Istad AS
Score · regnskapsår 2025
36av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 141 av 171 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 678 av 863 · Kraft og energi
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 25 og soliditet 19 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Istad AS ligger 15 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 171 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −58,3 % (median 14,3 %) og egenkapitalandel 17,5 % (median 36,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 24 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | −58,3 % | 14,3 % |
| Resultatmargin | 83,3 % | 14,6 % |
| Totalrentabilitet | 5,0 % | 6,0 % |
| Egenkapitalandel | 17,5 % | 36,6 % |
| Gjeldsgrad | 4,73 | 1,60 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,88 | 1,34 |
| Omsetningsvekst | 4,3 % | 9,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,18 MNOK | 2,34 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 36 gjør Istad AS det bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (171 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Istad AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Istad AS har score 36 for 2025, rang 678 av 863 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 62 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,88 mot median 1,34.
Svakest: Soliditet: persentil 19 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 17,5 % mot median 36,6 %. Lønnsomhet: persentil 25 mot sammenlignbare, driftsmargin −58,3 % mot median 14,3 %.
Verdt å se nærmere på
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −58,3 % (median 14,3 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Istad AS hadde en driftsmargin på −58,3 % og en egenkapitalandel på 17,5 % i 2025, og er nr. 678 av 863 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −52,2 % til −58,3 %.
Istad AS klarte seg omtrent som sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 200 MNOK og 323 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 200 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 323 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −58,3 % (median 14,3 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var −58,3 % i 2025 (sektorens median 16,1 %), og egenkapitalandelen 17,5 %. I de andre årene var driftsmarginen −57,9 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 16,1 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 25 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 19 | vekt 25 % |
| Likviditet | 62 | vekt 15 % |
| Vekst | 41 | vekt 15 % |
| Konsistens | 56 | vekt 15 % |
Varighet: 39 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Istad AS?
Driftsmarginen var −58,3 % i 2025, mot en median på 14,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,0 %.
Hvor solid er Istad AS?
Egenkapitalandelen var 17,5 % i 2025 (median 36,6 %). Gjeldsgraden var 4,73 (median 1,60).
Hvordan er likviditeten i Istad AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,88 i 2025 (median 1,34).
Hvordan står Istad AS i Kraft og energi?
Istad AS er nr. 678 av 863 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 141 av 171. Omsetningen endret seg 4,3 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
39 av 100
Rang 33 av 41 konsern i Morning-klasse Store i Kraft og energi. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 822 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 115 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 62 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 2 280 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 575 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2025) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 14,0 % | −58,3 % |
| Totalrentabilitet | 5,7 % | 5,0 % |
| Egenkapitalandel | 25,2 % | 17,5 % |
| Likviditetsgrad 1 | 1,84 | 1,88 |
| Omsetningsvekst | −7,6 % | 4,3 % |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 30 (35 av 41), 2024: 39 (32 av 40).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 913004043
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Kraft og energi (35.140)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 11 registrert 10. mai 2024
- Stiftet
- 26. september 1980 46 år i drift
- Aksjekapital
- 100,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Plutovegen 5, 6419 MOLDE
- Kommune
- Molde rang 1–8 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 5493008X1BLTL830M620 fornyes 28. desember 2026
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Jon Ivar Kosberg
- Styrets leder
- Torgeir Dahl
- Styremedlem
- Birgit Løyland
- Styremedlem
- Kristine Gautvik
- Styremedlem
- Frank Ove Sæther
- Styremedlem
- Olav Osvoll
- Styremedlem
- Heidi Eidskrem
- Styremedlem
- Joakim Risnes
- Styremedlem
- Cato Sivertsen Holen
- Varamedlem
- Ivar Driveklepp
- Varamedlem
- Anne Berit Madsen
- Varamedlem
- Kjell Johan Vatne
- Varamedlem
- Pål Egil Eriksen
- Varamedlem
- Rolf Jonas Hurlen
- Varamedlem
- Vigdis Fjøseid Hildre
- Varamedlem
- Britt Mari Ovesen
- Varamedlem
- Anne Norun Gautvik
- Varamedlem
- Thomas Misfjord Hammarbäch
- Varamedlem
- Eystein Hjemaas Skjærpe
- Varamedlem
- Erik Noack
- Varamedlem
- Sivert Stølan
- Revisor
- Cedra Norge AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap konsoliderer ikke selskapet
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 29. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 35 | 46 | 36 | |
| Rang | 629 | 511 | 678 | |
| Driftsmargin | −63,6 % | −52,2 % | −58,3 % | |
| Totalrentabilitet | 6,1 % | 5,3 % | 5,0 % | |
| Egenkapitalandel | 20,3 % | 18,2 % | 17,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,68 | 9,16 | 1,88 | |
| Omsetningsvekst | – | 4,5 % | 4,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 22,0 MNOK | 23,0 MNOK | 24,0 MNOK |
| Driftsresultat | −14,0 MNOK | −12,0 MNOK | −14,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 47,0 MNOK | 25,0 MNOK | 20,0 MNOK |
| Årsresultat | 46,0 MNOK | 24,0 MNOK | 20,0 MNOK |
| Finanskostnader | 49,0 MNOK | 69,0 MNOK | 72,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 1 584,0 MNOK | 1 768,0 MNOK | 1 850,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 261,0 MNOK | 339,0 MNOK | 220,0 MNOK |
| Egenkapital | 321,0 MNOK | 322,0 MNOK | 323,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 221,0 MNOK | 222,0 MNOK | 223,0 MNOK |
| Sum gjeld | 1 263,0 MNOK | 1 445,0 MNOK | 1 527,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 155,0 MNOK | 37,0 MNOK | 117,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 7181493.
Videre
Lignende selskaper
- Jotunkraft AS indeks 36, nr. 670 · sammenlign
- Fjærland Kraft AS indeks 36, nr. 673 · sammenlign
- Nordic Power AS indeks 36, nr. 674 · sammenlign
- Kaia Solutions AS indeks 36, nr. 675 · sammenlign
- Fredrikstad Energi AS indeks 35, nr. 684 · sammenlign