Austevoll Båtservice AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 53 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 746 av 1 600 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 959 av 4 312 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 67 og soliditet 40 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Austevoll Båtservice AS ligger 2 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 600 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 6,9 % (median 4,4 %) og egenkapitalandel 34,8 % (median 41,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 14 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | 6,9 % | 4,4 % |
| Resultatmargin | 6,3 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 16,9 % | 9,5 % |
| Egenkapitalandel | 34,8 % | 41,2 % |
| Gjeldsgrad | 1,87 | 1,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,79 | 1,72 |
| Omsetningsvekst | 2,2 % | 5,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,38 MNOK | 1,65 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Austevoll Båtservice AS det bedre enn 53 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 600 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Austevoll Båtservice AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Austevoll Båtservice AS har score 53 for 2025, rang 1 959 av 4 312 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 67 mot sammenlignbare, driftsmargin 6,9 % mot median 4,4 %.
Svakest: Soliditet: persentil 40 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 34,8 % mot median 41,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,2 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −3,1, bransjen +0,1 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Austevoll Båtservice AS med 3,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,2 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Austevoll Båtservice AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 10 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 10,0 % | 4,3 % | +9,3 prosentpoeng | +1,2 prosentpoeng | +8,1 prosentpoeng |
| 2025 | 6,9 % | 4,4 % | −3,1 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −3,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Austevoll Båtservice AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Austevoll Båtservice AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,7 % | 10,0 % | 6,9 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Austevoll Båtservice AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,7 % | 10,0 % | 6,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Austevoll Båtservice AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,7 % | 10,0 % | 6,9 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Austevoll Båtservice AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,7 % | 10,0 % | 6,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Austevoll Båtservice AS falt 3,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,7 % | 10,0 % | 6,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Austevoll Båtservice AS hadde en driftsmargin på 6,9 % og en egenkapitalandel på 34,8 % i 2025, og er nr. 1 959 av 4 312 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 10,0 % til 6,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 7 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 6 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 7 MNOK |
| P/B | 3,0 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 67 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 40 | vekt 25 % |
| Likviditet | 53 | vekt 15 % |
| Vekst | 41 | vekt 15 % |
| Konsistens | 57 | vekt 15 % |
Varighet: 49 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Austevoll Båtservice AS?
Driftsmarginen var 6,9 % i 2025, mot en median på 4,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 16,9 %.
Hvor solid er Austevoll Båtservice AS?
Egenkapitalandelen var 34,8 % i 2025 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var 1,87 (median 1,30).
Hvordan er likviditeten i Austevoll Båtservice AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,79 i 2025 (median 1,72).
Hvordan står Austevoll Båtservice AS i Industri?
Austevoll Båtservice AS er nr. 1 959 av 4 312 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 746 av 1 600. Omsetningen endret seg 2,2 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 913401697
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (33.150)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 10 registrert 10. april 2026
- Stiftet
- 25. februar 2014 12 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Rabbholmen 1, 5397 BEKKJARVIK (AUSTEVOLL)
- Kommune
- Austevoll rang 1 av 18 i KOSTRA-gruppe 2
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.austevollbs.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: privatperson
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 30 | 65 | 53 | |
| Rang | 3 274 | 902 | 1 959 | |
| Driftsmargin | 0,7 % | 10,0 % | 6,9 % | |
| Totalrentabilitet | 3,1 % | 38,8 % | 16,9 % | |
| Egenkapitalandel | 8,4 % | 36,4 % | 34,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,12 | 1,54 | 1,79 | |
| Omsetningsvekst | – | 43,7 % | 2,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9,4 MNOK | 13,5 MNOK | 13,8 MNOK |
| Driftsresultat | 0,1 MNOK | 1,3 MNOK | 0,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,0 MNOK | 1,3 MNOK | 0,9 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | 1,1 MNOK | 0,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 2,3 MNOK | 3,5 MNOK | 5,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,0 MNOK | 2,6 MNOK | 3,9 MNOK |
| Egenkapital | 0,2 MNOK | 1,3 MNOK | 2,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,2 MNOK | 1,2 MNOK | 2,0 MNOK |
| Sum gjeld | 2,1 MNOK | 2,2 MNOK | 3,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,8 MNOK | 1,7 MNOK | 2,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7239428.
Videre
Lignende selskaper
- Feyling Mekaniske Verksted AS indeks 53, nr. 1 957 · sammenlign
- OP Industriservice AS indeks 53, nr. 1 961 · sammenlign
- VP Metall AS indeks 53, nr. 1 962 · sammenlign
- Inpo AS indeks 53, nr. 1 965 · sammenlign
- Marin Service AS indeks 53, nr. 1 966 · sammenlign