Linja AS
Score · regnskapsår 2023
56av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 22 av 65 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 312 av 829 · Kraft og energi
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 46 og soliditet 50 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Linja AS ligger 7 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023.
Medianscore 49 blant 65 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023: driftsmargin 32,0 % (median 21,1 %) og egenkapitalandel 34,0 % (median 34,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 246 MNOK | 1 564 MNOK |
| Driftsmargin | 32,0 % | 21,1 % |
| Resultatmargin | 22,2 % | 20,1 % |
| Totalrentabilitet | 6,5 % | 9,8 % |
| Egenkapitalandel | 34,0 % | 34,0 % |
| Gjeldsgrad | 1,94 | 1,93 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,76 | 1,14 |
| Omsetningsvekst | – | 24,2 % |
| Omsetning per ansatt | 4,48 MNOK | 25,53 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 56 gjør Linja AS det bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (65 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Linja AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Hva tallene sier
Linja AS hadde en driftsmargin på 32,0 % og en egenkapitalandel på 34,0 % i 2023, og er nr. 312 av 829 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 097 MNOK og 2 154 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 2 097 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | gjeld over verdi |
| P/B | 1,0 | 2 154 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,3 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 3,3 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 46 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 50 | vekt 25 % |
| Likviditet | 89 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 54 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Linja AS?
Driftsmarginen var 32,0 % i 2023, mot en median på 21,1 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,5 %.
Hvor solid er Linja AS?
Egenkapitalandelen var 34,0 % i 2023 (median 34,0 %). Gjeldsgraden var 1,94 (median 1,93).
Hvordan er likviditeten i Linja AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,76 i 2023 (median 1,14).
Hvordan står Linja AS i Kraft og energi?
Linja AS er nr. 312 av 829 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 22 av 65.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 912631532
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kraft og energi (35.140)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 278 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 2. oktober 2013 13 år i drift
- Aksjekapital
- 680,32 MNOK
- Forretningsadresse
- Industrivegen 6, 6080 GURSKØY (HERØY)
- Kommune
- Herøy (Møre og Romsdal) rang 5–23 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 894500GWNHY2IOXX1460 fornyes 25. august 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen morselskap: eies av personer
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 56 | 54 | 62 | |
| Rang | 312 | 350 | 214 | |
| Driftsmargin | 32,0 % | 25,2 % | 38,3 % | |
| Totalrentabilitet | 6,5 % | 6,0 % | 10,4 % | |
| Egenkapitalandel | 34,0 % | 32,0 % | 35,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,76 | 1,53 | 1,44 | |
| Omsetningsvekst | – | 31,4 % | 21,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 246,2 MNOK | 1 637,1 MNOK | 1 982,2 MNOK |
| Driftsresultat | 399,2 MNOK | 412,3 MNOK | 758,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 276,4 MNOK | 231,8 MNOK | 592,1 MNOK |
| Årsresultat | 209,7 MNOK | 177,9 MNOK | 457,9 MNOK |
| Finanskostnader | 136,6 MNOK | 196,9 MNOK | 203,6 MNOK |
| Sum eiendeler | 6 334,7 MNOK | 7 203,0 MNOK | 7 639,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 643,9 MNOK | 642,3 MNOK | 745,1 MNOK |
| Egenkapital | 2 153,9 MNOK | 2 301,8 MNOK | 2 706,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 572,5 MNOK | 720,4 MNOK | 1 124,6 MNOK |
| Sum gjeld | 4 180,8 MNOK | 4 901,3 MNOK | 4 933,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 364,8 MNOK | 420,6 MNOK | 517,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 5017717.
Videre
Lignende selskaper
- Trønderenergi Kraft AS indeks 56, nr. 310 · sammenlign
- Nordkraft Magasin AS indeks 56, nr. 315 · sammenlign
- Sfe AS indeks 54, nr. 350 · sammenlign
- Ustekveikja Energi AS indeks 53, nr. 363 · sammenlign
- Linea AS indeks 53, nr. 372 · sammenlign