Braco AS
Score · regnskapsår 2025
40av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 29 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 937 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 133 av 4 464 · Industri
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 28 og soliditet 45 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Braco AS ligger 11 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 320 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,0 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 36,6 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 68 MNOK | 116 MNOK |
| Driftsmargin | 2,0 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 1,7 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 3,3 % | 10,4 % |
| Egenkapitalandel | 36,6 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,73 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,95 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | −7,4 % | 7,0 % |
| Omsetning per ansatt | 4,84 MNOK | 2,92 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 40 gjør Braco AS det bedre enn 29 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Braco AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Braco AS har score 40 for 2025, rang 3 133 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 68 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,95 mot median 1,55.
Svakest: Vekst: persentil 19 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −7,4 % mot median 7,0 %. Lønnsomhet: persentil 28 mot sammenlignbare, driftsmargin 2,0 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 0,6 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +0,1, bransjen −0,5 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Braco AS med 0,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,6 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Braco AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 9 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,8 % | 5,4 % | −5,9 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −6,1 prosentpoeng |
| 2025 | 2,0 % | 4,9 % | +0,1 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | +0,6 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Braco AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Braco AS økte 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,8 % | 1,8 % | 2,0 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Braco AS økte 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,8 % | 1,8 % | 2,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Braco AS økte 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,8 % | 1,8 % | 2,0 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Braco AS økte 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,8 % | 1,8 % | 2,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Braco AS økte 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,8 % | 1,8 % | 2,0 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Braco AS hadde en driftsmargin på 2,0 % og en egenkapitalandel på 36,6 % i 2025, og er nr. 3 133 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 42,7 % til 36,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 20 MNOK og 27 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 20 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 21 MNOK |
| P/B | 3,0 | 27 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 28 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 45 | vekt 25 % |
| Likviditet | 68 | vekt 15 % |
| Vekst | 19 | vekt 15 % |
| Konsistens | 51 | vekt 15 % |
Varighet: 50 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Braco AS?
Driftsmarginen var 2,0 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,3 %.
Hvor solid er Braco AS?
Egenkapitalandelen var 36,6 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 1,73 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Braco AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,95 i 2025 (median 1,55).
Hvordan står Braco AS i Industri?
Braco AS er nr. 3 133 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 937 av 1 320. Omsetningen endret seg −7,4 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Braco Holding AS. Personer vises ikke med navn.
Braco Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Braco Holding AS
- Braco AS du er her
- Braco Eiendom AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 8
- i 6 kunngjøringer (delkontrakter telles hver for seg)
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 7,9 MNOK
- 4 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 16. januar 2026 | Drammensregionens Brannvesen IKS | Tankbil | 0,0 MNOK |
| 14. november 2025 | Drammensregionens Brannvesen IKS | Brannlift med opsjoner | 0,0 MNOK |
| 1. november 2025 | Levanger Kommune | Ny brannbil - Levanger kommune | 7,0 MNOK |
| 26. juni 2025 | Sarpsborg kommune | Løfteputer til Sarpsborg brannvesen | 0,9 MNOK (3 delkontrakter) |
| 24. april 2024 | Vestfold Interkommunale Brannvesen Iks | Liftbil - brann | verdi ikke oppgitt |
| 15. februar 2024 | Skjåk kommune | Anskaffelse av brannbil til Lom og Skjåk brannvesen | verdi ikke oppgitt |
| 4. desember 2023 | Asker og Bærum Brann og Redning IKS | kombinerte brann- og redningsbiler | 2,7 MNOK |
| 13. november 2023 | Valdres Brann- og Redningstjeneste IKS | Innkjøp av ny Brannbil/Mannskapsbil | 9,3 MNOK |
| 22. september 2023 | Tinn kommune | Hovedbrannbil til Tinn brannvesen | 5,5 MNOK |
| 11. november 2022 | Asker og Bærum Brann og Redning IKS | Kjøp av 2 stk vanntankbiler til Asker og Bærum vann og redning | 10,5 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 911179458
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (29.200)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 14 registrert 10. mars 2026
- Stiftet
- 14. oktober 1932 94 år i drift
- Aksjekapital
- 0,90 MNOK
- Forretningsadresse
- Gamle Drammensvei 102, 3420 LIERSKOGEN
- Kommune
- Lier rang 7 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300YZSCPSKA6L2H59 ikke fornyet (utløpt)
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Braco Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Braco Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
50 % av aksjene skiftet eier (0 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Utgått (selskaper): Braco Eiendom AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 54 | 55 | 40 | |
| Rang | 1 837 | 1 828 | 3 133 | |
| Driftsmargin | 7,8 % | 1,8 % | 2,0 % | |
| Totalrentabilitet | 11,2 % | 4,0 % | 3,3 % | |
| Egenkapitalandel | 36,9 % | 42,7 % | 36,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,84 | 2,07 | 1,95 | |
| Omsetningsvekst | – | 27,1 % | −7,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 57,6 MNOK | 73,2 MNOK | 67,8 MNOK |
| Driftsresultat | 4,5 MNOK | 1,4 MNOK | 1,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 4,6 MNOK | 1,4 MNOK | 1,2 MNOK |
| Skattekostnad | 1,0 MNOK | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 3,6 MNOK | 1,0 MNOK | 0,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK |
| Sum eiendeler | 44,1 MNOK | 40,5 MNOK | 49,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 43,7 MNOK | 40,0 MNOK | 49,4 MNOK |
| Egenkapital | 16,3 MNOK | 17,3 MNOK | 18,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 10,4 MNOK | 11,4 MNOK | 12,3 MNOK |
| Sum gjeld | 27,8 MNOK | 23,2 MNOK | 31,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 23,8 MNOK | 19,4 MNOK | 25,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7177851.
Videre
Lignende selskaper
- Ringsaker Industriservice AS indeks 40, nr. 3 126 · sammenlign
- Power Connection Nordic AS indeks 40, nr. 3 131 · sammenlign
- Porsgrunds Porselænsfabrik AS indeks 40, nr. 3 132 · sammenlign
- A. OLUFSEN SHIP & Offshore AS indeks 40, nr. 3 135 · sammenlign
- Nen-Produkter AS indeks 40, nr. 3 137 · sammenlign