Intek Engineering AS

Org.nr. 918147748 · Vestre Toten · Stiftet 1980 · 42 ansatte

Score · regnskapsår 2025

45av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 38 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 815 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 746 av 4 464 · Industri

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 12 og soliditet 87 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Intek Engineering AS ligger 6 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 320 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −4,8 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 66,2 % (median 39,3 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 31. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter69 MNOK116 MNOK
Driftsmargin −4,8 % 4,9 % 12 %
Resultatmargin −4,3 % 4,8 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −6,1 % 10,4 % 11 %
Egenkapitalandel 66,2 % 39,3 % 87 %
Gjeldsgrad 0,51 1,50 87 %
Likviditetsgrad 1 2,07 1,55 72 %
Omsetningsvekst −30,0 % 7,0 % 2 %
Omsetning per ansatt1,64 MNOK2,92 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 45 gjør Intek Engineering AS det bedre enn 38 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Intek Engineering AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Intek Engineering AS har score 45 for 2025, rang 2 746 av 4 464 i sektoren.

Sterkest: Soliditet: persentil 87 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 66,2 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 72 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,07 mot median 1,55.

Svakest: Vekst: persentil 2 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −30,0 % mot median 7,0 %. Lønnsomhet: persentil 12 mot sammenlignbare, driftsmargin −4,8 % mot median 4,9 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 falt driftsmarginen til Intek Engineering AS med 9,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 8,6 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Intek Engineering AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 5 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Intek Engineering AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
20244,4 %5,4 % −3,5 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng −3,7 prosentpoeng
2025−4,8 %4,9 % −9,1 prosentpoeng −0,5 prosentpoeng −8,6 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Intek Engineering AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))

Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Intek Engineering AS falt 9,1 prosentpoeng.

Produsentpriser i industrien per år og driftsmarginen til Intek Engineering AS
Mål202120222023202420252026
Produsentpriser i industrien, årssnitt100,0124,7129,5134,4138,3146,0 (så langt)
Endring fra året før+10,7 %+24,7 %+3,9 %+3,7 %+2,9 %+5,6 %
Selskapets driftsmargin––7,9 %4,4 %−4,8 %–

Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Intek Engineering AS falt 9,1 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Intek Engineering AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––7,9 %4,4 %−4,8 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)

Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Intek Engineering AS falt 9,1 prosentpoeng.

Kraftpris i engrosmarkedet per år og driftsmarginen til Intek Engineering AS
Mål202120222023202420252026
Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt64,2141,772,049,454,096,5 (så langt)
Endring fra året før+466,7 %+120,8 %−49,2 %−31,4 %+9,4 %+78,4 %
Selskapets driftsmargin––7,9 %4,4 %−4,8 %–

Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden

USD/NOK (kr)

USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Intek Engineering AS falt 9,1 prosentpoeng.

USD/NOK per år og driftsmarginen til Intek Engineering AS
Mål202120222023202420252026
USD/NOK, årssnitt8,599,6110,5610,7510,399,54 (så langt)
Endring fra året før−8,8 %+11,9 %+9,9 %+1,7 %−3,3 %−8,2 %
Selskapets driftsmargin––7,9 %4,4 %−4,8 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)

Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Intek Engineering AS falt 9,1 prosentpoeng.

Lønnsindeks: metallvareindustri per år og driftsmarginen til Intek Engineering AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt88,091,596,9102,1108,0112,8 (så langt)
Endring fra året før+3,1 %+3,9 %+6,0 %+5,4 %+5,8 %+4,5 %
Selskapets driftsmargin––7,9 %4,4 %−4,8 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Intek Engineering AS hadde en driftsmargin på −4,8 % og en egenkapitalandel på 66,2 % i 2025, og er nr. 2 746 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 4,4 % til −4,8 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 41 MNOK og 46 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 4,0 MNOK 22,2 90 MNOK 44 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 4,3 MNOK
minus netto gjeld −4,2 MNOK
18,6 84 MNOK 41 MNOK
P/B Egenkapital: 30,8 MNOK 3,0 92 MNOK 46 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −4,3 % (median 4,8 %).

