LAPSEN & CO AS
Score · regnskapsår 2025
50av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 2 846 av 5 894 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 899 av 7 993 · Eiendom
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 27 og soliditet 67 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
LAPSEN & CO AS ligger 1 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 5 893 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 3,2 % (median 46,4 %) og egenkapitalandel 47,2 % (median 26,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 3,2 % | 46,4 % |
| Resultatmargin | 2,5 % | 22,1 % |
| Totalrentabilitet | 5,6 % | 7,7 % |
| Egenkapitalandel | 47,2 % | 26,6 % |
| Gjeldsgrad | 1,12 | 2,21 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,37 | 1,38 |
| Omsetningsvekst | – | 3,1 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 50 gjør LAPSEN & CO AS det bedre enn 52 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (5 894 selskaper) i 2025.
Score over tid
Score over tid krever minst to regnskapsår med score. Kommer når neste års tall er hentet eller historikk er importert.
LAPSEN & CO AS har score 50 for 2025, rang 3 899 av 7 993 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 67 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 47,2 % mot median 26,6 %. Likviditet: persentil 64 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,37 mot median 1,38.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 27 mot sammenlignbare, driftsmargin 3,2 % mot median 46,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin 3,2 % (median 46,4 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til LAPSEN & CO AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Boligpriser (brukte boliger) (indeks (2015 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Boligpriser (brukte boliger), årssnitt | 134,5 | 141,6 | 140,8 | 144,6 | 152,5 | 158,7 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,5 % | +5,2 % | −0,5 % | +2,7 % | +5,5 % | +4,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 3,2 % | – |
Kilde: SSB (07221, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 3,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Byggekostnadsindeks for boliger (indeks (2015 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggekostnadsindeks for boliger, årssnitt | 124,2 | 135,1 | 141,1 | 146,4 | 152,7 | 158,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +8,7 % | +8,8 % | +4,4 % | +3,7 % | +4,3 % | +3,7 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 3,2 % | – |
Kilde: SSB (08651, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 3,2 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom (indeks)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom, årssnitt | 91,7 | 94,3 | 96,8 | 103,2 | 108,5 | 111,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +5,2 % | +2,9 % | +2,6 % | +6,5 % | +5,2 % | +2,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | – | – | 3,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
LAPSEN & CO AS hadde en driftsmargin på 3,2 % og en egenkapitalandel på 47,2 % i 2025, og er nr. 3 899 av 7 993 rangerte selskaper i Eiendom.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og egenkapitalandelen steg fra 6,1 % til 47,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,6 | 0 MNOK |
| EV/EBIT | 22,6 | 1 MNOK |
| P/B | 0,9 | 0 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 3,2 % (median 46,4 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 22,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 27 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 67 | vekt 25 % |
| Likviditet | 64 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 53 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er LAPSEN & CO AS?
Driftsmarginen var 3,2 % i 2025, mot en median på 46,4 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,6 %.
Hvor solid er LAPSEN & CO AS?
Egenkapitalandelen var 47,2 % i 2025 (median 26,6 %). Gjeldsgraden var 1,12 (median 2,21).
Hvordan er likviditeten i LAPSEN & CO AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,37 i 2025 (median 1,38).
Hvordan står LAPSEN & CO AS i Eiendom?
LAPSEN & CO AS er nr. 3 899 av 7 993 rangerte selskaper i Eiendom for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 2 846 av 5 894.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 834547252
- Org.form
- AS
- Sektor
- Eiendom (68.320)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 2. november 2024 2 år i drift
- Aksjekapital
- 1,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Holtet 45, 1368 STABEKK (BÆRUM)
- Kommune
- Bærum rang 1 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 27. november 2024
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Lapsen AS · 50,0 %
- J. Rustad Holding AS · 50,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2024–2025
| Nøkkeltall | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|
| Indeks | – | 50 | |
| Rang | – | 3 899 | |
| Driftsmargin | – | 3,2 % | |
| Totalrentabilitet | −2,1 % | 5,6 % | |
| Egenkapitalandel | 6,1 % | 47,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,21 | 2,37 | |
| Omsetningsvekst | – | – |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 0,0 MNOK | 4,0 MNOK |
| Driftsresultat | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 0,3 MNOK | 2,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,1 MNOK | 1,8 MNOK |
| Egenkapital | 0,0 MNOK | 1,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 0,3 MNOK | 1,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,0 MNOK | 0,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6696458.
Videre
Lignende selskaper
- Stokkaveien 45 AS indeks 50, nr. 3 898 · sammenlign
- Grivisvingen AS indeks 50, nr. 3 900 · sammenlign
- Grønlia AS indeks 50, nr. 3 901 · sammenlign
- Sebu Eiendom AS indeks 50, nr. 3 902 · sammenlign
- Nv1 Eiendom AS indeks 50, nr. 3 903 · sammenlign