Bangs Oppmåling AS
Score · regnskapsår 2025
42av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 302 av 2 035 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 652 av 4 004 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 53 og soliditet 10 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Bangs Oppmåling AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 034 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 5,9 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 3,4 % (median 41,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 10 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 5,9 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 4,2 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 11,4 % | 10,1 % |
| Egenkapitalandel | 3,4 % | 41,2 % |
| Gjeldsgrad | 28,15 | 1,10 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,36 | 1,67 |
| Omsetningsvekst | 29,8 % | 5,1 % |
| Omsetning per ansatt | 0,83 MNOK | 0,72 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 42 gjør Bangs Oppmåling AS det bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 035 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Bangs Oppmåling AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Bangs Oppmåling AS har score 42 for 2025, rang 2 652 av 4 004 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 78 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 29,8 % mot median 5,1 %.
Svakest: Soliditet: persentil 10 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 3,4 % mot median 41,2 %. Likviditet: persentil 39 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,36 mot median 1,67.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 3,4 % (median 41,2 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 5,7 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +4,8, bransjen −0,9 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS med 4,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,9 poeng. Selskapet gjorde det altså 5,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Bangs Oppmåling AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 8 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,1 % | 5,8 % | −5,7 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | −5,7 prosentpoeng |
| 2025 | 5,9 % | 4,9 % | +4,8 prosentpoeng | −0,9 prosentpoeng | +5,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Bangs Oppmåling AS økte 4,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Bangs Oppmåling AS hadde en driftsmargin på 5,9 % og en egenkapitalandel på 3,4 % i 2025, og er nr. 2 652 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og egenkapitalandelen falt fra 33,1 % til 3,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 3 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 2 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 3 MNOK |
| P/B | 3,2 | 0 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 3,4 % (median 41,2 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 53 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 10 | vekt 25 % |
| Likviditet | 39 | vekt 15 % |
| Vekst | 78 | vekt 15 % |
| Konsistens | 42 | vekt 15 % |
Varighet: 40 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Bangs Oppmåling AS?
Driftsmarginen var 5,9 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,4 %.
Hvor solid er Bangs Oppmåling AS?
Egenkapitalandelen var 3,4 % i 2025 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var 28,15 (median 1,10).
Hvordan er likviditeten i Bangs Oppmåling AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,36 i 2025 (median 1,67).
Hvordan står Bangs Oppmåling AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Bangs Oppmåling AS er nr. 2 652 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 302 av 2 035. Omsetningen endret seg 29,8 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Hekla Holding AS. Personer vises ikke med navn.
Hekla Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Hekla Holding AS
- Bangs Oppmåling AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
- Rammeavtaler
- 1
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 29. april 2024 | Statens vegvesen | Rammeavtale kjøp av datafangst og konstruksjon av Digital Terreng Modell (DTM) | verdi ikke oppgitt |
| 30. april 2020 | Statens vegvesen | Kjøp av byggherretjenester innen landmåling/geomatikk, geologi og geoteknikk i Statens vegvesen Utbygging, Utbyggingsområde sør-øst | 100,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 831292652
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.123)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 12 registrert 10. august 2026
- Stiftet
- 9. juni 1957 69 år i drift
- Aksjekapital
- 0,11 MNOK
- Forretningsadresse
- Hamarvegen 11, 2613 LILLEHAMMER
- Kommune
- Lillehammer rang 3–14 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.bangs.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Hekla Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
Eieren: flertallseieren Hekla Holding AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Hekla Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 4 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Hekla Holding AS
Har eierandeler i: Joint Survey Group AS (20 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 42 | 37 | 42 | |
| Rang | 2 446 | 2 908 | 2 652 | |
| Driftsmargin | 6,8 % | 1,1 % | 5,9 % | |
| Totalrentabilitet | 13,7 % | 2,2 % | 11,4 % | |
| Egenkapitalandel | 31,9 % | 33,1 % | 3,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,31 | 1,68 | 1,36 | |
| Omsetningsvekst | – | −6,6 % | 29,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8,2 MNOK | 7,7 MNOK | 9,9 MNOK |
| Driftsresultat | 0,6 MNOK | 0,1 MNOK | 0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,5 MNOK | 0,0 MNOK | 0,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,4 MNOK | 0,0 MNOK | 0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 4,1 MNOK | 4,1 MNOK | 5,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,5 MNOK | 2,7 MNOK | 3,4 MNOK |
| Egenkapital | 1,3 MNOK | 1,4 MNOK | 0,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 2,8 MNOK | 2,7 MNOK | 5,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,9 MNOK | 1,6 MNOK | 2,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6755382.
Videre
Lignende selskaper
- Hans Hus AS indeks 42, nr. 2 653 · sammenlign
- Takstmo AS indeks 42, nr. 2 654 · sammenlign
- Villa Gabel Vbn AS indeks 42, nr. 2 655 · sammenlign
- Enøk Consult AS indeks 42, nr. 2 656 · sammenlign
- Polaris Marked Nord AS indeks 42, nr. 2 657 · sammenlign