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin −4,8 % (median 4,9 %).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet12 vekt 30 %
Soliditet87 vekt 25 %
Likviditet72 vekt 15 %
Vekst2 vekt 15 %
Konsistens58 vekt 15 %

Varighet: 58 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Intek Engineering AS?

Driftsmarginen var −4,8 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var −6,1 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Intek Engineering AS?

Egenkapitalandelen var 66,2 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,51 (median 1,50).

Hvordan er likviditeten i Intek Engineering AS?

Likviditetsgrad 1 var 2,07 i 2025 (median 1,55).

Hvordan står Intek Engineering AS i Industri?

Intek Engineering AS er nr. 2 746 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 815 av 1 320. Omsetningen endret seg −30,0 % fra året før.

Konsernregnskap · 2023

67 av 100

Rang 28 av 107 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Industri. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.

Driftsinntekter, konsern
159 MNOK
Driftsresultat, konsern
12 MNOK
Resultat før skatt, konsern
13 MNOK
Sum eiendeler, konsern
63 MNOK
Egenkapital, konsern
29 MNOK
Nøkkeltall i konsernregnskapet mot selskapets eget regnskap
NøkkeltallKonsernetSelskapet alene (2025)
Driftsmargin7,7 % –
Totalrentabilitet20,3 % –
Egenkapitalandel46,2 % –
Likviditetsgrad 11,86 –
Omsetningsvekst– –

Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.

Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2023 (åpne data, NLOD 2.0).

Konsernstruktur · 2025

2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Intek Engineering AS.

Konsernregnskap. Intek Engineering AS for 2023: indeks 67 av 100, nr. 28 av 107 konsern.

  • Intek Engineering AS du er her operativt · indeks 45 · nr. 2746 av 4464 i Industri

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
918147748
Org.form
AS
Sektor
Industri (33.200)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
42 registrert 10. september 2026
Stiftet
29. desember 1980 45 år i drift
Aksjekapital
0,95 MNOK
Forretningsadresse
Sagvollvegen 422, 2833 RAUFOSS (VESTRE TOTEN)
Kommune
Vestre Toten rang 28–38 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.intek.no
Selskapets forretningskommune, Vestre Toten. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
8
Største eier
40,1 % · tre største 80,0 %
Fordeling
selskaper 14 % · privatpersoner 86 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
54 %
Eiere over 60 år
50 % av personeierne sine aksjer (medianalder 59 år)

Endring 2007–2025: 54 % av aksjene skiftet eier (5 nye og 5 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Intek Engineering AS, Mna Invest AS
Utgått (selskaper): Intek Enterprise AS

Eier flertallet i: Intek Automatisering AS (100 %)

Har eierandeler i: Intek Automatisering AS (100 %), Intek Engineering AS (7 %)

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks706045
Rang8621 3432 746
Driftsmargin7,9 %4,4 %−4,8 %
Totalrentabilitet20,8 %11,6 %−6,1 %
Egenkapitalandel47,6 %64,2 %66,2 %
Likviditetsgrad 11,782,342,07
Omsetningsvekst–−33,8 %−30,0 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter148,8 MNOK98,4 MNOK68,9 MNOK
Driftsresultat11,8 MNOK4,3 MNOK−3,3 MNOK
Resultat før skatt12,5 MNOK5,8 MNOK−2,9 MNOK
Skattekostnad2,7 MNOK1,2 MNOK−0,6 MNOK
Årsresultat9,9 MNOK4,6 MNOK−2,3 MNOK
Finanskostnader0,2 MNOK0,2 MNOK0,1 MNOK
Sum eiendeler61,4 MNOK51,6 MNOK46,6 MNOK
Omløpsmidler53,9 MNOK42,0 MNOK32,4 MNOK
Egenkapital29,2 MNOK33,1 MNOK30,8 MNOK
Opptjent egenkapital27,9 MNOK31,9 MNOK29,6 MNOK
Sum gjeld32,2 MNOK18,5 MNOK15,7 MNOK
Kortsiktig gjeld30,2 MNOK18,0 MNOK15,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 7033170.

Lignende selskaper