Ixys AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
72av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 91 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 53 av 578 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 592 av 5 554 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 77 og robusthet 54 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Ixys AS ligger 21 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 578 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 15,2 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 37,3 % (median 32,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 128 MNOK | 95 MNOK |
| Driftsmargin | 15,2 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 15,2 % | 5,7 % |
| Totalrentabilitet | 22,9 % | 12,6 % |
| Egenkapitalandel | 37,3 % | 32,4 % |
| Gjeldsgrad | 1,68 | 1,97 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,52 | 1,34 |
| Omsetningsvekst | 63,3 % | 10,1 % |
| Omsetning per ansatt | 2,97 MNOK | 3,04 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 72 gjør Ixys AS det bedre enn 91 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (578 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Ixys AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Ixys AS har score 72 for 2025, rang 592 av 5 554 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 90 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 63,3 % mot median 10,1 %. Lønnsomhet: persentil 77 mot sammenlignbare, driftsmargin 15,2 % mot median 5,6 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 13,7 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +13,9, bransjen +0,2 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Ixys AS med 13,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 13,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Ixys AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 2 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,3 % | 5,4 % | −12,4 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | −12,7 prosentpoeng |
| 2025 | 15,2 % | 5,6 % | +13,9 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +13,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Ixys AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Ixys AS økte 13,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Ixys AS hadde en driftsmargin på 15,2 % og en egenkapitalandel på 37,3 % i 2025, og er nr. 592 av 5 554 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 1,3 % til 15,2 % og omsetningen økte med 63 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 50 MNOK og 117 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 14,9 | 84 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 117 MNOK |
| P/B | 2,3 | 50 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 143 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 97 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −20 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 117 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 3 % på avkastningskravet gir 32 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (71.1): Engineering/Construction.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 77 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 56 | vekt 20 % |
| Likviditet | 62 | vekt 5 % |
| Vekst | 90 | vekt 25 % |
| Konsistens | 45 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 61 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Ixys AS?
Driftsmarginen var 15,2 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 22,9 %.
Hvor solid er Ixys AS?
Egenkapitalandelen var 37,3 % i 2025 (median 32,4 %). Gjeldsgraden var 1,68 (median 1,97).
Hvordan er likviditeten i Ixys AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,52 i 2025 (median 1,34).
Hvordan står Ixys AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Ixys AS er nr. 592 av 5 554 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 53 av 578. Omsetningen endret seg 63,3 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
8 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Envirex Group AS.
Konsernregnskap. Envirex Group AS for 2025: indeks 84 av 100, nr. 1 av 19 konsern. Se konsernregnskapet
Konsernet i tall
- Sektorer
- Handel (2 selskaper), Teknisk tjenesteyting og forskning (1 selskap), Forretningsmessig tjenesteyting (3 selskaper), Industri (1 selskap) 7 av 8 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 159 i alt. Klepp 111, Time 48 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 1 selskap: Envirex Group AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Envirex Group AS
- Ixys AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 913498194
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 43 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 27. februar 2014 12 år i drift
- Aksjekapital
- 0,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Langmyra 11, 4344 BRYNE (TIME)
- Kommune
- Time rang 2 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 3. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 4 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 51,0 % · tre største 83,7 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Envirex Group AS (51 %)
Øverste eier: Envirex Group AS
Eieren: flertallseieren Envirex Group AS (eier 51 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Envirex Group AS · 51,0 %
- Esaiassen AS · 16,3 %
- Sven Hatteland AS · 16,3 %
- Haus Invest AS · 16,3 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 73 | 39 | 72 | |
| Rang | 832 | 3 841 | 592 | |
| Driftsmargin | 13,7 % | 1,3 % | 15,2 % | |
| Totalrentabilitet | 29,9 % | 3,9 % | 22,9 % | |
| Egenkapitalandel | 46,3 % | 40,9 % | 37,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,62 | 1,54 | 1,52 | |
| Omsetningsvekst | – | 10,6 % | 63,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 70,7 MNOK | 78,2 MNOK | 127,7 MNOK |
| Driftsresultat | 9,7 MNOK | 1,0 MNOK | 19,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 9,7 MNOK | 1,5 MNOK | 19,4 MNOK |
| Skattekostnad | 1,9 MNOK | 0,0 MNOK | 3,9 MNOK |
| Årsresultat | 7,8 MNOK | 1,5 MNOK | 15,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 32,4 MNOK | 40,3 MNOK | 85,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 28,2 MNOK | 34,1 MNOK | 74,7 MNOK |
| Egenkapital | 15,0 MNOK | 16,5 MNOK | 32,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 8,1 MNOK | 9,6 MNOK | 25,1 MNOK |
| Sum gjeld | 17,4 MNOK | 23,9 MNOK | 53,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 17,4 MNOK | 22,1 MNOK | 49,2 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7112549.
Videre
Lignende selskaper
- BRANN & Sprinklerteknikk AS indeks 72, nr. 560 · sammenlign
- STRATUM RESERVOIR (NORWAY) AS indeks 72, nr. 561 · sammenlign
- Welltec Technology Center Stavanger AS indeks 72, nr. 575 · sammenlign
- Inveritech AS indeks 72, nr. 586 · sammenlign
- Sgi Compliance AS indeks 72, nr. 587 · sammenlign