Glunot AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
44av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 38 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 083 av 1 739 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 370 av 5 265 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 59 og robusthet 17 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Glunot AS ligger 7 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 739 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 3,4 % (median 3,3 %) og egenkapitalandel −74,7 % (median 38,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7 MNOK | 4 MNOK |
| Driftsmargin | 3,4 % | 3,3 % |
| Resultatmargin | 0,9 % | 2,4 % |
| Totalrentabilitet | 13,1 % | 6,4 % |
| Egenkapitalandel | −74,7 % | 38,3 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,22 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,79 | 1,62 |
| Omsetningsvekst | 13,3 % | 4,4 % |
| Omsetning per ansatt | 0,24 MNOK | 0,79 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 44 gjør Glunot AS det bedre enn 38 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 739 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Glunot AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Glunot AS har score 44 for 2025, rang 3 370 av 5 265 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 59 mot sammenlignbare, driftsmargin 3,4 % mot median 3,3 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −74,7 % mot median 38,3 %. Likviditet: persentil 16 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,79 mot median 1,62.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −74,7 % (median 38,3 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,79 (median 1,62).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Glunot AS med 0,3 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,0 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Glunot AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 3,7 % | 3,6 % | +8,1 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | +7,8 prosentpoeng |
| 2025 | 3,4 % | 3,3 % | −0,3 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | 0,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Glunot AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Glunot AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −4,4 % | 3,7 % | 3,4 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Glunot AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −4,4 % | 3,7 % | 3,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Glunot AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −4,4 % | 3,7 % | 3,4 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Glunot AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −4,4 % | 3,7 % | 3,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Glunot AS falt 0,3 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −4,4 % | 3,7 % | 3,4 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Glunot AS hadde en driftsmargin på 3,4 % og en egenkapitalandel på −74,7 % i 2025, og er nr. 3 370 av 5 265 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra −88,8 % til −74,7 % og omsetningen økte med 13 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,5 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 16,4 | gjeld over verdi |
| P/B | 3,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 1 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 1 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 1 MNOK |
| Egenkapitalverdi | gjeld over verdi |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør 110 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (10): Food Processing.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −74,7 % (median 38,3 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,79 (median 1,62).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 59 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 20 % |
| Likviditet | 16 | vekt 5 % |
| Vekst | 57 | vekt 25 % |
| Konsistens | 50 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 33 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Glunot AS?
Driftsmarginen var 3,4 % i 2025, mot en median på 3,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,1 %.
Hvor solid er Glunot AS?
Egenkapitalandelen var −74,7 % i 2025 (median 38,3 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Glunot AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,79 i 2025 (median 1,62). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Glunot AS i Industri?
Glunot AS er nr. 3 370 av 5 265 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 083 av 1 739. Omsetningen endret seg 13,3 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 916213255
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (10.710)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 31 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 30. september 2015 11 år i drift
- Aksjekapital
- 0,59 MNOK
- Forretningsadresse
- Løkjavegen 16, 2420 TRYSIL
- Kommune
- Trysil rang 26–39 av 39 i KOSTRA-gruppe 4
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 5
- Største eier
- 34,1 % · tre største 78,8 %
- Fordeling
- selskaper 45 % · privatpersoner 55 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 62 %
- Eiere over 60 år
- 38 % av personeierne sine aksjer (medianalder 46 år)
- Slåtto Marketing AS · 27,6 %
- Panexe AS · 17,1 %
- 3 privatpersoner · 55,3 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 12 | 44 | 44 | |
| Rang | 4 738 | 3 241 | 3 370 | |
| Driftsmargin | −4,4 % | 3,7 % | 3,4 % | |
| Totalrentabilitet | −14,1 % | 14,2 % | 13,1 % | |
| Egenkapitalandel | −94,6 % | −88,8 % | −74,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,54 | 0,67 | 0,79 | |
| Omsetningsvekst | – | 8,0 % | 13,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6,0 MNOK | 6,5 MNOK | 7,3 MNOK |
| Driftsresultat | −0,3 MNOK | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,5 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −0,5 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,9 MNOK | 1,7 MNOK | 2,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,9 MNOK | 1,1 MNOK | 1,6 MNOK |
| Egenkapital | −1,8 MNOK | −1,5 MNOK | −1,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −3,3 MNOK | −3,2 MNOK | −3,2 MNOK |
| Sum gjeld | 3,6 MNOK | 3,3 MNOK | 3,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,8 MNOK | 1,6 MNOK | 2,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 7038226.
Videre
Lignende selskaper
- Industrikorrosjon AS indeks 44, nr. 3 362 · sammenlign
- R. Knutsen Service AS indeks 44, nr. 3 366 · sammenlign
- Snekkerfabrikken A/S indeks 44, nr. 3 373 · sammenlign
- Marsipan Compagniet AS indeks 44, nr. 3 375 · sammenlign
- Produksjon 24 AS indeks 44, nr. 3 377 · sammenlign