Dynea AS
Score · regnskapsår 2024
52av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 128 av 294 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 373 av 2 919 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 84 og soliditet 17 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Dynea AS ligger 2 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 294 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024: driftsmargin 12,2 % (median 5,8 %) og egenkapitalandel 17,1 % (median 33,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 503 MNOK | 1 092 MNOK |
| Driftsmargin | 12,2 % | 5,8 % |
| Resultatmargin | 13,8 % | 5,6 % |
| Totalrentabilitet | 30,8 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | 17,1 % | 33,1 % |
| Gjeldsgrad | 4,83 | 2,04 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,44 | 1,28 |
| Omsetningsvekst | −1,5 % | 6,1 % |
| Omsetning per ansatt | 6,74 MNOK | 5,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 52 gjør Dynea AS det bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (294 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Dynea AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Hva tallene sier
Dynea AS hadde en driftsmargin på 12,2 % og en egenkapitalandel på 17,1 % i 2024, og er nr. 1 373 av 2 919 rangerte selskaper i Industri.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2023 til 2024.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 157 MNOK og 1 698 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 1 698 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 1 153 MNOK |
| P/B | 1,0 | 157 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 9,8 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,0 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 84 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 17 | vekt 25 % |
| Likviditet | 61 | vekt 15 % |
| Vekst | 31 | vekt 15 % |
| Konsistens | 58 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Dynea AS?
Driftsmarginen var 12,2 % i 2024, mot en median på 5,8 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 30,8 %.
Hvor solid er Dynea AS?
Egenkapitalandelen var 17,1 % i 2024 (median 33,1 %). Gjeldsgraden var 4,83 (median 2,04).
Hvordan er likviditeten i Dynea AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,44 i 2024 (median 1,28).
Hvordan står Dynea AS i Industri?
Dynea AS er nr. 1 373 av 2 919 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 128 av 294. Omsetningen endret seg −1,5 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
60 av 100
Rang 13 av 50 konsern i Morning-klasse Store i Industri. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 1 746 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 207 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 211 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 1 018 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 310 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 11,9 % | – |
| Totalrentabilitet | 25,7 % | – |
| Egenkapitalandel | 30,4 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,58 | – |
| Omsetningsvekst | 4,5 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 49 (28 av 50), 2024: 51 (24 av 51).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 912555739
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (20.160)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 223 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 20. september 2013 13 år i drift
- Aksjekapital
- 1,80 MNOK
- Forretningsadresse
- Svelleveien 33, 2004 LILLESTRØM
- Kommune
- Lillestrøm rang 7 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.dynea.com
- LEI
- 549300PA68CBHUMBLL51 fornyes 17. desember 2026
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 45 | 52 | 58 | |
| Rang | 1 658 | 1 373 | 1 016 | |
| Driftsmargin | 12,2 % | 12,2 % | 11,3 % | |
| Totalrentabilitet | 31,6 % | 30,8 % | 28,8 % | |
| Egenkapitalandel | 12,6 % | 17,1 % | 23,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,17 | 1,44 | 1,45 | |
| Omsetningsvekst | – | −1,5 % | 4,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 525,0 MNOK | 1 502,9 MNOK | 1 575,2 MNOK |
| Driftsresultat | 186,1 MNOK | 183,1 MNOK | 177,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 210,6 MNOK | 207,9 MNOK | 214,9 MNOK |
| Årsresultat | 169,3 MNOK | 169,8 MNOK | 178,5 MNOK |
| Finanskostnader | 51,4 MNOK | 74,2 MNOK | 48,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 829,6 MNOK | 916,5 MNOK | 913,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 548,6 MNOK | 600,8 MNOK | 570,2 MNOK |
| Egenkapital | 104,8 MNOK | 157,1 MNOK | 214,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 56,3 MNOK | 108,6 MNOK | 165,8 MNOK |
| Sum gjeld | 724,8 MNOK | 759,4 MNOK | 698,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 467,2 MNOK | 417,8 MNOK | 392,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 5677161.
Videre
Lignende selskaper
- Norske Skog Skogn AS indeks 53, nr. 1 337 · sammenlign
- Scale Aquaculture AS indeks 52, nr. 1 349 · sammenlign
- Gkn Aerospace Norway AS indeks 52, nr. 1 375 · sammenlign
- Aas Mek Verksted AS indeks 52, nr. 1 376 · sammenlign
- Fiven Norge AS indeks 51, nr. 1 410 · sammenlign