Entelios AS
Score · regnskapsår 2023
61av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 73 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 18 av 64 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 243 av 823 · Kraft og energi
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 63 og soliditet 37 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Entelios AS ligger 13 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023.
Medianscore 48 blant 64 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023: driftsmargin 17,4 % (median 21,1 %) og egenkapitalandel 30,0 % (median 34,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8 316 MNOK | 1 598 MNOK |
| Driftsmargin | 17,4 % | 21,1 % |
| Resultatmargin | 18,3 % | 20,4 % |
| Totalrentabilitet | 31,8 % | 10,1 % |
| Egenkapitalandel | 30,0 % | 34,2 % |
| Gjeldsgrad | 2,33 | 1,93 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,36 | 1,11 |
| Omsetningsvekst | – | −39,3 % |
| Omsetning per ansatt | 118,80 MNOK | 25,16 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 61 gjør Entelios AS det bedre enn 73 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (64 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Entelios AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Hva tallene sier
Entelios AS hadde en driftsmargin på 17,4 % og en egenkapitalandel på 30,0 % i 2023, og er nr. 243 av 823 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Entelios AS klarte seg omtrent som sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 486 MNOK og 11 830 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 11 830 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 11 614 MNOK |
| P/B | 1,0 | 1 486 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,7 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var 1,8 % i 2025 (sektorens median 16,1 %), og egenkapitalandelen 52,8 %. I de andre årene var driftsmarginen 10,9 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 16,1 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 63 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 37 | vekt 25 % |
| Likviditet | 78 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 78 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Entelios AS?
Driftsmarginen var 17,4 % i 2023, mot en median på 21,1 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 31,8 %.
Hvor solid er Entelios AS?
Egenkapitalandelen var 30,0 % i 2023 (median 34,2 %). Gjeldsgraden var 2,33 (median 1,93).
Hvordan er likviditeten i Entelios AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,36 i 2023 (median 1,11).
Hvordan står Entelios AS i Kraft og energi?
Entelios AS er nr. 243 av 823 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 18 av 64.
Konsernregnskap · 2025
50 av 100
Rang 20 av 41 konsern i Morning-klasse Store i Kraft og energi. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 16 141 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 224 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 190 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 4 468 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 1 637 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2023) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 1,4 % | – |
| Totalrentabilitet | 7,5 % | – |
| Egenkapitalandel | 36,6 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,55 | – |
| Omsetningsvekst | 15,9 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2024: 43 (27 av 40).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 6
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 52,2 MNOK
- 2 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
- Rammeavtaler
- 1
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 819449392
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Kraft og energi (35.150)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 70 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 22. juni 2017 9 år i drift
- Aksjekapital
- 200,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Skippergata 23, 4611 KRISTIANSAND S
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.entelios.no
- LEI
- 549300VQ7KV8N97V4W19 fornyes 8. mars 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen kjent eier
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 61 | 65 | 61 | |
| Rang | 243 | 140 | 222 | |
| Driftsmargin | 17,4 % | 4,4 % | 1,8 % | |
| Totalrentabilitet | 31,8 % | 10,9 % | 7,2 % | |
| Egenkapitalandel | 30,0 % | 47,6 % | 52,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,36 | 1,56 | 1,65 | |
| Omsetningsvekst | – | −4,5 % | 11,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8 316,1 MNOK | 7 940,8 MNOK | 8 870,2 MNOK |
| Driftsresultat | 1 445,0 MNOK | 351,7 MNOK | 158,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 1 519,1 MNOK | 392,0 MNOK | 163,2 MNOK |
| Årsresultat | 1 183,0 MNOK | 305,7 MNOK | 127,3 MNOK |
| Finanskostnader | 57,3 MNOK | 16,8 MNOK | 55,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 4 951,5 MNOK | 3 750,3 MNOK | 3 041,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 4 696,2 MNOK | 3 061,4 MNOK | 2 365,3 MNOK |
| Egenkapital | 1 486,2 MNOK | 1 783,4 MNOK | 1 604,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1 261,2 MNOK | 1 263,4 MNOK | 1 084,9 MNOK |
| Sum gjeld | 3 465,3 MNOK | 1 966,9 MNOK | 1 436,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3 463,2 MNOK | 1 964,5 MNOK | 1 432,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 4954085.
Videre
Lignende selskaper
- Eviny Fornybar AS indeks 64, nr. 186 · sammenlign
- Hafslund Kraft Innlandet AS indeks 63, nr. 198 · sammenlign
- Tafjord Kraftproduksjon AS indeks 61, nr. 238 · sammenlign
- Siso Energi AS indeks 60, nr. 247 · sammenlign
- Lede AS indeks 60, nr. 256 · sammenlign