Experian AS
Score · regnskapsår 2025
6av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 0 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 435 av 437 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 163 av 2 178 · Forretningsmessig tjenesteyting
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 2 og soliditet 8 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Experian AS ligger 45 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 437 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −29,8 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 2,1 % (median 20,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 132 MNOK | 117 MNOK |
| Driftsmargin | −29,8 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | −30,8 % | 4,4 % |
| Totalrentabilitet | −25,2 % | 11,1 % |
| Egenkapitalandel | 2,1 % | 20,9 % |
| Gjeldsgrad | 46,55 | 3,53 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,30 | 1,14 |
| Omsetningsvekst | −9,8 % | 7,9 % |
| Omsetning per ansatt | 3,77 MNOK | 1,63 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 6 gjør Experian AS det bedre enn 0 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (437 selskaper) i 2025.
Score 2024–2026
- Experian AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Experian AS har score 6 for 2025, rang 2 163 av 2 178 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 16 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −9,8 % mot median 7,9 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 2 mot sammenlignbare, driftsmargin −29,8 % mot median 4,5 %. Likviditet: persentil 3 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,30 mot median 1,14.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 3,4 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,30 (median 1,14).
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 2,1 % (median 20,9 %).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −30,8 % (median 4,4 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Experian AS hadde en driftsmargin på −29,8 % og en egenkapitalandel på 2,1 % i 2025, og er nr. 2 163 av 2 178 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −13,3 % til −29,8 % og egenkapitalandelen falt fra 16,6 % til 2,1 %.
Experian AS klarte seg svakere enn sektoren i 2026, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 3 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 3 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 3,4 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,30 (median 1,14).
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 2,1 % (median 20,9 %).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −30,8 % (median 4,4 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −29,8 % (median 4,5 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var −35,0 % i 2026 (sektorens median −3,2 %), og egenkapitalandelen 7,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt det året. I de andre årene var driftsmarginen −21,6 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −3,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 2 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 8 | vekt 25 % |
| Likviditet | 3 | vekt 15 % |
| Vekst | 16 | vekt 15 % |
| Konsistens | 3 | vekt 15 % |
Varighet: 10 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Experian AS?
Driftsmarginen var −29,8 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −25,2 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Experian AS?
Egenkapitalandelen var 2,1 % i 2025 (median 20,9 %). Gjeldsgraden var 46,55 (median 3,53).
Hvordan er likviditeten i Experian AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,30 i 2025 (median 1,14). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Experian AS i Forretningsmessig tjenesteyting?
Experian AS er nr. 2 163 av 2 178 rangerte selskaper i Forretningsmessig tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 435 av 437. Omsetningen endret seg −9,8 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 22. juni 2020 | Demand Norge AS | Rammeavtale kredittopplysningstenester | 1,2 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 881917122
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Forretningsmessig tjenesteyting (82.910)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 35 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 17. mars 2000 26 år i drift
- Aksjekapital
- 1,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Lysaker torg 12, 1366 LYSAKER (BÆRUM)
- Kommune
- Bærum rang 1 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2026
- Nettside
- www.experian.no
- LEI
- 6367007Z5ER6VFO56I48 fornyes 17. mars 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke offentliggjort
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2024–2026
| Nøkkeltall | 2024 | 2025 | 2026 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 14 | 6 | 16 | |
| Rang | 2 082 | 2 163 | 6 | |
| Driftsmargin | −13,3 % | −29,8 % | −35,0 % | |
| Totalrentabilitet | −10,3 % | −25,2 % | −25,1 % | |
| Egenkapitalandel | 16,6 % | 2,1 % | 7,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,41 | 0,30 | 0,34 | |
| Omsetningsvekst | – | −9,8 % | 0,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 146,3 MNOK | 132,0 MNOK | 133,2 MNOK |
| Driftsresultat | −19,5 MNOK | −39,3 MNOK | −46,7 MNOK |
| Resultat før skatt | −20,4 MNOK | −40,6 MNOK | −45,3 MNOK |
| Årsresultat | −20,4 MNOK | −40,6 MNOK | −45,3 MNOK |
| Finanskostnader | 5,9 MNOK | 6,8 MNOK | 7,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 140,7 MNOK | 134,2 MNOK | 152,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 47,8 MNOK | 39,0 MNOK | 46,1 MNOK |
| Egenkapital | 23,3 MNOK | 2,8 MNOK | 11,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −145,4 MNOK | −186,0 MNOK | −231,1 MNOK |
| Sum gjeld | 117,4 MNOK | 131,4 MNOK | 140,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 115,6 MNOK | 131,4 MNOK | 134,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6317645.
Videre
Lignende selskaper
- Nord Destination Management Company AS indeks 8, nr. 2 147 · sammenlign
- Dreamwork Solutions AS indeks 8, nr. 2 149 · sammenlign
- Aktiv Eiendomsdrift AS indeks 8, nr. 2 150 · sammenlign
- Bjørg Fjell AS indeks 6, nr. 2 159 · sammenlign
- Nis Consulting AS indeks 6, nr. 2 160 · sammenlign