Fonus AS
Score · regnskapsår 2025
74av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 18 av 217 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 237 av 2 650 · Annen tjenesteyting
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 81 og soliditet 93 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Fonus AS ligger 25 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 217 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,3 % (median 2,7 %) og egenkapitalandel 60,7 % (median 26,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 98 MNOK | 118 MNOK |
| Driftsmargin | 9,3 % | 2,7 % |
| Resultatmargin | 9,1 % | 2,4 % |
| Totalrentabilitet | 14,9 % | 8,8 % |
| Egenkapitalandel | 60,7 % | 26,4 % |
| Gjeldsgrad | 0,65 | 2,78 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,73 | 1,32 |
| Omsetningsvekst | −3,9 % | 8,9 % |
| Omsetning per ansatt | 2,51 MNOK | 4,54 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 74 gjør Fonus AS det bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (217 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Fonus AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Fonus AS har score 74 for 2025, rang 237 av 2 650 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 93 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 60,7 % mot median 26,4 %. Likviditet: persentil 93 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,73 mot median 1,32.
Svakest: Vekst: persentil 17 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −3,9 % mot median 8,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 1,7 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +2,1, bransjen +0,4 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Fonus AS med 2,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,4 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Fonus AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 10 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 7,2 % | 2,3 % | +2,1 prosentpoeng | 0,0 prosentpoeng | +2,2 prosentpoeng |
| 2025 | 9,3 % | 2,7 % | +2,1 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | +1,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Fonus AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Fonus AS økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,0 % | 7,2 % | 9,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Fonus AS økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,0 % | 7,2 % | 9,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting (indeks)
Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting steg 4,9 % i 2025; driftsmarginen til Fonus AS økte 2,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: annen personlig tjenesteyting, årssnitt | 89,0 | 93,2 | 98,3 | 103,2 | 108,3 | 111,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,1 % | +4,8 % | +5,4 % | +5,0 % | +4,9 % | +3,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,0 % | 7,2 % | 9,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Fonus AS hadde en driftsmargin på 9,3 % og en egenkapitalandel på 60,7 % i 2025, og er nr. 237 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 7,2 % til 9,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 46 MNOK og 60 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,2 | 48 MNOK |
| EV/EBIT | 15,1 | 60 MNOK |
| P/B | 2,4 | 46 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 9,3 % (median 2,7 %); Egenkapitalandel 60,7 % (median 26,4 %); Likviditetsgrad 1 2,73 (median 1,32).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 81 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 93 | vekt 25 % |
| Likviditet | 93 | vekt 15 % |
| Vekst | 17 | vekt 15 % |
| Konsistens | 64 | vekt 15 % |
Varighet: 75 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Fonus AS?
Driftsmarginen var 9,3 % i 2025, mot en median på 2,7 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 14,9 %.
Hvor solid er Fonus AS?
Egenkapitalandelen var 60,7 % i 2025 (median 26,4 %). Gjeldsgraden var 0,65 (median 2,78).
Hvordan er likviditeten i Fonus AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,73 i 2025 (median 1,32).
Hvordan står Fonus AS i Annen tjenesteyting?
Fonus AS er nr. 237 av 2 650 rangerte selskaper i Annen tjenesteyting for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 18 av 217. Omsetningen endret seg −3,9 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
4 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Fonus AS. Personer vises ikke med navn.
Fonus AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 913040341
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Annen tjenesteyting (96.300)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 39 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 6. september 1946 80 år i drift
- Aksjekapital
- 13,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Grenseveien 74, 0663 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Eier flertallet i: T. S. Jacobsen Begravelsesbyrå AS (100 %), Wang Nordstrand Begravelsesbyrå AS (100 %), Byråvakten Oslo Nøytrale Byråvakt AS (88 %)
Har eierandeler i: Byråvakten Oslo Nøytrale Byråvakt AS (88 %), T. S. Jacobsen Begravelsesbyrå AS (100 %), Wang Nordstrand Begravelsesbyrå AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 73 | 78 | 74 | |
| Rang | 408 | 142 | 237 | |
| Driftsmargin | 5,0 % | 7,2 % | 9,3 % | |
| Totalrentabilitet | 9,4 % | 13,2 % | 14,9 % | |
| Egenkapitalandel | 53,2 % | 56,6 % | 60,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,00 | 2,35 | 2,73 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,0 % | −3,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 91,8 MNOK | 101,9 MNOK | 97,9 MNOK |
| Driftsresultat | 4,6 MNOK | 7,3 MNOK | 9,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,8 MNOK | 6,9 MNOK | 8,9 MNOK |
| Skattekostnad | 0,8 MNOK | 1,5 MNOK | 2,0 MNOK |
| Årsresultat | 3,0 MNOK | 5,3 MNOK | 6,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,9 MNOK | 0,6 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 50,3 MNOK | 56,6 MNOK | 64,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 25,9 MNOK | 32,3 MNOK | 38,8 MNOK |
| Egenkapital | 26,7 MNOK | 32,1 MNOK | 39,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 10,2 MNOK | 15,5 MNOK | 22,4 MNOK |
| Sum gjeld | 23,6 MNOK | 24,6 MNOK | 25,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 13,0 MNOK | 13,8 MNOK | 14,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6540799.
Videre
Lignende selskaper
- BILHUSET SKADE & Lakk AS indeks 75, nr. 210 · sammenlign
- Biltech AS indeks 74, nr. 230 · sammenlign
- Hokksund Auto AS indeks 73, nr. 256 · sammenlign
- Intakt Bilskade E18 AS indeks 72, nr. 291 · sammenlign
- Namdal Bilskade AS indeks 72, nr. 293 · sammenlign