Berntsa AS
Score · regnskapsår 2025
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 860 av 1 627 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 149 av 7 895 · Eiendom
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 12 og soliditet 71 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Berntsa AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 627 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,6 % (median 22,3 %) og egenkapitalandel 47,8 % (median 28,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11 MNOK | 18 MNOK |
| Driftsmargin | −0,6 % | 22,3 % |
| Resultatmargin | −3,7 % | 14,1 % |
| Totalrentabilitet | −1,7 % | 8,3 % |
| Egenkapitalandel | 47,8 % | 28,0 % |
| Gjeldsgrad | 1,09 | 2,33 |
| Likviditetsgrad 1 | 79,10 | 1,28 |
| Omsetningsvekst | −17,5 % | 4,5 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Berntsa AS det bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 627 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Berntsa AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Berntsa AS har score 48 for 2025, rang 4 149 av 7 895 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 98 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 79,10 mot median 1,28. Konsistens: persentil 73 mot sammenlignbare.
Svakest: Vekst: persentil 10 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −17,5 % mot median 4,5 %. Lønnsomhet: persentil 12 mot sammenlignbare, driftsmargin −0,6 % mot median 22,3 %.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −3,7 % (median 14,1 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −0,6 % (median 22,3 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Berntsa AS med 2,2 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,9 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,1 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Berntsa AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 47 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 1,6 % | 20,3 % | +0,8 prosentpoeng | −25,1 prosentpoeng | +25,9 prosentpoeng |
| 2025 | −0,6 % | 22,3 % | −2,2 prosentpoeng | +1,9 prosentpoeng | −4,1 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Berntsa AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Boligpriser (brukte boliger) (indeks (2015 = 100))
Boligpriser (brukte boliger) steg 5,5 % i 2025; driftsmarginen til Berntsa AS falt 2,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Boligpriser (brukte boliger), årssnitt | 134,5 | 141,6 | 140,8 | 144,6 | 152,5 | 158,7 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,5 % | +5,2 % | −0,5 % | +2,7 % | +5,5 % | +4,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | 1,6 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (07221, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Berntsa AS falt 2,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | 1,6 % | −0,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Byggekostnadsindeks for boliger (indeks (2015 = 100))
Byggekostnadsindeks for boliger steg 4,3 % i 2025; driftsmarginen til Berntsa AS falt 2,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Byggekostnadsindeks for boliger, årssnitt | 124,2 | 135,1 | 141,1 | 146,4 | 152,7 | 158,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +8,7 % | +8,8 % | +4,4 % | +3,7 % | +4,3 % | +3,7 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | 1,6 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (08651, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Berntsa AS falt 2,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | 1,6 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom (indeks)
Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom steg 5,2 % i 2025; driftsmarginen til Berntsa AS falt 2,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: omsetning og drift av fast eiendom, årssnitt | 91,7 | 94,3 | 96,8 | 103,2 | 108,5 | 111,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +5,2 % | +2,9 % | +2,6 % | +6,5 % | +5,2 % | +2,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,8 % | 1,6 % | −0,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Berntsa AS hadde en driftsmargin på −0,6 % og en egenkapitalandel på 47,8 % i 2025, og er nr. 4 149 av 7 895 rangerte selskaper i Eiendom.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 15,7 % til 47,8 % og omsetningen falt med 17 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 1 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 22,6 | 1 MNOK |
| P/B | 0,9 | 1 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,7 % (median 14,1 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −0,6 % (median 22,3 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 17,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 21,9 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 12 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 71 | vekt 25 % |
| Likviditet | 98 | vekt 15 % |
| Vekst | 10 | vekt 15 % |
| Konsistens | 73 | vekt 15 % |
Varighet: 40 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Berntsa AS?
Driftsmarginen var −0,6 % i 2025, mot en median på 22,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −1,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Berntsa AS?
Egenkapitalandelen var 47,8 % i 2025 (median 28,0 %). Gjeldsgraden var 1,09 (median 2,33).
Hvordan er likviditeten i Berntsa AS?
Likviditetsgrad 1 var 79,10 i 2025 (median 1,28).
Hvordan står Berntsa AS i Eiendom?
Berntsa AS er nr. 4 149 av 7 895 rangerte selskaper i Eiendom for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 860 av 1 627. Omsetningen endret seg −17,5 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
4 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Julste AS. Personer vises ikke med navn.
Julste AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Julste AS
- Berntsa AS du er her
- Berntsen Byggservice AS
- Kavl AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 915680577
- Org.form
- AS
- Sektor
- Eiendom (68.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 1. juli 2015 11 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Fjordvegen 84, 9107 KVALØYA (TROMSØ)
- Kommune
- Tromsø rang 9 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Julste AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Julste AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 29 | 43 | 48 | |
| Rang | 6 376 | 5 174 | 4 149 | |
| Driftsmargin | 0,8 % | 1,6 % | −0,6 % | |
| Totalrentabilitet | 0,1 % | 1,5 % | −1,7 % | |
| Egenkapitalandel | 10,5 % | 15,7 % | 47,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,12 | 1,18 | 79,10 | |
| Omsetningsvekst | – | 878,6 % | −17,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1,4 MNOK | 13,4 MNOK | 11,0 MNOK |
| Driftsresultat | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK | −0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,0 MNOK | −0,1 MNOK | −0,4 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 0,0 MNOK | −0,1 MNOK | −0,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 21,8 MNOK | 14,2 MNOK | 3,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 21,8 MNOK | 14,1 MNOK | 3,8 MNOK |
| Egenkapital | 2,3 MNOK | 2,2 MNOK | 1,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,3 MNOK | 2,2 MNOK | 1,8 MNOK |
| Sum gjeld | 19,5 MNOK | 11,9 MNOK | 2,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 19,5 MNOK | 11,9 MNOK | 0,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 7162989.
Videre
Lignende selskaper
- Lillestrøm Delta AS indeks 49, nr. 4 146 · sammenlign
- Sluppenvegen 25 AS indeks 48, nr. 4 148 · sammenlign
- Hitramat Eiendom AS indeks 48, nr. 4 151 · sammenlign
- Zirko AS indeks 48, nr. 4 152 · sammenlign
- Komplett Drift AS indeks 48, nr. 4 154 · sammenlign