Advantek Engineering AS
Score · regnskapsår 2025
52av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 53 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 251 av 531 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 680 av 3 595 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 57 og soliditet 36 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Advantek Engineering AS ligger 1 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 531 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 4,9 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 25,6 % (median 32,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 81 MNOK | 97 MNOK |
| Driftsmargin | 4,9 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 4,6 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 20,1 % | 12,4 % |
| Egenkapitalandel | 25,6 % | 32,3 % |
| Gjeldsgrad | 2,91 | 2,00 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,31 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | 7,4 % | 9,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,90 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 52 gjør Advantek Engineering AS det bedre enn 53 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (531 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Advantek Engineering AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Advantek Engineering AS har score 52 for 2025, rang 1 680 av 3 595 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 78 mot sammenlignbare.
Svakest: Soliditet: persentil 36 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 25,6 % mot median 32,3 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Advantek Engineering AS hadde en driftsmargin på 4,9 % og en egenkapitalandel på 25,6 % i 2025, og er nr. 1 680 av 3 595 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 11,7 % til 25,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 5 MNOK og 36 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 29 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 36 MNOK |
| P/B | 1,0 | 5 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 57 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 36 | vekt 25 % |
| Likviditet | 49 | vekt 15 % |
| Vekst | 45 | vekt 15 % |
| Konsistens | 78 | vekt 15 % |
Varighet: 38 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Advantek Engineering AS?
Driftsmarginen var 4,9 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 20,1 %.
Hvor solid er Advantek Engineering AS?
Egenkapitalandelen var 25,6 % i 2025 (median 32,3 %). Gjeldsgraden var 2,91 (median 2,00).
Hvordan er likviditeten i Advantek Engineering AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,31 i 2025 (median 1,33).
Hvordan står Advantek Engineering AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Advantek Engineering AS er nr. 1 680 av 3 595 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 251 av 531. Omsetningen endret seg 7,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 893011242
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 28 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 2. juni 2008 18 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Skibåsen 33H, 4636 KRISTIANSAND S
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Advantek AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Advantek AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 27 | 36 | 52 | |
| Rang | 2 882 | 2 733 | 1 680 | |
| Driftsmargin | 3,9 % | 4,5 % | 4,9 % | |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | 17,0 % | 20,1 % | |
| Egenkapitalandel | 5,7 % | 11,7 % | 25,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,05 | 1,12 | 1,31 | |
| Omsetningsvekst | – | −14,9 % | 7,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 89,0 MNOK | 75,7 MNOK | 81,3 MNOK |
| Driftsresultat | 3,5 MNOK | 3,4 MNOK | 4,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,3 MNOK | 3,2 MNOK | 3,7 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 2,6 MNOK | 2,5 MNOK | 2,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,5 MNOK | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 27,7 MNOK | 20,5 MNOK | 20,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 27,4 MNOK | 20,3 MNOK | 20,1 MNOK |
| Egenkapital | 1,6 MNOK | 2,4 MNOK | 5,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,5 MNOK | 2,3 MNOK | 5,2 MNOK |
| Sum gjeld | 26,1 MNOK | 18,1 MNOK | 15,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 26,1 MNOK | 18,1 MNOK | 15,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7241150.
Videre
Lignende selskaper
- Nordic Flow AS indeks 52, nr. 1 654 · sammenlign
- Rumag Skilt og Reklame AS indeks 52, nr. 1 677 · sammenlign
- Nasjonalt Utviklingssenter for Barn og Unge AS indeks 52, nr. 1 678 · sammenlign
- Cecon Contracting AS indeks 52, nr. 1 681 · sammenlign
- Odfjell Platform Drilling AS indeks 52, nr. 1 682 · sammenlign