Artec AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 54 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 606 av 1 322 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 759 av 3 921 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 54 og soliditet 46 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Artec AS ligger 2 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 322 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 5,6 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 32,4 % (median 33,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 40 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 5,6 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 5,5 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 17,3 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 32,4 % | 33,9 % |
| Gjeldsgrad | 2,08 | 1,73 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,42 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 27,4 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 2,09 MNOK | 1,57 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Artec AS det bedre enn 54 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 322 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Artec AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Artec AS har score 53 for 2025, rang 1 759 av 3 921 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 76 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 27,4 % mot median 8,5 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 7,6 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +8,3, bransjen +0,7 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Artec AS med 8,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 7,6 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Artec AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 8 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −2,7 % | 4,8 % | −3,5 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | −3,3 prosentpoeng |
| 2025 | 5,6 % | 5,4 % | +8,3 prosentpoeng | +0,7 prosentpoeng | +7,6 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Artec AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Artec AS økte 8,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Artec AS hadde en driftsmargin på 5,6 % og en egenkapitalandel på 32,4 % i 2025, og er nr. 1 759 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −2,7 % til 5,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 8 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 4 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 8 MNOK |
| P/B | 3,2 | 7 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 54 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 46 | vekt 25 % |
| Likviditet | 49 | vekt 15 % |
| Vekst | 76 | vekt 15 % |
| Konsistens | 42 | vekt 15 % |
Varighet: 40 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Artec AS?
Driftsmarginen var 5,6 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 17,3 %.
Hvor solid er Artec AS?
Egenkapitalandelen var 32,4 % i 2025 (median 33,9 %). Gjeldsgraden var 2,08 (median 1,73).
Hvordan er likviditeten i Artec AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,42 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Artec AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Artec AS er nr. 1 759 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 606 av 1 322. Omsetningen endret seg 27,4 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Aksjonærregisteret viser ingen norsk flertallseier og ingen datterselskaper for dette selskapet.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 3
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 1,3 MNOK
- 1 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
- Rammeavtaler
- 1
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 30. januar 2025 | SYKEHUSINNKJØP HF | Rammeavtale for arkitekttjenester (ARK), Helse Bergen HF | 30,0 MNOK (rammeavtale) |
| 6. juni 2024 | Askøy kommune | 2024 - EØS - Byggherre bistand, prosjektleder og byggeleder | 1,3 MNOK |
| 16. april 2024 | Bergen kommune - Etat for utbygging | D0700 EFU-10728 Garnes ungdomsskole - rekkefølgekrav infrastruktur anskaffelse av byggeleder | verdi ikke oppgitt |
| 17. desember 2021 | Bjørnafjorden kommune | EØS004-2021 SHA-koordinator | 17,0 MNOK |
| 11. november 2019 | UNIVERSITETET I BERGEN | Rammeavtale byggeledelse (BL) | 19,0 MNOK |
| 28. februar 2018 | Universitetet i Bergen | ANSK-2592-16 Rammeavtale arkitekttjenester | 10,0 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 841756142
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 19 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 9. januar 1987 39 år i drift
- Aksjekapital
- 0,56 MNOK
- Forretningsadresse
- Damsgårdsveien 135, 5160 LAKSEVÅG (BERGEN)
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 35,0 %
- Fordeling
- selskaper 50 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Frydenbø Eiendom AS · 69,9 %
- Cetra Partnergruppe AS · 30,0 %
- 1 privatpersoner · 0,0 %
Endring 2007–2025:
25 % av aksjene skiftet eier (2 nye og 3 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Cetra Partnergruppe AS
Utgått (selskaper): Byen AS
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 39 | 28 | 53 | |
| Rang | 2 520 | 3 290 | 1 759 | |
| Driftsmargin | 0,8 % | −2,7 % | 5,6 % | |
| Totalrentabilitet | 3,4 % | −8,8 % | 17,3 % | |
| Egenkapitalandel | 33,8 % | 25,9 % | 32,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,37 | 1,20 | 1,42 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,1 % | 27,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 30,8 MNOK | 31,1 MNOK | 39,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,2 MNOK | −0,8 MNOK | 2,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,3 MNOK | −0,9 MNOK | 2,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | −0,2 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | 0,2 MNOK | −0,7 MNOK | 1,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 9,4 MNOK | 9,5 MNOK | 12,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,5 MNOK | 8,5 MNOK | 12,3 MNOK |
| Egenkapital | 3,2 MNOK | 2,5 MNOK | 4,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | – | 1,7 MNOK |
| Sum gjeld | 6,2 MNOK | 7,1 MNOK | 8,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 6,2 MNOK | 7,1 MNOK | 8,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6955658.
Videre
Lignende selskaper
- SOHLBERG & Toftenes AS indeks 53, nr. 1 750 · sammenlign
- Elden AS indeks 53, nr. 1 754 · sammenlign
- Node Rådgivende Ingeniører AS indeks 53, nr. 1 755 · sammenlign
- Smådyrklinikken i Haugesund AS indeks 53, nr. 1 758 · sammenlign
- Ing Pro AS indeks 53, nr. 1 765 · sammenlign