Centron AS
Score · regnskapsår 2024
59av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 557 av 1 664 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 446 av 4 408 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 57 og soliditet 50 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Centron AS ligger 8 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 664 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 5,3 % (median 4,3 %) og egenkapitalandel 42,2 % (median 41,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 16 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | 5,3 % | 4,3 % |
| Resultatmargin | 5,4 % | 4,1 % |
| Totalrentabilitet | 13,4 % | 9,7 % |
| Egenkapitalandel | 42,2 % | 41,2 % |
| Gjeldsgrad | 1,37 | 1,34 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,74 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 21,7 % | 4,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,04 MNOK | 1,60 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 59 gjør Centron AS det bedre enn 67 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 664 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Centron AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Centron AS hadde en driftsmargin på 5,3 % og en egenkapitalandel på 42,2 % i 2024, og er nr. 1 446 av 4 408 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2023 til 2024: omsetningen økte med 22 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 9 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 7 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 9 MNOK |
| P/B | 3,0 | 4 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 57 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 50 | vekt 25 % |
| Likviditet | 50 | vekt 15 % |
| Vekst | 81 | vekt 15 % |
| Konsistens | 63 | vekt 15 % |
Varighet: 56 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Centron AS?
Driftsmarginen var 5,3 % i 2024, mot en median på 4,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,4 %.
Hvor solid er Centron AS?
Egenkapitalandelen var 42,2 % i 2024 (median 41,2 %). Gjeldsgraden var 1,37 (median 1,34).
Hvordan er likviditeten i Centron AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,74 i 2024 (median 1,73).
Hvordan står Centron AS i Industri?
Centron AS er nr. 1 446 av 4 408 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 557 av 1 664. Omsetningen endret seg 21,7 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Rud Eiendom AS. Personer vises ikke med navn.
Rud Eiendom AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Rud Eiendom AS
- Centron AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 916760175
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (27.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 15 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 8. februar 2016 10 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Stålhaugen 10, 6065 ULSTEINVIK
- Kommune
- Ulstein rang 6 av 40 i KOSTRA-gruppe 1
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Rud Eiendom AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Rud Eiendom AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 53 | 59 | 41 | |
| Rang | 1 919 | 1 446 | 3 082 | |
| Driftsmargin | 5,5 % | 5,3 % | 5,4 % | |
| Totalrentabilitet | 14,1 % | 13,4 % | 8,9 % | |
| Egenkapitalandel | 39,3 % | 42,2 % | 36,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,66 | 1,74 | 1,04 | |
| Omsetningsvekst | – | 21,7 % | −7,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12,9 MNOK | 15,6 MNOK | 14,5 MNOK |
| Driftsresultat | 0,7 MNOK | 0,8 MNOK | 0,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,7 MNOK | 0,8 MNOK | 0,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,6 MNOK | 0,7 MNOK | 0,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 5,1 MNOK | 6,3 MNOK | 9,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 5,1 MNOK | 6,3 MNOK | 6,0 MNOK |
| Egenkapital | 2,0 MNOK | 2,7 MNOK | 3,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,8 MNOK | 2,5 MNOK | 3,1 MNOK |
| Sum gjeld | 3,1 MNOK | 3,7 MNOK | 5,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,1 MNOK | 3,6 MNOK | 5,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 5720961.
Videre
Lignende selskaper
- Båtteknikk AS indeks 59, nr. 1 443 · sammenlign
- Sande Hus og Hytter AS indeks 59, nr. 1 447 · sammenlign
- Megacon AS indeks 59, nr. 1 449 · sammenlign
- Stavland AS indeks 59, nr. 1 451 · sammenlign
- Hipknitshop AS indeks 59, nr. 1 452 · sammenlign