Gratech AS
Score · regnskapsår 2025
73av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 95 av 1 124 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 359 av 3 597 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 90 og soliditet 58 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Gratech AS ligger 22 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 124 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 18,7 % (median 5,2 %) og egenkapitalandel 39,9 % (median 33,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 14 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | 18,7 % | 5,2 % |
| Resultatmargin | 18,9 % | 5,1 % |
| Totalrentabilitet | 46,5 % | 13,3 % |
| Egenkapitalandel | 39,9 % | 33,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,50 | 1,78 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,65 | 1,42 |
| Omsetningsvekst | 28,1 % | 8,8 % |
| Omsetning per ansatt | 2,07 MNOK | 1,55 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 73 gjør Gratech AS det bedre enn 92 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 124 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Gratech AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Gratech AS har score 73 for 2025, rang 359 av 3 597 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 90 mot sammenlignbare, driftsmargin 18,7 % mot median 5,2 %. Vekst: persentil 77 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 28,1 % mot median 8,8 %.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Gratech AS hadde en driftsmargin på 18,7 % og en egenkapitalandel på 39,9 % i 2025, og er nr. 359 av 3 597 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 25,0 % til 39,9 % og omsetningen økte med 28 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 25 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 21 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 25 MNOK |
| P/B | 1,0 | 2 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 90 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 58 | vekt 25 % |
| Likviditet | 64 | vekt 15 % |
| Vekst | 77 | vekt 15 % |
| Konsistens | 68 | vekt 15 % |
Varighet: 62 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Gratech AS?
Driftsmarginen var 18,7 % i 2025, mot en median på 5,2 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 46,5 %.
Hvor solid er Gratech AS?
Egenkapitalandelen var 39,9 % i 2025 (median 33,1 %). Gjeldsgraden var 1,50 (median 1,78).
Hvordan er likviditeten i Gratech AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,65 i 2025 (median 1,42).
Hvordan står Gratech AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Gratech AS er nr. 359 av 3 597 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 95 av 1 124. Omsetningen endret seg 28,1 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 918024131
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 7 registrert 10. juni 2026
- Stiftet
- 17. oktober 2016 10 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Olav Brunborgs vei 6, 1396 BILLINGSTAD (ASKER)
- Kommune
- Asker rang 2 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.gratech.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Gratech Invest AS (100 %)
Øverste eier: Gratech Invest AS
- Gratech Invest AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 46 | 69 | 73 | |
| Rang | 1 960 | 555 | 359 | |
| Driftsmargin | 33,5 % | 23,5 % | 18,7 % | |
| Totalrentabilitet | 52,0 % | 61,6 % | 46,5 % | |
| Egenkapitalandel | 9,4 % | 25,0 % | 39,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,33 | 1,65 | |
| Omsetningsvekst | – | 101,7 % | 28,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5,6 MNOK | 11,3 MNOK | 14,5 MNOK |
| Driftsresultat | 1,9 MNOK | 2,7 MNOK | 2,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,9 MNOK | 2,6 MNOK | 2,7 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 1,5 MNOK | 1,9 MNOK | 2,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,6 MNOK | 4,3 MNOK | 5,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,6 MNOK | 4,3 MNOK | 5,9 MNOK |
| Egenkapital | 0,3 MNOK | 1,1 MNOK | 2,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,3 MNOK | 1,1 MNOK | 2,3 MNOK |
| Sum gjeld | 3,3 MNOK | 3,2 MNOK | 3,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,3 MNOK | 3,2 MNOK | 3,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6395999.
Videre
Lignende selskaper
- Odl AS indeks 73, nr. 348 · sammenlign
- Precision Subsea AS indeks 73, nr. 352 · sammenlign
- Hammer Arkitekter Mnal AS indeks 73, nr. 363 · sammenlign
- Yinson Renewables AS indeks 73, nr. 366 · sammenlign
- Folk Kommunikasjon AS indeks 73, nr. 368 · sammenlign