Vedeld AS
Score · regnskapsår 2025
46av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 792 av 1 322 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 291 av 3 921 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 50 og soliditet 50 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Vedeld AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 322 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 6,8 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 35,6 % (median 33,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 34 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 6,8 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 8,8 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 10,0 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 35,6 % | 33,9 % |
| Gjeldsgrad | 1,81 | 1,73 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,47 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 24,9 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 2,87 MNOK | 1,57 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 46 gjør Vedeld AS det bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 322 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Vedeld AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Vedeld AS har score 46 for 2025, rang 2 291 av 3 921 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 74 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 24,9 % mot median 8,5 %.
Svakest: Likviditet: persentil 3 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,47 mot median 1,43.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,47 (median 1,43).
- Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har? Tallgrunnlag: omsetningsvekst 24,9 % (median 8,5 %); likviditetsgrad 1 0,47 (median 1,43).
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,5 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −2,9, bransjen +0,7 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Vedeld AS med 2,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,5 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Vedeld AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 9 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 9,6 % | 4,8 % | +5,5 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | +5,7 prosentpoeng |
| 2025 | 6,8 % | 5,4 % | −2,9 prosentpoeng | +0,7 prosentpoeng | −3,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Vedeld AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Vedeld AS falt 2,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Vedeld AS hadde en driftsmargin på 6,8 % og en egenkapitalandel på 35,6 % i 2025, og er nr. 2 291 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 22,6 % til 35,6 % og omsetningen økte med 25 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 13 MNOK og 17 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 13 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 16 MNOK |
| P/B | 3,2 | 17 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,47 (median 1,43).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 24,9 % (median 8,5 %); Likviditetsgrad 1 0,47 (median 1,43).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 50 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 50 | vekt 25 % |
| Likviditet | 3 | vekt 15 % |
| Vekst | 74 | vekt 15 % |
| Konsistens | 48 | vekt 15 % |
Varighet: 51 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Vedeld AS?
Driftsmarginen var 6,8 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 10,0 %.
Hvor solid er Vedeld AS?
Egenkapitalandelen var 35,6 % i 2025 (median 33,9 %). Gjeldsgraden var 1,81 (median 1,73).
Hvordan er likviditeten i Vedeld AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,47 i 2025 (median 1,43). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Vedeld AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Vedeld AS er nr. 2 291 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 792 av 1 322. Omsetningen endret seg 24,9 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Vedeld AS.
Vedeld AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Vedeld AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 912462048
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 12 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 20. august 2013 13 år i drift
- Aksjekapital
- 0,51 MNOK
- Forretningsadresse
- Strandveien 10, 1366 LYSAKER (BÆRUM)
- Kommune
- Bærum rang 1 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 33,3 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Vedeld AS · 33,3 %
- Oslokanalen AS · 33,3 %
- Core Subsea AS · 33,3 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: VEDELD TECHNOLOGY (100 %)
Har eierandeler i: Vedeld AS (33 %), VEDELD TECHNOLOGY (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 60 | 47 | 46 | |
| Rang | 1 230 | 2 215 | 2 291 | |
| Driftsmargin | 4,2 % | 9,6 % | 6,8 % | |
| Totalrentabilitet | 6,3 % | 7,1 % | 10,0 % | |
| Egenkapitalandel | 63,2 % | 22,6 % | 35,6 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,27 | 1,21 | 0,47 | |
| Omsetningsvekst | – | 62,5 % | 24,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 16,9 MNOK | 27,5 MNOK | 34,4 MNOK |
| Driftsresultat | 0,7 MNOK | 2,7 MNOK | 2,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,7 MNOK | 2,7 MNOK | 3,0 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,7 MNOK | 1,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,6 MNOK | 2,0 MNOK | 1,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 11,5 MNOK | 40,9 MNOK | 31,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 9,6 MNOK | 38,4 MNOK | 8,3 MNOK |
| Egenkapital | 7,3 MNOK | 9,2 MNOK | 11,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,9 MNOK | 2,9 MNOK | 4,7 MNOK |
| Sum gjeld | 4,2 MNOK | 31,7 MNOK | 20,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 4,2 MNOK | 31,7 MNOK | 17,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6562887.
Videre
Lignende selskaper
- Stål-Consult AS indeks 46, nr. 2 288 · sammenlign
- Ikm Ptu AS indeks 46, nr. 2 289 · sammenlign
- Flo-Code AS indeks 46, nr. 2 295 · sammenlign
- Aneo Build AS indeks 46, nr. 2 296 · sammenlign
- Aksdal Dyreklinikk AS indeks 46, nr. 2 298 · sammenlign