Aktieselskapet Eidsfos Verk
Score · regnskapsår 2023
87av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 98 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 6 av 215 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 14 av 323 · Jordbruk og skogbruk
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 78 og soliditet 97 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Aktieselskapet Eidsfos Verk ligger 36 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 51 blant 215 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin 38,0 % (median 6,1 %) og egenkapitalandel 93,4 % (median 48,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 38,0 % | 6,1 % |
| Resultatmargin | 43,0 % | 4,5 % |
| Totalrentabilitet | 15,8 % | 8,0 % |
| Egenkapitalandel | 93,4 % | 48,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,07 | 0,88 |
| Likviditetsgrad 1 | 8,74 | 1,52 |
| Omsetningsvekst | – | −6,0 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 87 gjør Aktieselskapet Eidsfos Verk det bedre enn 98 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (215 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Aktieselskapet Eidsfos Verk
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Aktieselskapet Eidsfos Verk hadde en driftsmargin på 38,0 % og en egenkapitalandel på 93,4 % i 2023, og er nr. 14 av 323 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk.
Aktieselskapet Eidsfos Verk klarte seg bedre enn sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 21 MNOK og 29 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 27 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 29 MNOK |
| P/B | 1,0 | 21 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 38,0 % (median 6,1 %); Egenkapitalandel 93,4 % (median 48,9 %); Likviditetsgrad 1 8,74 (median 1,52).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 8,6 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var 9,3 % i 2025 (sektorens median 6,2 %), og egenkapitalandelen 95,2 %. I de andre årene var driftsmarginen 25,0 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 6,2 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 78 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 97 | vekt 25 % |
| Likviditet | 96 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 79 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Aktieselskapet Eidsfos Verk?
Driftsmarginen var 38,0 % i 2023, mot en median på 6,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 15,8 %.
Hvor solid er Aktieselskapet Eidsfos Verk?
Egenkapitalandelen var 93,4 % i 2023 (median 48,9 %). Gjeldsgraden var 0,07 (median 0,88).
Hvordan er likviditeten i Aktieselskapet Eidsfos Verk?
Likviditetsgrad 1 var 8,74 i 2023 (median 1,52).
Hvordan står Aktieselskapet Eidsfos Verk i Jordbruk og skogbruk?
Aktieselskapet Eidsfos Verk er nr. 14 av 323 rangerte selskaper i Jordbruk og skogbruk for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 6 av 215.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 911314436
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Jordbruk og skogbruk (02.200)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 3. mars 1903 123 år i drift
- Aksjekapital
- 1,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Eidsfossveien 50, 3095 EIDSFOSS (HOLMESTRAND)
- Kommune
- Holmestrand rang 7–14 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 87 | 68 | 65 | |
| Rang | 14 | 68 | 77 | |
| Driftsmargin | 38,0 % | 12,0 % | 9,3 % | |
| Totalrentabilitet | 15,8 % | 5,9 % | 4,5 % | |
| Egenkapitalandel | 93,4 % | 100,1 % | 95,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 8,74 | – | 9,04 | |
| Omsetningsvekst | – | −4,0 % | −12,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7,9 MNOK | 7,6 MNOK | 6,6 MNOK |
| Driftsresultat | 3,0 MNOK | 0,9 MNOK | 0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,4 MNOK | 1,3 MNOK | 1,1 MNOK |
| Årsresultat | 2,7 MNOK | 1,1 MNOK | 0,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 22,3 MNOK | 21,9 MNOK | 24,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 12,9 MNOK | 9,6 MNOK | 10,4 MNOK |
| Egenkapital | 20,9 MNOK | 21,9 MNOK | 22,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 14,1 MNOK | 17,9 MNOK | 18,9 MNOK |
| Sum gjeld | 1,5 MNOK | 0,0 MNOK | 1,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,5 MNOK | 0,0 MNOK | 1,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 5153925.
Videre
Lignende selskaper
- Hadselsand Landbruksdrift AS indeks 88, nr. 11 · sammenlign
- Tingvoll Skogservice AS indeks 87, nr. 12 · sammenlign
- AM Skogsdrift AS indeks 87, nr. 13 · sammenlign
- Akkerhaugen Eiendom AS indeks 86, nr. 15 · sammenlign
- BY Brug AS indeks 85, nr. 16 · sammenlign