Optituning AS
Score · regnskapsår 2024
32av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 237 av 286 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 337 av 1 663 · Annen tjenesteyting
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 26 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Optituning AS ligger 18 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 286 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 2,1 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel −24,3 % (median 29,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 18 MNOK |
| Driftsmargin | 2,1 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 0,8 % | 5,2 % |
| Totalrentabilitet | 4,5 % | 14,6 % |
| Egenkapitalandel | −24,3 % | 29,4 % |
| Gjeldsgrad | – | 2,26 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,81 | 1,29 |
| Omsetningsvekst | 38,4 % | 9,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,10 MNOK | 1,37 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 32 gjør Optituning AS det bedre enn 17 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (286 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Optituning AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Optituning AS hadde en driftsmargin på 2,1 % og en egenkapitalandel på −24,3 % i 2024, og er nr. 1 337 av 1 663 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 38 % og egenkapitalandelen steg fra −43,3 % til −24,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 1 MNOK |
| P/B | 1,0 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −24,3 % (median 29,4 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,81 (median 1,29).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 38,4 % (median 9,0 %); Likviditetsgrad 1 0,81 (median 1,29).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 26 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 13 | vekt 15 % |
| Vekst | 93 | vekt 15 % |
| Konsistens | 53 | vekt 15 % |
Varighet: 33 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Optituning AS?
Driftsmarginen var 2,1 % i 2024, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 4,5 %.
Hvor solid er Optituning AS?
Egenkapitalandelen var −24,3 % i 2024 (median 29,4 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Optituning AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,81 i 2024 (median 1,29). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Optituning AS i Annen tjenesteyting?
Optituning AS er nr. 1 337 av 1 663 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 237 av 286. Omsetningen endret seg 38,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 897380552
- Org.form
- AS
- Sektor
- Annen tjenesteyting (95.310)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 11 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 7. september 2011 15 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Kvenildstrøa 2A, 7093 TILLER (TRONDHEIM)
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.optituning.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 34 | 32 | 25 | |
| Rang | 1 168 | 1 337 | 1 495 | |
| Driftsmargin | 9,4 % | 2,1 % | 1,3 % | |
| Totalrentabilitet | 46,0 % | 4,5 % | 0,2 % | |
| Egenkapitalandel | −43,3 % | −24,3 % | −29,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,51 | 0,81 | 0,88 | |
| Omsetningsvekst | – | 38,4 % | 12,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8,7 MNOK | 12,1 MNOK | 13,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,8 MNOK | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,7 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,7 MNOK | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,4 MNOK | 2,1 MNOK | 1,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,0 MNOK | 1,3 MNOK | 1,2 MNOK |
| Egenkapital | −0,6 MNOK | −0,5 MNOK | −0,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,7 MNOK | −0,6 MNOK | −0,6 MNOK |
| Sum gjeld | 2,0 MNOK | 2,7 MNOK | 2,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,0 MNOK | 1,6 MNOK | 1,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6175843.
Videre
Lignende selskaper
- Renseriet Sør-Vest AS indeks 32, nr. 1 321 · sammenlign
- Hviding Begravelsesbyrå AS indeks 32, nr. 1 329 · sammenlign
- Lemonwax AS indeks 32, nr. 1 335 · sammenlign
- Normann Bilskade AS indeks 32, nr. 1 338 · sammenlign
- Bilservice Lillestrøm AS indeks 31, nr. 1 342 · sammenlign