Ulstein Verft AS

Org.nr. 912447561 · Ulstein · Stiftet 1974 · 273 ansatte

Score · regnskapsår 2023

15av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 4 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Store: 266 av 278 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 171 av 2 341 · Industri

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 21 og soliditet 3 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Metode

Mot sektoren

Ulstein Verft AS ligger 34 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023.

Medianscore 49 blant 278 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023: driftsmargin 2,4 % (median 5,7 %) og egenkapitalandel 4,3 % (median 33,0 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 30. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2023

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2023
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter1 191 MNOK1 181 MNOK
Driftsmargin 2,4 % 5,7 % 28 %
Resultatmargin 2,5 % 5,4 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 1,8 % 12,1 % 13 %
Egenkapitalandel 4,3 % 33,0 % 3 %
Gjeldsgrad 22,02 2,02 2 %
Likviditetsgrad 1 1,01 1,34 26 %
Omsetningsvekst – 1,9 % ikke sammenlignet
Omsetning per ansatt4,36 MNOK5,46 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 15 gjør Ulstein Verft AS det bedre enn 4 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (278 selskaper) i 2023.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Ulstein Verft AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Analyse · 2023

Hva tallene sier

Ulstein Verft AS hadde en driftsmargin på 2,4 % og en egenkapitalandel på 4,3 % i 2023, og er nr. 2 171 av 2 341 rangerte selskaper i Industri.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.

Estimert verdi · 2023

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 72 MNOK og 1 392 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 23,1 MNOK 10,0 231 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 28,9 MNOK
minus netto gjeld −1 161,1 MNOK
8,0 1 392 MNOK
P/B Egenkapital: 71,6 MNOK 1,0 72 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2023

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.

    Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 4,3 % (median 33,0 %).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2023

Hva scoren består av

Lønnsomhet21 vekt 30 %
Soliditet3 vekt 25 %
Likviditet26 vekt 15 %
Vekst– mangler data, ikke med
Konsistens11 vekt 15 %

Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.

2023

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Ulstein Verft AS?

Driftsmarginen var 2,4 % i 2023, mot en median på 5,7 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 1,8 %.

Hvor solid er Ulstein Verft AS?

Egenkapitalandelen var 4,3 % i 2023 (median 33,0 %). Gjeldsgraden var 22,02 (median 2,02).

Hvordan er likviditeten i Ulstein Verft AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,01 i 2023 (median 1,34).

Hvordan står Ulstein Verft AS i Industri?

Ulstein Verft AS er nr. 2 171 av 2 341 rangerte selskaper i Industri for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 266 av 278.

Konsernregnskap

Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
912447561
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Industri (30.110)
Morning selskapsklasse
Store
Ansatte
273 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
15. mars 1974 52 år i drift
Aksjekapital
95,00 MNOK
Forretningsadresse
6065 ULSTEINVIK
Kommune
Ulstein rang 6 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.ulstein.com
LEI
5493000JVSNDDXYL7461 fornyes 20. januar 2027

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.

Morselskap
Ulstein Group ASA (Norge)

Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks154542
Rang2 1711 4631 593
Driftsmargin2,4 %8,4 %7,9 %
Totalrentabilitet1,8 %8,0 %10,6 %
Egenkapitalandel4,3 %9,4 %20,1 %
Likviditetsgrad 11,011,181,41
Omsetningsvekst–131,6 %0,6 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter1 191,2 MNOK2 759,2 MNOK2 775,1 MNOK
Driftsresultat28,9 MNOK232,9 MNOK219,0 MNOK
Resultat før skatt29,7 MNOK177,2 MNOK188,4 MNOK
Årsresultat23,1 MNOK138,1 MNOK146,9 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler1 649,1 MNOK2 223,0 MNOK1 777,8 MNOK
Omløpsmidler1 387,8 MNOK2 143,2 MNOK1 721,0 MNOK
Egenkapital71,6 MNOK209,8 MNOK356,7 MNOK
Opptjent egenkapital−23,5 MNOK114,7 MNOK261,6 MNOK
Sum gjeld1 577,5 MNOK2 013,2 MNOK1 421,2 MNOK
Kortsiktig gjeld1 377,5 MNOK1 813,2 MNOK1 221,2 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 5217029.