Natcon AS
Score · regnskapsår 2025
79av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 96 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 94 av 2 127 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 156 av 4 183 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 79 og soliditet 94 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Natcon AS ligger 29 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 126 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 48,9 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 89,8 % (median 40,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 48,9 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 51,7 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 17,4 % | 10,2 % |
| Egenkapitalandel | 89,8 % | 40,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,11 | 1,12 |
| Likviditetsgrad 1 | 7,42 | 1,66 |
| Omsetningsvekst | −0,7 % | 5,2 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 79 gjør Natcon AS det bedre enn 96 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (2 127 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Natcon AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Natcon AS har score 79 for 2025, rang 156 av 4 183 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 94 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 89,8 % mot median 40,9 %. Likviditet: persentil 93 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 7,42 mot median 1,66.
Svakest: Vekst: persentil 40 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −0,7 % mot median 5,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 5,3 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −6,3, bransjen −0,9 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Natcon AS med 6,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,9 poeng. Selskapet gjorde det altså 5,3 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Natcon AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 9 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 55,1 % | 5,8 % | +4,8 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +4,6 prosentpoeng |
| 2025 | 48,9 % | 4,9 % | −6,3 prosentpoeng | −0,9 prosentpoeng | −5,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Natcon AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Natcon AS falt 6,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Natcon AS hadde en driftsmargin på 48,9 % og en egenkapitalandel på 89,8 % i 2025, og er nr. 156 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 55,1 % til 48,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 17 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 10 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 17 MNOK |
| P/B | 3,2 | 15 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 48,9 % (median 4,9 %); Egenkapitalandel 89,8 % (median 40,9 %); Likviditetsgrad 1 7,42 (median 1,66).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 79 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 94 | vekt 25 % |
| Likviditet | 93 | vekt 15 % |
| Vekst | 40 | vekt 15 % |
| Konsistens | 81 | vekt 15 % |
Varighet: 80 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Natcon AS?
Driftsmarginen var 48,9 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 17,4 %.
Hvor solid er Natcon AS?
Egenkapitalandelen var 89,8 % i 2025 (median 40,9 %). Gjeldsgraden var 0,11 (median 1,12).
Hvordan er likviditeten i Natcon AS?
Likviditetsgrad 1 var 7,42 i 2025 (median 1,66).
Hvordan står Natcon AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Natcon AS er nr. 156 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 94 av 2 127. Omsetningen endret seg −0,7 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 893749942
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 1. februar 2009 17 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Sløyfeveien 11, 3180 NYKIRKE (HORTEN)
- Kommune
- Horten rang 20–27 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 5. desember 2011
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Har eierandeler i: Capalos Invest AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 85 | 77 | 79 | |
| Rang | 220 | 244 | 156 | |
| Driftsmargin | 50,4 % | 55,1 % | 48,9 % | |
| Totalrentabilitet | 22,5 % | 21,5 % | 17,4 % | |
| Egenkapitalandel | 79,6 % | 88,4 % | 89,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,66 | 6,37 | 7,42 | |
| Omsetningsvekst | – | −8,7 % | −0,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,8 MNOK | 3,5 MNOK | 3,5 MNOK |
| Driftsresultat | 1,9 MNOK | 1,9 MNOK | 1,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,9 MNOK | 2,0 MNOK | 1,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Årsresultat | 0,4 MNOK | 1,5 MNOK | 1,4 MNOK |
| Finanskostnader | 1,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 8,7 MNOK | 9,2 MNOK | 10,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 6,5 MNOK | 6,8 MNOK | 7,8 MNOK |
| Egenkapital | 6,9 MNOK | 8,1 MNOK | 9,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,8 MNOK | 8,0 MNOK | 9,1 MNOK |
| Sum gjeld | 1,8 MNOK | 1,1 MNOK | 1,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,8 MNOK | 1,1 MNOK | 1,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6649050.
Videre
Lignende selskaper
- RH Sertifisering AS indeks 80, nr. 151 · sammenlign
- Carnot Efficient Energy AS indeks 79, nr. 153 · sammenlign
- Hobtech AS indeks 79, nr. 154 · sammenlign
- Midtfylket Dyrlegekontor AS indeks 79, nr. 157 · sammenlign
- Hannamartinee AS indeks 79, nr. 158 · sammenlign