R. Gjestad AS
Score · regnskapsår 2024
50av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 50 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 1 775 av 3 519 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 11 441 av 22 237 · Handel
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 51 og soliditet 51 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
R. Gjestad AS ligger på medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 3 519 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 1,8 % (median 2,9 %) og egenkapitalandel 31,1 % (median 30,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 61 MNOK | 92 MNOK |
| Driftsmargin | 1,8 % | 2,9 % |
| Resultatmargin | 1,9 % | 2,7 % |
| Totalrentabilitet | 16,3 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 31,1 % | 30,2 % |
| Gjeldsgrad | 2,21 | 2,23 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,27 | 1,40 |
| Omsetningsvekst | 1,1 % | 5,1 % |
| Omsetning per ansatt | 4,09 MNOK | 4,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 50 gjør R. Gjestad AS det bedre enn 50 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (3 519 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- R. Gjestad AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
R. Gjestad AS hadde en driftsmargin på 1,8 % og en egenkapitalandel på 31,1 % i 2024, og er nr. 11 441 av 22 237 rangerte selskaper i Handel.
Fra 2023 til 2024: egenkapitalandelen steg fra 19,1 % til 31,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 10 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 9 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 10 MNOK |
| P/B | 1,0 | 2 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,5 %. Basert på de 11 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 51 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 51 | vekt 25 % |
| Likviditet | 40 | vekt 15 % |
| Vekst | 35 | vekt 15 % |
| Konsistens | 69 | vekt 15 % |
Varighet: 42 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er R. Gjestad AS?
Driftsmarginen var 1,8 % i 2024, mot en median på 2,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 16,3 %.
Hvor solid er R. Gjestad AS?
Egenkapitalandelen var 31,1 % i 2024 (median 30,2 %). Gjeldsgraden var 2,21 (median 2,23).
Hvordan er likviditeten i R. Gjestad AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,27 i 2024 (median 1,40).
Hvordan står R. Gjestad AS i Handel?
R. Gjestad AS er nr. 11 441 av 22 237 rangerte selskaper i Handel for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 1 775 av 3 519. Omsetningen endret seg 1,1 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 891263252
- Org.form
- AS
- Sektor
- Handel (47.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 15 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 11. mai 2007 19 år i drift
- Aksjekapital
- 0,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Prinsens gate 49, 7011 TRONDHEIM
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 34 | 50 | 60 | |
| Rang | 15 450 | 11 441 | 7 148 | |
| Driftsmargin | 1,5 % | 1,8 % | 1,7 % | |
| Totalrentabilitet | 12,9 % | 16,3 % | 19,0 % | |
| Egenkapitalandel | 19,1 % | 31,1 % | 37,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,08 | 1,27 | 1,41 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,1 % | 9,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 60,7 MNOK | 61,4 MNOK | 67,4 MNOK |
| Driftsresultat | 0,9 MNOK | 1,1 MNOK | 1,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,9 MNOK | 1,1 MNOK | 1,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,7 MNOK | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 7,3 MNOK | 7,0 MNOK | 6,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 6,4 MNOK | 6,2 MNOK | 5,6 MNOK |
| Egenkapital | 1,4 MNOK | 2,2 MNOK | 2,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,9 MNOK | 1,7 MNOK | 1,9 MNOK |
| Sum gjeld | 5,9 MNOK | 4,8 MNOK | 4,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 5,9 MNOK | 4,8 MNOK | 4,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 5544099.
Videre
Lignende selskaper
- Funksjonell Mat AS indeks 50, nr. 11 425 · sammenlign
- Telemarkhytter AS indeks 50, nr. 11 429 · sammenlign
- Bymedhus Vest AS indeks 50, nr. 11 433 · sammenlign
- TRAKTOR & Landbruk AS indeks 49, nr. 11 451 · sammenlign
- Versuni Norway AS indeks 49, nr. 11 459 · sammenlign