Iark AS
Score · regnskapsår 2025
59av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 136 av 431 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 913 av 2 888 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 95 og soliditet 33 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Iark AS ligger 8 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 431 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 23,2 % (median 5,2 %) og egenkapitalandel 24,1 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 70 MNOK | 101 MNOK |
| Driftsmargin | 23,2 % | 5,2 % |
| Resultatmargin | 23,6 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 49,0 % | 12,2 % |
| Egenkapitalandel | 24,1 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | 3,15 | 1,87 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,28 | 1,32 |
| Omsetningsvekst | 4,0 % | 8,6 % |
| Omsetning per ansatt | 1,90 MNOK | 2,47 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 59 gjør Iark AS det bedre enn 69 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (431 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Iark AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Iark AS har score 59 for 2025, rang 913 av 2 888 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 95 mot sammenlignbare, driftsmargin 23,2 % mot median 5,2 %. Konsistens: persentil 62 mot sammenlignbare.
Svakest: Soliditet: persentil 33 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 24,1 % mot median 34,1 %. Vekst: persentil 37 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 4,0 % mot median 8,6 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Iark AS hadde en driftsmargin på 23,2 % og en egenkapitalandel på 24,1 % i 2025, og er nr. 913 av 2 888 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 25,4 % til 23,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 8 MNOK og 154 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 129 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 154 MNOK |
| P/B | 1,0 | 8 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 95 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 33 | vekt 25 % |
| Likviditet | 47 | vekt 15 % |
| Vekst | 37 | vekt 15 % |
| Konsistens | 62 | vekt 15 % |
Varighet: 60 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Iark AS?
Driftsmarginen var 23,2 % i 2025, mot en median på 5,2 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 49,0 %.
Hvor solid er Iark AS?
Egenkapitalandelen var 24,1 % i 2025 (median 34,1 %). Gjeldsgraden var 3,15 (median 1,87).
Hvordan er likviditeten i Iark AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,28 i 2025 (median 1,32).
Hvordan står Iark AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Iark AS er nr. 913 av 2 888 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 136 av 431. Omsetningen endret seg 4,0 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 14. september 2021 | Utenriksdepartementet | Rammeavtale for kjøp av interiørarkitektfaglige tjenester | 28,0 MNOK (rammeavtale) |
| 15. januar 2021 | Skatteetaten | 20200077 Rammeavtale arbeidsplassutforming og -utvikling | 12,0 MNOK (rammeavtale) (2 delkontrakter) |
| 1. juni 2017 | Utenriksdepartementet | Anskaffelse Interiørarkitektfaglige tjenester | 1,0 MNOK (rammeavtale) |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 897043602
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 37 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 30. mai 2011 15 år i drift
- Aksjekapital
- 0,21 MNOK
- Forretningsadresse
- Dronning Mauds gate 3, 0250 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 58 | 62 | 59 | |
| Rang | 998 | 750 | 913 | |
| Driftsmargin | 22,1 % | 25,4 % | 23,2 % | |
| Totalrentabilitet | 45,6 % | 52,2 % | 49,0 % | |
| Egenkapitalandel | 22,7 % | 23,6 % | 24,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,19 | 1,25 | 1,28 | |
| Omsetningsvekst | – | 16,0 % | 4,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 58,2 MNOK | 67,5 MNOK | 70,2 MNOK |
| Driftsresultat | 12,9 MNOK | 17,1 MNOK | 16,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 12,8 MNOK | 17,2 MNOK | 16,6 MNOK |
| Årsresultat | 9,9 MNOK | 13,4 MNOK | 12,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 28,2 MNOK | 33,0 MNOK | 33,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 26,0 MNOK | 31,5 MNOK | 33,1 MNOK |
| Egenkapital | 6,4 MNOK | 7,8 MNOK | 8,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,1 MNOK | 7,4 MNOK | 7,8 MNOK |
| Sum gjeld | 21,8 MNOK | 25,2 MNOK | 25,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 21,8 MNOK | 25,2 MNOK | 25,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6569293.
Videre
Lignende selskaper
- Auk Eco AS indeks 59, nr. 910 · sammenlign
- Welltec Technology Center Stavanger AS indeks 59, nr. 917 · sammenlign
- Afry Consult AS indeks 59, nr. 920 · sammenlign
- Scanmudring AS indeks 58, nr. 922 · sammenlign
- Maritime Robotics AS indeks 58, nr. 924 · sammenlign