Rotostøp AS
Score · regnskapsår 2025
21av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 723 av 801 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 684 av 2 930 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 21 og soliditet 11 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Rotostøp AS ligger 29 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 801 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin −6,3 % (median 3,6 %) og egenkapitalandel 5,2 % (median 40,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −6,3 % | 3,6 % |
| Resultatmargin | −8,5 % | 2,9 % |
| Totalrentabilitet | −6,2 % | 6,5 % |
| Egenkapitalandel | 5,2 % | 40,6 % |
| Gjeldsgrad | 18,37 | 1,09 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,90 | 1,61 |
| Omsetningsvekst | −8,3 % | 3,5 % |
| Omsetning per ansatt | 0,78 MNOK | 0,71 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 21 gjør Rotostøp AS det bedre enn 10 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (801 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Rotostøp AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Rotostøp AS har score 21 for 2025, rang 2 684 av 2 930 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 35 mot sammenlignbare.
Svakest: Soliditet: persentil 11 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 5,2 % mot median 40,6 %. Lønnsomhet: persentil 21 mot sammenlignbare, driftsmargin −6,3 % mot median 3,6 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 5,2 % (median 40,6 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,90 (median 1,61).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −8,5 % (median 2,9 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Rotostøp AS hadde en driftsmargin på −6,3 % og en egenkapitalandel på 5,2 % i 2025, og er nr. 2 684 av 2 930 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 23,8 % til 5,2 % og driftsmarginen falt fra −2,7 % til −6,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 1 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 5,2 % (median 40,6 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,90 (median 1,61).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −8,5 % (median 2,9 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −6,3 % (median 3,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,0 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 21 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 11 | vekt 25 % |
| Likviditet | 22 | vekt 15 % |
| Vekst | 25 | vekt 15 % |
| Konsistens | 35 | vekt 15 % |
Varighet: 25 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Rotostøp AS?
Driftsmarginen var −6,3 % i 2025, mot en median på 3,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −6,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Rotostøp AS?
Egenkapitalandelen var 5,2 % i 2025 (median 40,6 %). Gjeldsgraden var 18,37 (median 1,09).
Hvordan er likviditeten i Rotostøp AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,90 i 2025 (median 1,61). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Rotostøp AS i Industri?
Rotostøp AS er nr. 2 684 av 2 930 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 723 av 801. Omsetningen endret seg −8,3 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 874390372
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (22.260)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 12 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 20. mars 1995 31 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Østkilen 10, 1621 GRESSVIK (FREDRIKSTAD)
- Kommune
- Fredrikstad rang 11 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.rotostop.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 29 | 24 | 21 | |
| Rang | 2 282 | 2 597 | 2 684 | |
| Driftsmargin | −5,5 % | −2,7 % | −6,3 % | |
| Totalrentabilitet | −8,1 % | −4,4 % | −6,2 % | |
| Egenkapitalandel | 28,4 % | 23,8 % | 5,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,39 | 1,16 | 0,90 | |
| Omsetningsvekst | – | −6,2 % | −8,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 10,9 MNOK | 10,2 MNOK | 9,3 MNOK |
| Driftsresultat | −0,6 MNOK | −0,3 MNOK | −0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,8 MNOK | −0,5 MNOK | −0,8 MNOK |
| Årsresultat | −0,8 MNOK | −0,5 MNOK | −0,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 6,8 MNOK | 6,1 MNOK | 12,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 5,1 MNOK | 4,3 MNOK | 10,2 MNOK |
| Egenkapital | 1,9 MNOK | 1,4 MNOK | 0,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,5 MNOK | 1,0 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum gjeld | 4,9 MNOK | 4,6 MNOK | 12,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,7 MNOK | 3,7 MNOK | 11,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7081298.
Videre
Lignende selskaper
- Pallefabrikken Alta AS indeks 22, nr. 2 678 · sammenlign
- Termoplast AS indeks 22, nr. 2 679 · sammenlign
- Galleri J2 AS indeks 21, nr. 2 682 · sammenlign
- Kraftgutta AS indeks 21, nr. 2 687 · sammenlign
- Erketunet Gardsbakeri AS indeks 21, nr. 2 694 · sammenlign