Saltek AS
Score · regnskapsår 2025
55av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 62 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 438 av 1 149 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 783 av 4 464 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 89 og soliditet 52 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Saltek AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 149 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 43,4 % (median 3,3 %) og egenkapitalandel 42,2 % (median 38,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 2 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | 43,4 % | 3,3 % |
| Resultatmargin | 47,2 % | 2,5 % |
| Totalrentabilitet | 26,4 % | 6,5 % |
| Egenkapitalandel | 42,2 % | 38,0 % |
| Gjeldsgrad | 1,37 | 1,27 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,73 | 1,56 |
| Omsetningsvekst | −31,2 % | 4,7 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 55 gjør Saltek AS det bedre enn 62 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 149 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Saltek AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Saltek AS har score 55 for 2025, rang 1 783 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 89 mot sammenlignbare, driftsmargin 43,4 % mot median 3,3 %.
Svakest: Vekst: persentil 7 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −31,2 % mot median 4,7 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 22,0 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +22,3, bransjen +0,3 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Saltek AS med 22,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 22,0 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Saltek AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 21,1 % | 3,0 % | +11,6 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | +11,8 prosentpoeng |
| 2025 | 43,4 % | 3,3 % | +22,3 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | +22,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Saltek AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Saltek AS økte 22,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 21,1 % | 43,4 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Saltek AS økte 22,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 21,1 % | 43,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Saltek AS økte 22,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 21,1 % | 43,4 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Saltek AS økte 22,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 21,1 % | 43,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Saltek AS økte 22,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 9,5 % | 21,1 % | 43,4 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Saltek AS hadde en driftsmargin på 43,4 % og en egenkapitalandel på 42,2 % i 2025, og er nr. 1 783 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 21,1 % til 43,4 % og omsetningen falt med 31 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 8 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 6 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 8 MNOK |
| P/B | 3,0 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 89 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 52 | vekt 25 % |
| Likviditet | 55 | vekt 15 % |
| Vekst | 7 | vekt 15 % |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Varighet: 62 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Saltek AS?
Driftsmarginen var 43,4 % i 2025, mot en median på 3,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 26,4 %.
Hvor solid er Saltek AS?
Egenkapitalandelen var 42,2 % i 2025 (median 38,0 %). Gjeldsgraden var 1,37 (median 1,27).
Hvordan er likviditeten i Saltek AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,73 i 2025 (median 1,56).
Hvordan står Saltek AS i Industri?
Saltek AS er nr. 1 783 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 438 av 1 149. Omsetningen endret seg −31,2 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
5 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 52 % av aksjene i Saltek Holding AS. Personer vises ikke med navn.
Saltek Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Saltek Holding AS
- Saltek AS du er her
- Fjærely AS
- Snorrebuda AS
- Ulstein Sveis AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 913207521
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (33.150)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 24. januar 2014 12 år i drift
- Aksjekapital
- 1,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Bjørndalvegen 27, 6065 ULSTEINVIK
- Kommune
- Ulstein rang 6 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 23. desember 2022
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.saltek.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Saltek Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Saltek Holding AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 63 | 67 | 55 | |
| Rang | 1 300 | 795 | 1 783 | |
| Driftsmargin | 9,5 % | 21,1 % | 43,4 % | |
| Totalrentabilitet | 8,4 % | 19,4 % | 26,4 % | |
| Egenkapitalandel | 54,5 % | 42,5 % | 42,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,20 | 1,74 | 1,73 | |
| Omsetningsvekst | – | 86,6 % | −31,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,9 MNOK | 3,5 MNOK | 2,4 MNOK |
| Driftsresultat | 0,2 MNOK | 0,7 MNOK | 1,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,3 MNOK | 0,8 MNOK | 1,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Årsresultat | 0,2 MNOK | 0,7 MNOK | 0,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,3 MNOK | 4,3 MNOK | 4,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,3 MNOK | 4,3 MNOK | 4,4 MNOK |
| Egenkapital | 1,8 MNOK | 1,8 MNOK | 1,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,8 MNOK | 0,8 MNOK | 0,8 MNOK |
| Sum gjeld | 1,5 MNOK | 2,5 MNOK | 2,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,5 MNOK | 2,5 MNOK | 2,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6981126.
Videre
Lignende selskaper
- Blåst AS indeks 55, nr. 1 779 · sammenlign
- BAKKLANDET RAMME & Kunst AS indeks 55, nr. 1 780 · sammenlign
- Metall Team AS indeks 55, nr. 1 784 · sammenlign
- Imo Bruk AS indeks 55, nr. 1 788 · sammenlign
- Design Studio AS indeks 55, nr. 1 789 · sammenlign