Peil AS
Score · regnskapsår 2025
43av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 32 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 917 av 1 358 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 629 av 4 004 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 21 og soliditet 77 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Peil AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 358 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −1,2 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 53,4 % (median 33,5 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 14 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | −1,2 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | −1,3 % | 5,7 % |
| Totalrentabilitet | −3,0 % | 14,0 % |
| Egenkapitalandel | 53,4 % | 33,5 % |
| Gjeldsgrad | 0,87 | 1,73 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,40 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | −20,6 % | 8,6 % |
| Omsetning per ansatt | 1,32 MNOK | 1,60 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 43 gjør Peil AS det bedre enn 32 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 358 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Peil AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Peil AS har score 43 for 2025, rang 2 629 av 4 004 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 77 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 53,4 % mot median 33,5 %.
Svakest: Vekst: persentil 8 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −20,6 % mot median 8,6 %. Lønnsomhet: persentil 21 mot sammenlignbare, driftsmargin −1,2 % mot median 5,6 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −1,3 % (median 5,7 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −1,2 % (median 5,6 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Peil AS med 3,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,8 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,8 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Peil AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 20 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,8 % | 4,8 % | +0,1 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng |
| 2025 | −1,2 % | 5,6 % | −3,0 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng | −3,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Peil AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Peil AS falt 3,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Peil AS hadde en driftsmargin på −1,2 % og en egenkapitalandel på 53,4 % i 2025, og er nr. 2 629 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og omsetningen falt med 21 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 0 MNOK og 5 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 0 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 2 MNOK |
| P/B | 3,2 | 5 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −1,3 % (median 5,7 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −1,2 % (median 5,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 21 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 77 | vekt 25 % |
| Likviditet | 47 | vekt 15 % |
| Vekst | 8 | vekt 15 % |
| Konsistens | 59 | vekt 15 % |
Varighet: 46 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Peil AS?
Driftsmarginen var −1,2 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −3,0 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Peil AS?
Egenkapitalandelen var 53,4 % i 2025 (median 33,5 %). Gjeldsgraden var 0,87 (median 1,73).
Hvordan er likviditeten i Peil AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,40 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Peil AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Peil AS er nr. 2 629 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 917 av 1 358. Omsetningen endret seg −20,6 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
5 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Converto Holding AS.
Converto Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Converto Holding AS
- Peil AS du er her
- Converto AS
- Converto Forvaltning AS
- Mrb AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 881515032
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (74.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 11 registrert 10. november 2025
- Stiftet
- 24. januar 2000 26 år i drift
- Aksjekapital
- 0,27 MNOK
- Forretningsadresse
- Notenesgata 1, 6002 ÅLESUND
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 6 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 57,7 % · tre største 92,9 %
- Fordeling
- selskaper 74 % · privatpersoner 26 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 73 %
- Eiere over 60 år
- 3 % av personeierne sine aksjer (medianalder 58 år)
- Konsernkjede
-
Eies av: Converto Holding AS (58 %)
Øverste eier: Converto Holding AS
- Converto Holding AS · 57,7 %
- Maestranza AS · 10,1 %
- Flakk Holding AS · 6,3 %
- 3 privatpersoner · 25,9 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (6 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Converto Holding AS, Flakk Holding AS, Maestranza AS
Utgått (selskaper): Flakk Holding AS
Har eierandeler i: Spesialistbedriften AS (0 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 44 | 50 | 43 | |
| Rang | 2 251 | 1 979 | 2 629 | |
| Driftsmargin | 1,7 % | 1,8 % | −1,2 % | |
| Totalrentabilitet | 5,1 % | 5,5 % | −3,0 % | |
| Egenkapitalandel | 50,7 % | 50,6 % | 53,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,03 | 1,32 | 1,40 | |
| Omsetningsvekst | – | 6,4 % | −20,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 17,1 MNOK | 18,2 MNOK | 14,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK | −0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK | −0,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | −0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 5,7 MNOK | 6,1 MNOK | 5,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,9 MNOK | 4,0 MNOK | 3,6 MNOK |
| Egenkapital | 2,9 MNOK | 3,1 MNOK | 2,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | 0,2 MNOK | – |
| Sum gjeld | 2,8 MNOK | 3,0 MNOK | 2,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,8 MNOK | 3,0 MNOK | 2,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7158861.
Videre
Lignende selskaper
- Skorgenes Industriservice AS indeks 43, nr. 2 621 · sammenlign
- Simien AS indeks 43, nr. 2 628 · sammenlign
- Nordisk Sikkerhet AS indeks 43, nr. 2 632 · sammenlign
- Våtrom AS indeks 43, nr. 2 633 · sammenlign
- Alf Gundersen AS indeks 43, nr. 2 636 · sammenlign