NCC Norge AS
Score · regnskapsår 2023
33av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 113 av 147 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 13 642 av 18 336 · Bygg og anlegg
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 16 og soliditet 43 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
NCC Norge AS ligger 17 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 147 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023: driftsmargin −1,4 % (median 3,8 %) og egenkapitalandel 21,5 % (median 22,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 049 MNOK | 802 MNOK |
| Driftsmargin | −1,4 % | 3,8 % |
| Resultatmargin | −3,0 % | 4,3 % |
| Totalrentabilitet | 0,6 % | 9,4 % |
| Egenkapitalandel | 21,5 % | 22,8 % |
| Gjeldsgrad | 3,65 | 3,37 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,20 | 1,20 |
| Omsetningsvekst | – | – |
| Omsetning per ansatt | 5,61 MNOK | 5,13 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 33 gjør NCC Norge AS det bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (147 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- NCC Norge AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Hva tallene sier
NCC Norge AS hadde en driftsmargin på −1,4 % og en egenkapitalandel på 21,5 % i 2023, og er nr. 13 642 av 18 336 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 592 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 592 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,0 % (median 4,3 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −1,4 % (median 3,8 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 6,4 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 16 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 43 | vekt 25 % |
| Likviditet | 49 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | – | mangler data, ikke med |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 70 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er NCC Norge AS?
Driftsmarginen var −1,4 % i 2023, mot en median på 3,8 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 0,6 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er NCC Norge AS?
Egenkapitalandelen var 21,5 % i 2023 (median 22,8 %). Gjeldsgraden var 3,65 (median 3,37).
Hvordan er likviditeten i NCC Norge AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,20 i 2023 (median 1,20).
Hvordan står NCC Norge AS i Bygg og anlegg?
NCC Norge AS er nr. 13 642 av 18 336 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 113 av 147.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 6
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 4 323,0 MNOK
- 2 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 911274426
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Bygg og anlegg (42.110)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 722 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 15. april 1953 73 år i drift
- Aksjekapital
- 78,75 MNOK
- Forretningsadresse
- Østensjøveien 27, 0661 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.ncc.no
- LEI
- 213800Y9SHUKK84RE681 ikke fornyet (utløpt)
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- NCC AKTIEBOLAG (Sverige)
Utenlandsk eid ifølge GLEIF.
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 29. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 33 | 23 | 40 | |
| Rang | 13 642 | 17 066 | 14 062 | |
| Driftsmargin | −1,4 % | −3,8 % | 0,6 % | |
| Totalrentabilitet | 0,6 % | −1,5 % | 3,1 % | |
| Egenkapitalandel | 21,5 % | 17,3 % | 21,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,20 | 1,14 | 1,51 | |
| Omsetningsvekst | – | 6,8 % | 7,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 048,7 MNOK | 4 322,9 MNOK | 4 624,6 MNOK |
| Driftsresultat | −56,4 MNOK | −163,8 MNOK | 28,9 MNOK |
| Resultat før skatt | −122,2 MNOK | −101,4 MNOK | −10,8 MNOK |
| Årsresultat | −100,4 MNOK | −119,9 MNOK | −260,6 MNOK |
| Finanskostnader | 138,8 MNOK | 59,2 MNOK | 97,8 MNOK |
| Sum eiendeler | 2 753,1 MNOK | 2 751,6 MNOK | 2 776,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 2 039,9 MNOK | 2 097,5 MNOK | 2 455,3 MNOK |
| Egenkapital | 591,9 MNOK | 475,5 MNOK | 607,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | – | – | 1,4 MNOK |
| Sum gjeld | 2 161,2 MNOK | 2 276,1 MNOK | 2 169,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1 696,9 MNOK | 1 841,8 MNOK | 1 628,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 4653373.
Videre
Lignende selskaper
- Cts Nordics AS indeks 33, nr. 13 523 · sammenlign
- Oneco Networks AS indeks 33, nr. 13 581 · sammenlign
- Infratek Norge AS indeks 33, nr. 13 684 · sammenlign
- Backe Stor-Oslo AS indeks 33, nr. 13 703 · sammenlign
- Ømf Asker Ringerike AS indeks 32, nr. 13 712 · sammenlign