Optera AS
Score · regnskapsår 2025
49av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 300 av 533 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 272 av 2 349 · Helse og omsorg
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 75 og soliditet 32 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Optera AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 533 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 9,0 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel 27,0 % (median 40,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 16 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 9,0 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | 9,0 % | 5,2 % |
| Totalrentabilitet | 38,5 % | 9,4 % |
| Egenkapitalandel | 27,0 % | 40,4 % |
| Gjeldsgrad | 2,71 | 1,24 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,12 | 1,48 |
| Omsetningsvekst | 1,1 % | 5,2 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 49 gjør Optera AS det bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (533 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Optera AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Optera AS har score 49 for 2025, rang 1 272 av 2 349 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 75 mot sammenlignbare, driftsmargin 9,0 % mot median 5,0 %.
Svakest: Vekst: persentil 31 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 1,1 % mot median 5,2 %. Soliditet: persentil 32 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 27,0 % mot median 40,4 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Optera AS hadde en driftsmargin på 9,0 % og en egenkapitalandel på 27,0 % i 2025, og er nr. 1 272 av 2 349 rangerte selskaper i Helse og omsorg.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 6,7 % til 9,0 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 12 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 11 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 12 MNOK |
| P/B | 1,0 | 1 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin −10,4 %. Basert på de 6 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 75 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 32 | vekt 25 % |
| Likviditet | 33 | vekt 15 % |
| Vekst | 31 | vekt 15 % |
| Konsistens | 57 | vekt 15 % |
Varighet: 44 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Optera AS?
Driftsmarginen var 9,0 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 38,5 %.
Hvor solid er Optera AS?
Egenkapitalandelen var 27,0 % i 2025 (median 40,4 %). Gjeldsgraden var 2,71 (median 1,24).
Hvordan er likviditeten i Optera AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,12 i 2025 (median 1,48).
Hvordan står Optera AS i Helse og omsorg?
Optera AS er nr. 1 272 av 2 349 rangerte selskaper i Helse og omsorg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 300 av 533. Omsetningen endret seg 1,1 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 913600975
- Org.form
- AS
- Sektor
- Helse og omsorg (86.221)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 18. februar 2014 12 år i drift
- Aksjekapital
- 0,64 MNOK
- Forretningsadresse
- Valkendorfsgaten 5, 5012 BERGEN
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Bergen Øyelegesenter AS (100 %)
Øverste eier: Bergen Øyelegesenter AS
- Bergen Øyelegesenter AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 42 | 43 | 49 | |
| Rang | 1 411 | 1 513 | 1 272 | |
| Driftsmargin | 5,0 % | 6,7 % | 9,0 % | |
| Totalrentabilitet | 26,3 % | 35,8 % | 38,5 % | |
| Egenkapitalandel | 26,6 % | 30,4 % | 27,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,95 | 1,01 | 1,12 | |
| Omsetningsvekst | – | −8,4 % | 1,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 16,8 MNOK | 15,4 MNOK | 15,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,8 MNOK | 1,0 MNOK | 1,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,8 MNOK | 1,0 MNOK | 1,4 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 0,7 MNOK | 0,8 MNOK | 1,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,2 MNOK | 2,9 MNOK | 3,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 2,2 MNOK | 2,0 MNOK | 3,0 MNOK |
| Egenkapital | 0,9 MNOK | 0,9 MNOK | 1,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum gjeld | 2,4 MNOK | 2,0 MNOK | 2,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,4 MNOK | 2,0 MNOK | 2,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6899870.
Videre
Lignende selskaper
- Oslofjordklinikken Vest AS indeks 49, nr. 1 257 · sammenlign
- Helsetelefonen AS indeks 49, nr. 1 264 · sammenlign
- Medica AS indeks 49, nr. 1 266 · sammenlign
- Bekkestua Tannmedisin AS indeks 49, nr. 1 270 · sammenlign
- Quality Lab AS indeks 49, nr. 1 273 · sammenlign