Osram AS

Org.nr. 916326696 · Bærum · Stiftet 2015

Score · regnskapsår 2024

46av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 37 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 262 av 413 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 247 av 2 032 · Informasjon og kommunikasjon

Profil

Gepard · Sprinter

Høy lønnsomhet, lavere soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 55 og soliditet 47 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode

Mot sektoren

Osram AS ligger 4 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.

Medianscore 50 blant 413 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 5,7 % (median 3,7 %) og egenkapitalandel 31,6 % (median 32,1 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 31. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2024

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2024
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter22 MNOK20 MNOK
Driftsmargin 5,7 % 3,7 % 56 %
Resultatmargin 7,9 % 3,6 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 9,6 % 8,6 % 54 %
Egenkapitalandel 31,6 % 32,1 % 49 %
Gjeldsgrad 2,17 1,82 44 %
Likviditetsgrad 1 1,48 1,31 61 %
Omsetningsvekst −11,2 % 7,6 % 14 %

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 46 gjør Osram AS det bedre enn 37 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (413 selskaper) i 2024.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Osram AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Analyse · 2024

Hva tallene sier

Osram AS hadde en driftsmargin på 5,7 % og en egenkapitalandel på 31,6 % i 2024, og er nr. 1 247 av 2 032 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.

Fra 2023 til 2024: egenkapitalandelen falt fra 48,4 % til 31,6 % og omsetningen falt med 11 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.

Estimert verdi · 2024

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 10 MNOK og 23 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 1,3 MNOK 10,0 13 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 1,2 MNOK
minus netto gjeld −13,4 MNOK
8,0 23 MNOK
P/B Egenkapital: 9,6 MNOK 1,0 10 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2024

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 5,7 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2026

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2024

Hva scoren består av

Lønnsomhet55 vekt 30 %
Soliditet47 vekt 25 %
Likviditet61 vekt 15 %
Vekst14 vekt 15 %
Konsistens41 vekt 15 %

Varighet: 53 (snitt over 2 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2024

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Osram AS?

Driftsmarginen var 5,7 % i 2024, mot en median på 3,7 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 9,6 %.

Hvor solid er Osram AS?

Egenkapitalandelen var 31,6 % i 2024 (median 32,1 %). Gjeldsgraden var 2,17 (median 1,82).

Hvordan er likviditeten i Osram AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,48 i 2024 (median 1,31).

Hvordan står Osram AS i Informasjon og kommunikasjon?

Osram AS er nr. 1 247 av 2 032 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 262 av 413. Omsetningen endret seg −11,2 % fra året før.

Konsernregnskap

Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.

Offentlige kontrakter

Tildelte kontrakter siden 2024
0
Sum tildelt verdi siden 2024
verdi ikke oppgitt
DatoOppdragsgiverKunngjøring VerdiCPV
10. august 2018 Bærum kommune Veilysarmaturer med integrert styringsenhet 10,4 MNOK 34993000

Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.

Kilde: Doffin (DFØ), hentet 28. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.

Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
916326696
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Informasjon og kommunikasjon (62.100)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
0–4 (ikke registrert)
Stiftet
29. oktober 2015 11 år i drift
Aksjekapital
9,39 MNOK
Forretningsadresse
Lysaker torg 12, 1366 LYSAKER (BÆRUM)
Kommune
Bærum rang 1 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
Siste innsendte regnskap
2025
LEI
549300IIETTGS8BSFP81 ikke fornyet (utløpt)

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.

Morselskap
OSRAM GmbH (Tyskland)

Utenlandsk eid ifølge GLEIF.

Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.

Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.

Kommer · ikke bygget ennå

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks614671
Rang5891 247249
Driftsmargin7,9 %5,7 %8,7 %
Totalrentabilitet25,0 %9,6 %15,9 %
Egenkapitalandel48,4 %31,6 %51,9 %
Likviditetsgrad 12,021,482,14
Omsetningsvekst–−11,2 %35,8 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter24,5 MNOK21,8 MNOK29,6 MNOK
Driftsresultat1,9 MNOK1,2 MNOK2,6 MNOK
Resultat før skatt3,1 MNOK1,7 MNOK2,9 MNOK
Årsresultat2,4 MNOK1,3 MNOK2,3 MNOK
Finanskostnader1,9 MNOK1,2 MNOK–
Sum eiendeler19,8 MNOK30,3 MNOK18,4 MNOK
Omløpsmidler19,8 MNOK30,3 MNOK18,4 MNOK
Egenkapital9,6 MNOK9,6 MNOK9,6 MNOK
Opptjent egenkapital0,2 MNOK0,2 MNOK0,2 MNOK
Sum gjeld10,2 MNOK20,8 MNOK8,9 MNOK
Kortsiktig gjeld9,8 MNOK20,4 MNOK8,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 5855211.