Svanedal AS
Score · regnskapsår 2024
64av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 79 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 89 av 429 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 154 av 839 · Kraft og energi
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 48 og soliditet 96 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Svanedal AS ligger 13 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 429 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024: driftsmargin 24,7 % (median 21,8 %) og egenkapitalandel 91,7 % (median 34,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 24,7 % | 21,8 % |
| Resultatmargin | 67,0 % | 2,8 % |
| Totalrentabilitet | 3,2 % | 4,5 % |
| Egenkapitalandel | 91,7 % | 34,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,09 | 1,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 5,89 | 1,87 |
| Omsetningsvekst | −25,0 % | −10,2 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 64 gjør Svanedal AS det bedre enn 79 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (429 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Svanedal AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Svanedal AS hadde en driftsmargin på 24,7 % og en egenkapitalandel på 91,7 % i 2024, og er nr. 154 av 839 rangerte selskaper i Kraft og energi.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 39,0 % til 24,7 % og omsetningen falt med 25 %.
Svanedal AS klarte seg bedre enn sektoren i 2025, sektorens svakeste år.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 18 MNOK og 85 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 21 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 18 MNOK |
| P/B | 1,0 | 85 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,9 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Driftsmarginen var 25,0 % i 2025 (sektorens median 16,1 %), og egenkapitalandelen 90,9 %. I de andre årene var driftsmarginen 31,8 % i snitt.
Det svakeste året for sektoren var 2025, med median driftsmargin 16,1 %. Basert på de 5 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 48 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 96 | vekt 25 % |
| Likviditet | 81 | vekt 15 % |
| Vekst | 25 | vekt 15 % |
| Konsistens | 64 | vekt 15 % |
Varighet: 71 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Svanedal AS?
Driftsmarginen var 24,7 % i 2024, mot en median på 21,8 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 3,2 %.
Hvor solid er Svanedal AS?
Egenkapitalandelen var 91,7 % i 2024 (median 34,9 %). Gjeldsgraden var 0,09 (median 1,65).
Hvordan er likviditeten i Svanedal AS?
Likviditetsgrad 1 var 5,89 i 2024 (median 1,87).
Hvordan står Svanedal AS i Kraft og energi?
Svanedal AS er nr. 154 av 839 rangerte selskaper i Kraft og energi for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 89 av 429. Omsetningen endret seg −25,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 916447264
- Org.form
- AS
- Sektor
- Kraft og energi (35.121)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 26. april 1935 91 år i drift
- Aksjekapital
- 8,67 MNOK
- Forretningsadresse
- Hillevågsveien 95, 4016 STAVANGER
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 549300GDFWI36TGNO761 fornyes 15. november 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Morselskap ikke rapportert
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 29. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 79 | 64 | 74 | |
| Rang | 56 | 154 | 49 | |
| Driftsmargin | 39,0 % | 24,7 % | 25,0 % | |
| Totalrentabilitet | 6,0 % | 3,2 % | 5,8 % | |
| Egenkapitalandel | 93,6 % | 91,7 % | 90,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 8,37 | 5,89 | 5,36 | |
| Omsetningsvekst | – | −25,0 % | 13,0 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5,6 MNOK | 4,2 MNOK | 4,7 MNOK |
| Driftsresultat | 2,2 MNOK | 1,0 MNOK | 1,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 5,3 MNOK | 2,8 MNOK | 5,3 MNOK |
| Årsresultat | 4,2 MNOK | 2,1 MNOK | 4,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 88,3 MNOK | 92,3 MNOK | 94,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 30,3 MNOK | 33,5 MNOK | 36,1 MNOK |
| Egenkapital | 82,6 MNOK | 84,7 MNOK | 85,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 50,0 MNOK | 52,1 MNOK | 32,7 MNOK |
| Sum gjeld | 5,7 MNOK | 7,7 MNOK | 8,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,6 MNOK | 5,7 MNOK | 6,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 5995485.
Videre
Lignende selskaper
- Dalelvo Kraft AS indeks 64, nr. 150 · sammenlign
- Jora Kraftverk AS indeks 64, nr. 151 · sammenlign
- Steine Kraft AS indeks 64, nr. 155 · sammenlign
- Grøndalselva Kraft AS indeks 64, nr. 156 · sammenlign
- Fagerdalen Kraftverk AS indeks 64, nr. 157 · sammenlign