Appsens AS
Score · regnskapsår 2025
43av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 083 av 1 679 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 870 av 4 464 · Industri
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 1 og soliditet 60 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Appsens AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 679 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −96,1 % (median 4,6 %) og egenkapitalandel 49,4 % (median 41,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | −96,1 % | 4,6 % |
| Resultatmargin | −95,5 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | −66,5 % | 9,5 % |
| Egenkapitalandel | 49,4 % | 41,8 % |
| Gjeldsgrad | 1,03 | 1,30 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,44 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 54,9 % | 5,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,35 MNOK | 1,69 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 43 gjør Appsens AS det bedre enn 36 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 679 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Appsens AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Appsens AS har score 43 for 2025, rang 2 870 av 4 464 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 95 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 54,9 % mot median 5,3 %. Likviditet: persentil 87 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 3,44 mot median 1,73.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 1 mot sammenlignbare, driftsmargin −96,1 % mot median 4,6 %. Konsistens: persentil 7 mot sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −95,5 % (median 4,2 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −96,1 % (median 4,6 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak konsistens, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Appsens AS med 30,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 29,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Appsens AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −126,8 % | 3,0 % | +122,9 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | +123,1 prosentpoeng |
| 2025 | −96,1 % | 4,6 % | +30,7 prosentpoeng | +1,5 prosentpoeng | +29,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Appsens AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Appsens AS økte 30,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −249,7 % | −126,8 % | −96,1 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Appsens AS økte 30,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −249,7 % | −126,8 % | −96,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Appsens AS økte 30,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −249,7 % | −126,8 % | −96,1 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Appsens AS økte 30,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −249,7 % | −126,8 % | −96,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Appsens AS økte 30,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −249,7 % | −126,8 % | −96,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Appsens AS hadde en driftsmargin på −96,1 % og en egenkapitalandel på 49,4 % i 2025, og er nr. 2 870 av 4 464 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −126,8 % til −96,1 % og omsetningen økte med 55 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 11 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 18,6 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,0 | 11 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −95,5 % (median 4,2 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −96,1 % (median 4,6 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 1 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 60 | vekt 25 % |
| Likviditet | 87 | vekt 15 % |
| Vekst | 95 | vekt 15 % |
| Konsistens | 7 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Appsens AS?
Driftsmarginen var −96,1 % i 2025, mot en median på 4,6 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −66,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Appsens AS?
Egenkapitalandelen var 49,4 % i 2025 (median 41,8 %). Gjeldsgraden var 1,03 (median 1,30).
Hvordan er likviditeten i Appsens AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,44 i 2025 (median 1,73).
Hvordan står Appsens AS i Industri?
Appsens AS er nr. 2 870 av 4 464 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 083 av 1 679. Omsetningen endret seg 54,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 918707719
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (21.200)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 8 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 3. mars 2017 9 år i drift
- Aksjekapital
- 0,13 MNOK
- Forretningsadresse
- Senterveien 30, 4790 LILLESAND
- Kommune
- Lillesand rang 3–17 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 46
- Største eier
- 20,1 % · tre største 43,0 %
- Fordeling
- selskaper 97 % · privatpersoner 3 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 12 %
- Eiere over 60 år
- 72 % av personeierne sine aksjer (medianalder 75 år)
- Uthalden AS · 20,1 %
- Agder Seed AS · 11,9 %
- Bjørn Breien AS · 11,1 %
- Fensli Consulting AS · 11,1 %
- Lucellum AS · 6,5 %
- Corsult AS · 5,8 %
- Verd Investering AS · 4,9 %
- Erbe Invest AS · 4,1 %
- Gremsdalen Invest AS · 3,5 %
- Gumpens Invest AS · 3,1 %
- 9 privatpersoner · 2,6 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 47 | 54 | 43 | |
| Rang | 2 371 | 1 923 | 2 870 | |
| Driftsmargin | −249,7 % | −126,8 % | −96,1 % | |
| Totalrentabilitet | −66,8 % | −35,4 % | −66,5 % | |
| Egenkapitalandel | 72,5 % | 75,3 % | 49,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 5,14 | 4,81 | 3,44 | |
| Omsetningsvekst | – | 36,6 % | 54,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5,1 MNOK | 7,0 MNOK | 10,8 MNOK |
| Driftsresultat | −12,7 MNOK | −8,8 MNOK | −10,4 MNOK |
| Resultat før skatt | −12,9 MNOK | −8,6 MNOK | −10,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −12,9 MNOK | −8,6 MNOK | −10,3 MNOK |
| Finanskostnader | −0,2 MNOK | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 19,7 MNOK | 23,6 MNOK | 15,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 9,6 MNOK | 13,2 MNOK | 9,0 MNOK |
| Egenkapital | 14,3 MNOK | 17,8 MNOK | 7,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 5,4 MNOK | 5,8 MNOK | 7,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,9 MNOK | 2,7 MNOK | 2,6 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6662974.
Videre
Lignende selskaper
- Xpressprint AS indeks 44, nr. 2 860 · sammenlign
- Alustrax AS indeks 43, nr. 2 865 · sammenlign
- Fatland AS indeks 43, nr. 2 867 · sammenlign
- High Speed Machining AS indeks 43, nr. 2 876 · sammenlign
- Controlteam AS indeks 43, nr. 2 878 · sammenlign