Software Control AS
Score · regnskapsår 2023
29av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 21 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 974 av 1 234 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 294 av 2 801 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 72 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Software Control AS ligger 19 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023.
Medianscore 48 blant 1 234 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023: driftsmargin 16,0 % (median 4,2 %) og egenkapitalandel −42,9 % (median 39,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 16,0 % | 4,2 % |
| Resultatmargin | 14,0 % | 4,1 % |
| Totalrentabilitet | 29,0 % | 8,2 % |
| Egenkapitalandel | −42,9 % | 39,4 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,14 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,45 | 1,50 |
| Omsetningsvekst | – | 4,6 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 29 gjør Software Control AS det bedre enn 21 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 234 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Software Control AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Software Control AS hadde en driftsmargin på 16,0 % og en egenkapitalandel på −42,9 % i 2023, og er nr. 2 294 av 2 801 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 4 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 4 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 3 MNOK |
| P/B | 1,0 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −42,9 % (median 39,4 %).
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,45 (median 1,50).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,6 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 72 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 9 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 13 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Software Control AS?
Driftsmarginen var 16,0 % i 2023, mot en median på 4,2 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 29,0 %.
Hvor solid er Software Control AS?
Egenkapitalandelen var −42,9 % i 2023 (median 39,4 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Software Control AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,45 i 2023 (median 1,50). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Software Control AS i Informasjon og kommunikasjon?
Software Control AS er nr. 2 294 av 2 801 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 974 av 1 234.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 916454724
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 15. november 2015 10 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Verket, 3 etasje, Vabakkjen 6, 5411 STORD
- Kommune
- Stord rang 6–23 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 16. desember 2015
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 45,5 %
- Fordeling
- selskaper 45 % · privatpersoner 55 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 45 %
- Ikontroll AS · 45,5 %
- 2 privatpersoner · 54,5 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 29 | 46 | 42 | |
| Rang | 2 294 | 1 723 | 2 020 | |
| Driftsmargin | 16,0 % | 22,2 % | 5,8 % | |
| Totalrentabilitet | 29,0 % | 38,3 % | 9,7 % | |
| Egenkapitalandel | −42,9 % | 1,3 % | 9,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,45 | 0,71 | 0,90 | |
| Omsetningsvekst | – | 18,1 % | 10,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 3,0 MNOK | 3,5 MNOK | 3,9 MNOK |
| Driftsresultat | 0,5 MNOK | 0,8 MNOK | 0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,4 MNOK | 0,7 MNOK | 0,2 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 0,4 MNOK | 0,7 MNOK | 0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,6 MNOK | 2,0 MNOK | 2,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,7 MNOK | 1,0 MNOK | 1,3 MNOK |
| Egenkapital | −0,7 MNOK | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,9 MNOK | −0,2 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 2,3 MNOK | 2,0 MNOK | 2,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,6 MNOK | 1,5 MNOK | 1,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 4775163.
Videre
Lignende selskaper
- Dokflyt AS indeks 29, nr. 2 291 · sammenlign
- Encircle Games AS indeks 29, nr. 2 295 · sammenlign
- Human Content AS indeks 29, nr. 2 297 · sammenlign
- Mobai AS indeks 29, nr. 2 298 · sammenlign
- Payrun AS indeks 29, nr. 2 300 · sammenlign