Astronomen AS
Score · regnskapsår 2025
40av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 33 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 628 av 941 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 009 av 1 469 · Kultur og fritid
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 25 og soliditet 28 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Astronomen AS ligger 10 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 938 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −2,3 % (median 4,1 %) og egenkapitalandel 16,5 % (median 33,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −2,3 % | 4,1 % |
| Resultatmargin | −3,1 % | 3,2 % |
| Totalrentabilitet | −5,8 % | 7,6 % |
| Egenkapitalandel | 16,5 % | 33,7 % |
| Gjeldsgrad | 5,07 | 1,21 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,42 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 35,3 % | 4,3 % |
| Omsetning per ansatt | 0,29 MNOK | 0,33 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 40 gjør Astronomen AS det bedre enn 33 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (941 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Astronomen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Astronomen AS har score 40 for 2025, rang 1 009 av 1 469 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 87 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 35,3 % mot median 4,3 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 25 mot sammenlignbare, driftsmargin −2,3 % mot median 4,1 %. Soliditet: persentil 28 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 16,5 % mot median 33,7 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −3,1 % (median 3,2 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 2,1 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +2,7, bransjen +0,6 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Astronomen AS med 2,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 2,1 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Astronomen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 5 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −4,9 % | 3,5 % | −10,8 prosentpoeng | −0,1 prosentpoeng | −10,8 prosentpoeng |
| 2025 | −2,3 % | 4,1 % | +2,7 prosentpoeng | +0,6 prosentpoeng | +2,1 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Astronomen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Astronomen AS økte 2,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,9 % | −4,9 % | −2,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Astronomen AS økte 2,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,9 % | −4,9 % | −2,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: sports- og fritidsaktiviteter (indeks)
Lønnsindeks: sports- og fritidsaktiviteter steg 6,7 % i 2025; driftsmarginen til Astronomen AS økte 2,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: sports- og fritidsaktiviteter, årssnitt | 84,2 | 89,2 | 94,0 | 98,8 | 105,5 | 112,7 (så langt) |
| Endring fra året før | +2,0 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,2 % | +6,7 % | +6,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,9 % | −4,9 % | −2,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Astronomen AS hadde en driftsmargin på −2,3 % og en egenkapitalandel på 16,5 % i 2025, og er nr. 1 009 av 1 469 rangerte selskaper i Kultur og fritid.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 35 % og driftsmarginen steg fra −4,9 % til −2,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 0 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 21,1 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 19,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,3 | 0 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,1 % (median 3,2 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −5,4 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 25 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 28 | vekt 25 % |
| Likviditet | 49 | vekt 15 % |
| Vekst | 87 | vekt 15 % |
| Konsistens | 36 | vekt 15 % |
Varighet: 41 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Astronomen AS?
Driftsmarginen var −2,3 % i 2025, mot en median på 4,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −5,8 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Astronomen AS?
Egenkapitalandelen var 16,5 % i 2025 (median 33,7 %). Gjeldsgraden var 5,07 (median 1,21).
Hvordan er likviditeten i Astronomen AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,42 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Astronomen AS i Kultur og fritid?
Astronomen AS er nr. 1 009 av 1 469 rangerte selskaper i Kultur og fritid for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 628 av 941. Omsetningen endret seg 35,3 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Tyngdekraft AS. Personer vises ikke med navn.
Tyngdekraft AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Tyngdekraft AS
- Astronomen AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 826055332
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kultur og fritid (93.291)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 5 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 17. november 2020 5 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- c/o Hadelandshagen, Vannebos veg 205, 2743 HARESTUA (LUNNER)
- Kommune
- Lunner rang 16–27 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 28. november 2020
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 4 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 70,0 % · tre største 90,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Tyngdekraft AS (70 %)
Øverste eier: privatperson
- Tyngdekraft AS · 70,0 %
- SOLOBSERVATORIET STI · 10,0 %
- Pinacl AS · 10,0 %
- Secundum AS · 10,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 54 | 28 | 40 | |
| Rang | 583 | 1 219 | 1 009 | |
| Driftsmargin | 5,9 % | −4,9 % | −2,3 % | |
| Totalrentabilitet | 16,7 % | −10,2 % | −5,8 % | |
| Egenkapitalandel | 24,6 % | 10,8 % | 16,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,76 | 1,96 | 1,42 | |
| Omsetningsvekst | – | −19,7 % | 35,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,3 MNOK | 1,1 MNOK | 1,4 MNOK |
| Driftsresultat | 0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,1 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK |
| Egenkapital | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6513437.
Videre
Lignende selskaper
- Rubberface Productions AS indeks 40, nr. 1 005 · sammenlign
- Progresjon Trening AS indeks 40, nr. 1 006 · sammenlign
- Sætre Idrætsforening Graabein Eiendom AS indeks 40, nr. 1 008 · sammenlign
- Heimdal Fysikalske Treningssenter AS indeks 40, nr. 1 011 · sammenlign
- Sandnes Arena AS indeks 40, nr. 1 012 · sammenlign