H Holgersen Optikk AS

Org.nr. 834308312 · Haugesund · Stiftet 1983 · 23 ansatte

Score · regnskapsår 2023

42av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 4 181 av 6 803 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 12 990 av 21 088 · Handel

Profil

Gepard · Sprinter

Høy lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 87 og soliditet 16 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Metode

Mot sektoren

H Holgersen Optikk AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023.

Medianscore 50 blant 6 803 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023: driftsmargin 9,2 % (median 3,2 %) og egenkapitalandel 11,9 % (median 36,1 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 26. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2023

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2023
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter36 MNOK20 MNOK
Driftsmargin 9,2 % 3,2 % 81 %
Resultatmargin 9,2 % 2,9 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 39,5 % 9,3 % 94 %
Egenkapitalandel 11,9 % 36,1 % 20 %
Gjeldsgrad 7,38 1,55 13 %
Likviditetsgrad 1 0,91 1,71 8 %
Omsetningsvekst – 4,2 % ikke sammenlignet
Omsetning per ansatt1,56 MNOK2,03 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 42 gjør H Holgersen Optikk AS det bedre enn 39 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (6 803 selskaper) i 2023.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • H Holgersen Optikk AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Analyse · 2023

Hva tallene sier

H Holgersen Optikk AS hadde en driftsmargin på 9,2 % og en egenkapitalandel på 11,9 % i 2023, og er nr. 12 990 av 21 088 rangerte selskaper i Handel.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.

Estimert verdi · 2023

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 1 MNOK og 30 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 2,6 MNOK 10,0 26 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 3,3 MNOK
minus netto gjeld −3,5 MNOK
8,0 30 MNOK
P/B Egenkapital: 1,0 MNOK 1,0 1 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2023

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,91 (median 1,71).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2023

Hva scoren består av

Lønnsomhet87 vekt 30 %
Soliditet16 vekt 25 %
Likviditet8 vekt 15 %
Vekst– mangler data, ikke med
Konsistens30 vekt 15 %

Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.

2023

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er H Holgersen Optikk AS?

Driftsmarginen var 9,2 % i 2023, mot en median på 3,2 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 39,5 %.

Hvor solid er H Holgersen Optikk AS?

Egenkapitalandelen var 11,9 % i 2023 (median 36,1 %). Gjeldsgraden var 7,38 (median 1,55).

Hvordan er likviditeten i H Holgersen Optikk AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,91 i 2023 (median 1,71). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står H Holgersen Optikk AS i Handel?

H Holgersen Optikk AS er nr. 12 990 av 21 088 rangerte selskaper i Handel for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 4 181 av 6 803.

Konsernregnskap

Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
834308312
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Handel (47.740)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
23 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
31. august 1983 43 år i drift
Aksjekapital
0,10 MNOK
Forretningsadresse
Haraldsgata 78, 5528 HAUGESUND
Kommune
Haugesund rang 1–6 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
Siste innsendte regnskap
2025

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks424847
Rang12 99011 95513 161
Driftsmargin9,2 %9,8 %11,1 %
Totalrentabilitet39,5 %43,0 %44,8 %
Egenkapitalandel11,9 %11,2 %10,1 %
Likviditetsgrad 10,910,980,93
Omsetningsvekst–5,6 %2,2 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter35,9 MNOK38,0 MNOK38,8 MNOK
Driftsresultat3,3 MNOK3,7 MNOK4,3 MNOK
Resultat før skatt3,3 MNOK3,8 MNOK4,4 MNOK
Årsresultat2,6 MNOK3,0 MNOK3,5 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler8,4 MNOK8,9 MNOK9,9 MNOK
Omløpsmidler6,7 MNOK7,8 MNOK8,3 MNOK
Egenkapital1,0 MNOK1,0 MNOK1,0 MNOK
Opptjent egenkapital0,9 MNOK0,9 MNOK0,9 MNOK
Sum gjeld7,4 MNOK7,9 MNOK8,9 MNOK
Kortsiktig gjeld7,4 MNOK7,9 MNOK8,9 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 4644629.

Lignende selskaper