Primar AS

Org.nr. 918406727 · Folldal · Stiftet 2017 · 13 ansatte

Score · regnskapsår 2025

78av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 96 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 52 av 1 316 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 184 av 4 248 · Industri

Profil

Løve · Leder

Høy lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 86 og soliditet 95 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Primar AS ligger 27 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 316 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 14,0 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 76,4 % (median 39,3 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 5. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter60 MNOK116 MNOK
Driftsmargin 14,0 % 4,9 % 86 %
Resultatmargin 14,5 % 4,8 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 27,1 % 10,4 % 85 %
Egenkapitalandel 76,4 % 39,3 % 95 %
Gjeldsgrad 0,31 1,50 95 %
Likviditetsgrad 1 3,35 1,54 91 %
Omsetningsvekst 0,2 % 7,0 % 32 %
Omsetning per ansatt4,58 MNOK2,92 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 78 gjør Primar AS det bedre enn 96 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 316 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Primar AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Primar AS har score 78 for 2025, rang 184 av 4 248 i sektoren.

Sterkest: Soliditet: persentil 95 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 76,4 % mot median 39,3 %. Likviditet: persentil 91 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 3,35 mot median 1,54.

Svakest: Vekst: persentil 32 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 0,2 % mot median 7,0 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Primar AS hadde en driftsmargin på 14,0 % og en egenkapitalandel på 76,4 % i 2025, og er nr. 184 av 4 248 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 10,2 % til 14,0 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 24 MNOK og 78 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelAnslag
P/E Årsresultat: 6,7 MNOK 10,0 67 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat: 8,4 MNOK
minus netto gjeld −11,1 MNOK
8,0 78 MNOK
P/B Egenkapital: 24,4 MNOK 1,0 24 MNOK

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • positiv

    I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin 14,0 % (median 4,9 %); Egenkapitalandel 76,4 % (median 39,3 %); Likviditetsgrad 1 3,35 (median 1,54).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet86 vekt 30 %
Soliditet95 vekt 25 %
Likviditet91 vekt 15 %
Vekst32 vekt 15 %
Konsistens68 vekt 15 %

Varighet: 83 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Primar AS?

Driftsmarginen var 14,0 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 27,1 %.

Hvor solid er Primar AS?

Egenkapitalandelen var 76,4 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 0,31 (median 1,50).

Hvordan er likviditeten i Primar AS?

Likviditetsgrad 1 var 3,35 i 2025 (median 1,54).

Hvordan står Primar AS i Industri?

Primar AS er nr. 184 av 4 248 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 52 av 1 316. Omsetningen endret seg 0,2 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
918406727
Org.form
AS
Sektor
Industri (10.850)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
13 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
1. januar 2017 9 år i drift
Aksjekapital
0,03 MNOK
Forretningsadresse
Meierivegen 10, 2580 FOLLDAL
Kommune
Folldal rang 2–21 av 25 i KOSTRA-gruppe 14
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.primar-mat.no

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: Opshaug Holding AS (100 %)
Øverste eier: privatperson

Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 5. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks888378
Rang12295184
Driftsmargin11,5 %10,2 %14,0 %
Totalrentabilitet18,6 %18,3 %27,1 %
Egenkapitalandel79,3 %80,2 %76,4 %
Likviditetsgrad 13,573,923,35
Omsetningsvekst–22,7 %0,2 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter48,5 MNOK59,4 MNOK59,6 MNOK
Driftsresultat5,6 MNOK6,1 MNOK8,4 MNOK
Resultat før skatt5,8 MNOK6,3 MNOK8,6 MNOK
Skattekostnad1,3 MNOK1,4 MNOK1,9 MNOK
Årsresultat4,5 MNOK4,9 MNOK6,7 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler31,3 MNOK34,6 MNOK32,0 MNOK
Omløpsmidler21,0 MNOK24,2 MNOK23,1 MNOK
Egenkapital24,8 MNOK27,7 MNOK24,4 MNOK
Opptjent egenkapital24,6 MNOK27,5 MNOK24,2 MNOK
Sum gjeld6,5 MNOK6,9 MNOK7,6 MNOK
Kortsiktig gjeld5,9 MNOK6,2 MNOK6,9 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7158181.