,7 %6,8 %
Egenkapitalandel−2,7 %6,3 %14,7 %
Likviditetsgrad 10,730,760,82
Omsetningsvekst–−1,7 %15,2 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter44,0 MNOK43,2 MNOK49,8 MNOK
Driftsresultat1,5 MNOK1,2 MNOK2,2 MNOK
Resultat før skatt1,0 MNOK0,6 MNOK0,8 MNOK
Skattekostnad0,3 MNOK0,1 MNOK0,1 MNOK
Årsresultat0,7 MNOK0,5 MNOK0,7 MNOK
Finanskostnader2,6 MNOK1,3 MNOK1,5 MNOK
Sum eiendeler21,2 MNOK28,2 MNOK34,0 MNOK
Omløpsmidler12,9 MNOK12,8 MNOK17,9 MNOK
Egenkapital−0,6 MNOK1,8 MNOK5,0 MNOK
Opptjent egenkapital−1,3 MNOK–0,7 MNOK
Sum gjeld21,8 MNOK26,4 MNOK29,0 MNOK
Kortsiktig gjeld17,7 MNOK16,9 MNOK21,9 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 7097541.

Lignende selskaper