Knut Knutsen AS
Score · regnskapsår 2025
42av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 212 av 1 763 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 13 409 av 20 339 · Bygg og anlegg
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 84 og soliditet 7 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Knut Knutsen AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 762 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 11,0 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 8,3 % (median 30,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 56 MNOK | 91 MNOK |
| Driftsmargin | 11,0 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 11,2 % | 4,5 % |
| Totalrentabilitet | 25,2 % | 11,4 % |
| Egenkapitalandel | 8,3 % | 30,5 % |
| Gjeldsgrad | 11,10 | 2,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,02 | 1,38 |
| Omsetningsvekst | −3,8 % | 6,8 % |
| Omsetning per ansatt | 2,16 MNOK | 2,53 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 42 gjør Knut Knutsen AS det bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 763 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Knut Knutsen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Knut Knutsen AS har score 42 for 2025, rang 13 409 av 20 339 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 84 mot sammenlignbare, driftsmargin 11,0 % mot median 4,5 %.
Svakest: Soliditet: persentil 7 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 8,3 % mot median 30,5 %. Likviditet: persentil 14 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,02 mot median 1,38.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 8,3 % (median 30,5 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Knut Knutsen AS hadde en driftsmargin på 11,0 % og en egenkapitalandel på 8,3 % i 2025, og er nr. 13 409 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 58 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 49 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 58 MNOK |
| P/B | 1,0 | 2 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 8,3 % (median 30,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 84 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 7 | vekt 25 % |
| Likviditet | 14 | vekt 15 % |
| Vekst | 31 | vekt 15 % |
| Konsistens | 56 | vekt 15 % |
Varighet: 40 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Knut Knutsen AS?
Driftsmarginen var 11,0 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 25,2 %.
Hvor solid er Knut Knutsen AS?
Egenkapitalandelen var 8,3 % i 2025 (median 30,5 %). Gjeldsgraden var 11,10 (median 2,23).
Hvordan er likviditeten i Knut Knutsen AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,02 i 2025 (median 1,38).
Hvordan står Knut Knutsen AS i Bygg og anlegg?
Knut Knutsen AS er nr. 13 409 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 212 av 1 763. Omsetningen endret seg −3,8 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 863786592
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.210)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 26 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 2. januar 1992 34 år i drift
- Aksjekapital
- 2,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Skuteviksbodene 10, 5035 BERGEN
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 34 | 45 | 42 | |
| Rang | 13 351 | 11 720 | 13 409 | |
| Driftsmargin | 11,8 % | 11,7 % | 11,0 % | |
| Totalrentabilitet | 21,1 % | 26,7 % | 25,2 % | |
| Egenkapitalandel | 7,4 % | 8,0 % | 8,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,02 | 0,98 | 1,02 | |
| Omsetningsvekst | – | 16,6 % | −3,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 50,0 MNOK | 58,3 MNOK | 56,1 MNOK |
| Driftsresultat | 5,9 MNOK | 6,8 MNOK | 6,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 5,9 MNOK | 6,9 MNOK | 6,3 MNOK |
| Årsresultat | 4,6 MNOK | 5,5 MNOK | 4,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | – | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 28,0 MNOK | 26,0 MNOK | 25,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 26,5 MNOK | 23,5 MNOK | 22,9 MNOK |
| Egenkapital | 2,1 MNOK | 2,1 MNOK | 2,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 26,0 MNOK | 23,9 MNOK | 23,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 26,0 MNOK | 23,9 MNOK | 22,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6393077.
Videre
Lignende selskaper
- Nsg Group AS indeks 42, nr. 13 394 · sammenlign
- Stange Asfalt AS indeks 42, nr. 13 401 · sammenlign
- Oslo Brannsikring AS indeks 42, nr. 13 402 · sammenlign
- Flyt Entreprenør AS indeks 42, nr. 13 411 · sammenlign
- Voldentollefsen AS indeks 42, nr. 13 415 · sammenlign