Qwave AS
Score · regnskapsår 2025
41av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 29 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 015 av 1 439 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 862 av 4 183 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 25 og soliditet 25 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Qwave AS ligger 10 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 439 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,5 % (median 5,6 %) og egenkapitalandel 18,1 % (median 33,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 21 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | −0,5 % | 5,6 % |
| Resultatmargin | 1,6 % | 5,6 % |
| Totalrentabilitet | 1,7 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 18,1 % | 33,2 % |
| Gjeldsgrad | 4,52 | 1,75 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,50 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 104,6 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 3,51 MNOK | 1,64 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 41 gjør Qwave AS det bedre enn 29 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 439 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Qwave AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Qwave AS har score 41 for 2025, rang 2 862 av 4 183 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 94 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 104,6 % mot median 8,5 %.
Svakest: Soliditet: persentil 25 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 18,1 % mot median 33,2 %. Lønnsomhet: persentil 25 mot sammenlignbare, driftsmargin −0,5 % mot median 5,6 %.
Verdt å se nærmere på
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −0,5 % (median 5,6 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Qwave AS med 1,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,8 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Qwave AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −1,5 % | 4,8 % | +19,9 prosentpoeng | −0,9 prosentpoeng | +20,8 prosentpoeng |
| 2025 | −0,5 % | 5,6 % | +1,0 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Qwave AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Qwave AS økte 1,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Qwave AS hadde en driftsmargin på −0,5 % og en egenkapitalandel på 18,1 % i 2025, og er nr. 2 862 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 105 % og gikk fra underskudd til overskudd før skatt.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | 6 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −0,5 % (median 5,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 25 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 25 | vekt 25 % |
| Likviditet | 54 | vekt 15 % |
| Vekst | 94 | vekt 15 % |
| Konsistens | 35 | vekt 15 % |
Varighet: 35 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Qwave AS?
Driftsmarginen var −0,5 % i 2025, mot en median på 5,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 1,7 %.
Hvor solid er Qwave AS?
Egenkapitalandelen var 18,1 % i 2025 (median 33,2 %). Gjeldsgraden var 4,52 (median 1,75).
Hvordan er likviditeten i Qwave AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,50 i 2025 (median 1,43).
Hvordan står Qwave AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Qwave AS er nr. 2 862 av 4 183 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 015 av 1 439. Omsetningen endret seg 104,6 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 916264674
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (72.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 6 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 13. november 2015 10 år i drift
- Aksjekapital
- 0,67 MNOK
- Forretningsadresse
- Kvernevik Ring 177, 4048 HAFRSFJORD (STAVANGER)
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 13
- Største eier
- 35,6 % · tre største 74,7 %
- Fordeling
- selskaper 92 % · privatpersoner 8 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 59 %
- Eiere over 60 år
- 11 % av personeierne sine aksjer (medianalder 57 år)
- Prodeon AS · 35,6 %
- Proventure Seed II AS · 29,0 %
- Advanced Control AS · 10,2 %
- Validé AS · 5,4 %
- Validé Invest i AS · 3,4 %
- Holmryger Kapitalforvaltning AS · 2,1 %
- BS Finans AS · 2,1 %
- Hildr AS · 2,1 %
- Stavanger Kapitalforvaltning AS · 1,9 %
- 4 privatpersoner · 8,2 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 25 | 39 | 41 | |
| Rang | 3 383 | 2 946 | 2 862 | |
| Driftsmargin | −21,4 % | −1,5 % | −0,5 % | |
| Totalrentabilitet | −7,7 % | 0,7 % | 1,7 % | |
| Egenkapitalandel | 1,7 % | 17,4 % | 18,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,00 | 1,26 | 1,50 | |
| Omsetningsvekst | – | 62,5 % | 104,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 6,3 MNOK | 10,3 MNOK | 21,1 MNOK |
| Driftsresultat | −1,4 MNOK | −0,2 MNOK | −0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | −1,6 MNOK | −0,1 MNOK | 0,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −1,6 MNOK | −0,1 MNOK | 0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,4 MNOK | 0,2 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 15,8 MNOK | 19,5 MNOK | 20,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,5 MNOK | 12,1 MNOK | 15,5 MNOK |
| Egenkapital | 0,3 MNOK | 3,4 MNOK | 3,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,1 MNOK | – | 0,3 MNOK |
| Sum gjeld | 15,6 MNOK | 16,1 MNOK | 16,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,8 MNOK | 9,6 MNOK | 10,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6911822.
Videre
Lignende selskaper
- Field Aviation AS indeks 41, nr. 2 859 · sammenlign
- Smeh AS indeks 41, nr. 2 860 · sammenlign
- Cleancarbon AS indeks 41, nr. 2 863 · sammenlign
- Atina AS indeks 41, nr. 2 864 · sammenlign
- Bell Media AS indeks 41, nr. 2 865 · sammenlign