Jærconsult AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2023
33av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 26 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 2 468 av 3 333 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 002 av 5 343 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 62 og robusthet 1 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Jærconsult AS ligger 17 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 3 332 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin 5,0 % (median 5,9 %) og egenkapitalandel −102,5 % (median 40,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 5,0 % | 5,9 % |
| Resultatmargin | 3,1 % | 5,8 % |
| Totalrentabilitet | 32,0 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | −102,5 % | 40,8 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,17 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,13 | 1,60 |
| Omsetningsvekst | – | 1,6 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 33 gjør Jærconsult AS det bedre enn 26 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (3 333 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Jærconsult AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Jærconsult AS hadde en driftsmargin på 5,0 % og en egenkapitalandel på −102,5 % i 2023, og er nr. 4 002 av 5 343 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,9 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 1 MNOK |
| P/B | 2,3 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 3 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 2 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 1 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 1 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør 33 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (71.1): Engineering/Construction.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −102,5 % (median 40,8 %).
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 7,9 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,13 (median 1,60).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 6,2 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 62 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 20 % |
| Likviditet | 1 | vekt 5 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 2 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Indeksversjon 3. Datakompletthet 75 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Jærconsult AS?
Driftsmarginen var 5,0 % i 2023, mot en median på 5,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 32,0 %.
Hvor solid er Jærconsult AS?
Egenkapitalandelen var −102,5 % i 2023 (median 40,8 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Jærconsult AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,13 i 2023 (median 1,60). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Jærconsult AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Jærconsult AS er nr. 4 002 av 5 343 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 2 468 av 3 333.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Jærconsult Holding AS.
Jærconsult Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Teknisk tjenesteyting og forskning (2 selskaper) 2 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Negativ egenkapital
- 1 selskap: Jærconsult AS
- Underskudd
- 1 selskap: Jærconsult Holding AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Jærconsult Holding AS
- Jærconsult AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 889958022
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.121)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 10. mai 2006 20 år i drift
- Aksjekapital
- 1,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Hognestadvegen 286, 4346 BRYNE (TIME)
- Kommune
- Time rang 2 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 22. oktober 2022
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Jærconsult Holding AS (100 %)
Øverste eier: Jærconsult Holding AS
Eieren: flertallseieren Jærconsult Holding AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Jærconsult Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 3 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Jærconsult Holding AS
Utgått (selskaper): Asplan Viak AS, Multiconsult ASA, Norsk Familieøkonomi Holding AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 33 | 32 | 60 | |
| Rang | 4 002 | 4 365 | 1 762 | |
| Driftsmargin | 5,0 % | 4,4 % | 19,8 % | |
| Totalrentabilitet | 32,0 % | 25,0 % | 40,4 % | |
| Egenkapitalandel | −102,5 % | −163,2 % | −14,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,13 | −0,94 | 0,77 | |
| Omsetningsvekst | – | −43,2 % | 42,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4,5 MNOK | 2,6 MNOK | 3,6 MNOK |
| Driftsresultat | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK | 0,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,6 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 0,7 MNOK | 0,4 MNOK | 1,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,1 MNOK | −0,4 MNOK | 1,1 MNOK |
| Egenkapital | −0,7 MNOK | −0,7 MNOK | −0,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −1,9 MNOK | −1,9 MNOK | −1,5 MNOK |
| Sum gjeld | 1,4 MNOK | 1,2 MNOK | 2,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,8 MNOK | 0,4 MNOK | 1,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 4708383.
Videre
Lignende selskaper
- K E Berentzen AS indeks 34, nr. 3 996 · sammenlign
- Dyrlegen i Bardu AS indeks 33, nr. 3 998 · sammenlign
- Pharma Holdings AS indeks 33, nr. 3 999 · sammenlign
- Progressa AS indeks 33, nr. 4 003 · sammenlign
- Dokumentert AS indeks 33, nr. 4 004 · sammenlign