Hamax AS

Org.nr. 815220072 · Moss · Stiftet 1958 · 12 ansatte

Score · regnskapsår 2023

64av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 71 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 937 av 3 278 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 6 023 av 21 073 · Handel

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 88 og soliditet 60 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Metode

Mot sektoren

Hamax AS ligger 14 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023.

Medianscore 50 blant 3 278 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023: driftsmargin 12,5 % (median 2,9 %) og egenkapitalandel 36,1 % (median 29,5 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 26. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2023

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2023
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter219 MNOK91 MNOK
Driftsmargin 12,5 % 2,9 % 92 %
Resultatmargin 12,0 % 2,7 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 25,1 % 11,6 % 84 %
Egenkapitalandel 36,1 % 29,5 % 61 %
Gjeldsgrad 1,77 2,32 60 %
Likviditetsgrad 1 1,39 1,39 50 %
Omsetningsvekst – 5,2 % ikke sammenlignet
Omsetning per ansatt18,28 MNOK4,76 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 64 gjør Hamax AS det bedre enn 71 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 278 selskaper) i 2023.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Hamax AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Analyse · 2023

Hva tallene sier

Hamax AS hadde en driftsmargin på 12,5 % og en egenkapitalandel på 36,1 % i 2023, og er nr. 6 023 av 21 073 rangerte selskaper i Handel.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.

Estimert verdi · 2023

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 40 MNOK og 225 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 20,8 MNOK 10,0 208 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 27,3 MNOK
minus netto gjeld −5,9 MNOK
8,0 225 MNOK
P/B Egenkapital: 39,8 MNOK 1,0 40 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2023

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 1,8 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2023

Hva scoren består av

Lønnsomhet88 vekt 30 %
Soliditet60 vekt 25 %
Likviditet50 vekt 15 %
Vekst– mangler data, ikke med
Konsistens37 vekt 15 %

Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.

2023

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Hamax AS?

Driftsmarginen var 12,5 % i 2023, mot en median på 2,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 25,1 %.

Hvor solid er Hamax AS?

Egenkapitalandelen var 36,1 % i 2023 (median 29,5 %). Gjeldsgraden var 1,77 (median 2,32).

Hvordan er likviditeten i Hamax AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,39 i 2023 (median 1,39).

Hvordan står Hamax AS i Handel?

Hamax AS er nr. 6 023 av 21 073 rangerte selskaper i Handel for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 937 av 3 278.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
815220072
Org.form
AS
Sektor
Handel (46.490)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
12 registrert 10. mars 2025
Stiftet
1. januar 1958 68 år i drift
Aksjekapital
0,98 MNOK
Forretningsadresse
Vålerveien 159, 1599 MOSS
Kommune
Moss rang 4–9 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.hamax.com
LEI
549300XVDSVYS9VDYB81 fornyes 26. november 2027

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Morselskap
HTS HANS TORGERSEN & Sønn AS (Norge)

Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks646859
Rang6 0234 1587 618
Driftsmargin12,5 %12,3 %9,3 %
Totalrentabilitet25,1 %27,7 %19,9 %
Egenkapitalandel36,1 %38,2 %43,3 %
Likviditetsgrad 11,391,431,52
Omsetningsvekst–9,0 %−13,5 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter219,3 MNOK239,0 MNOK206,7 MNOK
Driftsresultat27,3 MNOK29,4 MNOK19,2 MNOK
Resultat før skatt26,3 MNOK29,1 MNOK18,9 MNOK
Årsresultat20,8 MNOK23,0 MNOK15,0 MNOK
Finanskostnader1,3 MNOK0,9 MNOK0,9 MNOK
Sum eiendeler110,1 MNOK108,5 MNOK99,6 MNOK
Omløpsmidler97,5 MNOK95,7 MNOK85,7 MNOK
Egenkapital39,8 MNOK41,5 MNOK43,2 MNOK
Opptjent egenkapital15,2 MNOK16,9 MNOK18,6 MNOK
Sum gjeld70,4 MNOK67,0 MNOK56,4 MNOK
Kortsiktig gjeld70,4 MNOK67,0 MNOK56,4 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 4927179.

Lignende selskaper