Hårakutten AS
Score · regnskapsår 2025
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 810 av 1 518 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 436 av 2 650 · Annen tjenesteyting
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 18 og soliditet 86 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Hårakutten AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 517 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −3,1 % (median 3,1 %) og egenkapitalandel 65,6 % (median 28,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −3,1 % | 3,1 % |
| Resultatmargin | −3,2 % | 2,8 % |
| Totalrentabilitet | −6,2 % | 9,1 % |
| Egenkapitalandel | 65,6 % | 28,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,52 | 1,62 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,92 | 1,36 |
| Omsetningsvekst | −7,3 % | 3,9 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Hårakutten AS det bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 518 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Hårakutten AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hårakutten AS har score 48 for 2025, rang 1 436 av 2 650 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 86 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 65,6 % mot median 28,3 %. Likviditet: persentil 71 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,92 mot median 1,36.
Svakest: Vekst: persentil 17 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −7,3 % mot median 3,9 %. Lønnsomhet: persentil 18 mot sammenlignbare, driftsmargin −3,1 % mot median 3,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −3,2 % (median 2,8 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −3,1 % (median 3,1 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Hårakutten AS med 16,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,0 poeng. Selskapet gjorde det altså 16,1 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Hårakutten AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 2 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 12,9 % | 3,1 % | +12,0 prosentpoeng | −0,4 prosentpoeng | +12,5 prosentpoeng |
| 2025 | −3,1 % | 3,1 % | −16,1 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | −16,1 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Hårakutten AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Hårakutten AS falt 16,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | 12,9 % | −3,1 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Hårakutten AS falt 16,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | 12,9 % | −3,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting (indeks)
Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting steg 4,9 % i 2025; driftsmarginen til Hårakutten AS falt 16,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting, årssnitt | 89,0 | 93,2 | 98,3 | 103,2 | 108,3 | 111,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,1 % | +4,8 % | +5,4 % | +5,0 % | +4,9 % | +3,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | 12,9 % | −3,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Hårakutten AS hadde en driftsmargin på −3,1 % og en egenkapitalandel på 65,6 % i 2025, og er nr. 1 436 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 12,9 % til −3,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,2 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 15,1 | 1 MNOK |
| P/B | 2,4 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,2 % (median 2,8 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −3,1 % (median 3,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 18 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 86 | vekt 25 % |
| Likviditet | 71 | vekt 15 % |
| Vekst | 17 | vekt 15 % |
| Konsistens | 51 | vekt 15 % |
Varighet: 66 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Hårakutten AS?
Driftsmarginen var −3,1 % i 2025, mot en median på 3,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −6,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Hårakutten AS?
Egenkapitalandelen var 65,6 % i 2025 (median 28,3 %). Gjeldsgraden var 0,52 (median 1,62).
Hvordan er likviditeten i Hårakutten AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,92 i 2025 (median 1,36).
Hvordan står Hårakutten AS i Annen tjenesteyting?
Hårakutten AS er nr. 1 436 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 810 av 1 518. Omsetningen endret seg −7,3 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 818930232
- Org.form
- AS
- Sektor
- Annen tjenesteyting (96.210)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 1. mars 2017 9 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Kirkegårdsveien 52A, 3616 KONGSBERG
- Kommune
- Kongsberg rang 4–13 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 3. mai 2017
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 69 | 81 | 48 | |
| Rang | 533 | 85 | 1 436 | |
| Driftsmargin | 0,9 % | 12,9 % | −3,1 % | |
| Totalrentabilitet | 2,0 % | 26,0 % | −6,2 % | |
| Egenkapitalandel | 64,6 % | 68,0 % | 65,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,82 | 3,13 | 1,92 | |
| Omsetningsvekst | – | 9,3 % | −7,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2,6 MNOK | 2,9 MNOK | 2,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,0 MNOK | 0,4 MNOK | −0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,0 MNOK | 0,4 MNOK | −0,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,0 MNOK | 0,3 MNOK | −0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,2 MNOK | 1,4 MNOK | 1,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,2 MNOK | 1,4 MNOK | 0,9 MNOK |
| Egenkapital | 0,8 MNOK | 1,0 MNOK | 0,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,7 MNOK | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK |
| Sum gjeld | 0,4 MNOK | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,4 MNOK | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6918588.
Videre
Lignende selskaper
- Hauketo Car Spa og Dekksenter AS indeks 48, nr. 1 430 · sammenlign
- ESPEN & Eddies Bilverksted AS indeks 48, nr. 1 433 · sammenlign
- K32 Frisør AS indeks 48, nr. 1 437 · sammenlign
- AS ULLERNBYGGENE II indeks 48, nr. 1 438 · sammenlign
- Madebyme AS indeks 48, nr. 1 439 · sammenlign