Systemtech AS
Score · regnskapsår 2025
45av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 41 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 203 av 2 035 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 442 av 4 004 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 7 og soliditet 100 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Systemtech AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 034 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −14,7 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 746,6 % (median 41,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −14,7 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | −17,9 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | −1 470,5 % | 10,1 % |
| Egenkapitalandel | 746,6 % | 41,2 % |
| Gjeldsgrad | −0,87 | 1,10 |
| Likviditetsgrad 1 | – | 1,67 |
| Omsetningsvekst | −30,0 % | 5,1 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 45 gjør Systemtech AS det bedre enn 41 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 035 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Systemtech AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Systemtech AS har score 45 for 2025, rang 2 442 av 4 004 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 100 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 746,6 % mot median 41,2 %. Konsistens: persentil 65 mot sammenlignbare.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 7 mot sammenlignbare, driftsmargin −14,7 % mot median 4,9 %. Vekst: persentil 11 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −30,0 % mot median 5,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −17,9 % (median 4,8 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −14,7 % (median 4,9 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Systemtech AS med 31,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,9 poeng. Selskapet gjorde det altså 30,0 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Systemtech AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 2 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 16,3 % | 5,8 % | −18,6 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | −18,6 prosentpoeng |
| 2025 | −14,7 % | 4,9 % | −31,0 prosentpoeng | −0,9 prosentpoeng | −30,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Systemtech AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Systemtech AS falt 31,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Systemtech AS hadde en driftsmargin på −14,7 % og en egenkapitalandel på 746,6 % i 2025, og er nr. 2 442 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 39,2 % til 746,6 % og driftsmarginen falt fra 16,3 % til −14,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 2 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 2 MNOK |
| P/B | 3,2 | 0 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −17,9 % (median 4,8 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −14,7 % (median 4,9 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 7 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 100 | vekt 25 % |
| Likviditet | – | mangler data, ikke med |
| Vekst | 11 | vekt 15 % |
| Konsistens | 65 | vekt 15 % |
Varighet: 53 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Systemtech AS?
Driftsmarginen var −14,7 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −1 470,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Systemtech AS?
Egenkapitalandelen var 746,6 % i 2025 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var −0,87 (median 1,10).
Hvordan står Systemtech AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Systemtech AS er nr. 2 442 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 203 av 2 035. Omsetningen endret seg −30,0 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Mma-Holding AS. Personer vises ikke med navn.
Mma-Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Mma-Holding AS
- Systemtech AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 831251212
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.121)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 26. mars 2023 3 år i drift
- Aksjekapital
- 0,05 MNOK
- Forretningsadresse
- c/o Morten Marthinussen, Østre Hopsvegen 3C, 5232 PARADIS (BERGEN)
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 21. april 2023
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Mma-Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Mma-Holding AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Teknisk Rådgivning Vest AS (50 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 61 | 54 | 45 | |
| Rang | 1 200 | 1 670 | 2 442 | |
| Driftsmargin | 34,9 % | 16,3 % | −14,7 % | |
| Totalrentabilitet | 40,9 % | 21,1 % | −1 470,5 % | |
| Egenkapitalandel | 36,3 % | 39,2 % | 746,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,57 | 0,23 | – | |
| Omsetningsvekst | – | 63,7 % | −30,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,3 MNOK | 2,1 MNOK | 1,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK | −0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK | −0,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | −0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK | −0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,1 MNOK | 1,6 MNOK | 0,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,0 MNOK |
| Egenkapital | 0,4 MNOK | 0,6 MNOK | 0,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,3 MNOK | 0,6 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 0,7 MNOK | 1,0 MNOK | −0,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,7 MNOK | 1,0 MNOK | −0,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6429811.
Videre
Lignende selskaper
- Øystein Vidnes AS indeks 45, nr. 2 438 · sammenlign
- Transperfect Norway AS indeks 45, nr. 2 439 · sammenlign
- Bylivsutvikling AS indeks 45, nr. 2 440 · sammenlign
- Abc Profil AS indeks 45, nr. 2 445 · sammenlign
- Bruket Arkitektur AS indeks 45, nr. 2 448 · sammenlign