Håvin AS
Score · regnskapsår 2023
16av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 9 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 196 av 215 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 296 av 323 · Jordbruk og skogbruk
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 17 og soliditet 17 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Håvin AS ligger 35 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 51 blant 215 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin −5,7 % (median 6,1 %) og egenkapitalandel 17,0 % (median 48,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | −5,7 % | 6,1 % |
| Resultatmargin | −9,3 % | 4,5 % |
| Totalrentabilitet | −7,7 % | 8,0 % |
| Egenkapitalandel | 17,0 % | 48,9 % |
| Gjeldsgrad | 4,88 | 0,88 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,87 | 1,52 |
| Omsetningsvekst | – | −6,0 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 16 gjør Håvin AS det bedre enn 9 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (215 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Håvin AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Håvin AS hadde en driftsmargin på −5,7 % og en egenkapitalandel på 17,0 % i 2023, og er nr. 296 av 323 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk.
Håvin AS klarte seg bedre enn sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 0 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 0 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,87 (median 1,52).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −9,3 % (median 4,5 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −5,7 % (median 6,1 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,8 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var 9,0 % i 2025 (sektorens median 6,2 %), og egenkapitalandelen 27,7 %. I de andre årene var driftsmarginen −3,6 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 6,2 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 17 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 17 | vekt 25 % |
| Likviditet | 25 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 6 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Håvin AS?
Driftsmarginen var −5,7 % i 2023, mot en median på 6,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −7,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Håvin AS?
Egenkapitalandelen var 17,0 % i 2023 (median 48,9 %). Gjeldsgraden var 4,88 (median 0,88).
Hvordan er likviditeten i Håvin AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,87 i 2023 (median 1,52). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Håvin AS i Jordbruk og skogbruk?
Håvin AS er nr. 296 av 323 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 196 av 215.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 899009592
- Org.form
- AS
- Sektor
- Jordbruk og skogbruk (01.410)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 22. september 2012 14 år i drift
- Aksjekapital
- 1,13 MNOK
- Forretningsadresse
- Ljosnes, 2665 LESJA
- Kommune
- Lesja rang 2–16 av 25 i KOSTRA-gruppe 14
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 17. oktober 2012
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Ann-Margret Hådi
- Styrets leder
- Svend Ola Hådi
- Styremedlem
- Oline Johanne Hådi
- Styremedlem
- Ann-Margret Hådi
- Regnskapsfører
- Sparebank 1 Regnskapshuset Smn AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 16 | 27 | 49 | |
| Rang | 296 | 288 | 181 | |
| Driftsmargin | −5,7 % | −1,6 % | 9,0 % | |
| Totalrentabilitet | −7,7 % | −2,7 % | 20,6 % | |
| Egenkapitalandel | 17,0 % | 12,0 % | 27,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,87 | 0,85 | 0,97 | |
| Omsetningsvekst | – | 14,3 % | 29,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,6 MNOK | 4,1 MNOK | 5,3 MNOK |
| Driftsresultat | −0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,5 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,3 MNOK | −0,2 MNOK | 0,4 MNOK |
| Årsresultat | −0,3 MNOK | −0,2 MNOK | 0,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 2,7 MNOK | 2,2 MNOK | 2,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,9 MNOK | 1,6 MNOK | 1,7 MNOK |
| Egenkapital | 0,5 MNOK | 0,3 MNOK | 0,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,7 MNOK | −0,9 MNOK | −0,5 MNOK |
| Sum gjeld | 2,2 MNOK | 1,9 MNOK | 1,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,2 MNOK | 1,9 MNOK | 1,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 5273101.
Videre
Lignende selskaper
- Østlandet Kyllingoppdrett AS indeks 17, nr. 291 · sammenlign
- Lunds Hagesenter AS indeks 17, nr. 292 · sammenlign
- Garthe Hagesenter AS indeks 17, nr. 293 · sammenlign
- Lockert Gårdsdrift AS indeks 16, nr. 295 · sammenlign
- Vestfold Bær Produksjon AS indeks 16, nr. 297 · sammenlign