Krauman AS
Score · regnskapsår 2025
85av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 99 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 57 av 5 557 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 233 av 20 339 · Bygg og anlegg
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 82 og soliditet 93 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Krauman AS ligger 34 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 5 557 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 20,4 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 71,8 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 14 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 20,4 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 19,8 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 18,0 % | 10,9 % |
| Egenkapitalandel | 71,8 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | 0,39 | 1,72 |
| Likviditetsgrad 1 | 3,21 | 1,48 |
| Omsetningsvekst | 40,4 % | 6,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,14 MNOK | 1,70 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 85 gjør Krauman AS det bedre enn 99 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (5 557 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Krauman AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Krauman AS har score 85 for 2025, rang 233 av 20 339 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 93 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 71,8 % mot median 34,1 %. Likviditet: persentil 92 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 3,21 mot median 1,48.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Krauman AS hadde en driftsmargin på 20,4 % og en egenkapitalandel på 71,8 % i 2025, og er nr. 233 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 40 % og egenkapitalandelen steg fra 65,4 % til 71,8 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 11 MNOK og 25 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 21 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 25 MNOK |
| P/B | 1,0 | 11 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 20,4 % (median 4,5 %); Egenkapitalandel 71,8 % (median 34,1 %); Likviditetsgrad 1 3,21 (median 1,48).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 82 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 93 | vekt 25 % |
| Likviditet | 92 | vekt 15 % |
| Vekst | 84 | vekt 15 % |
| Konsistens | 73 | vekt 15 % |
Varighet: 79 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Krauman AS?
Driftsmarginen var 20,4 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 18,0 %.
Hvor solid er Krauman AS?
Egenkapitalandelen var 71,8 % i 2025 (median 34,1 %). Gjeldsgraden var 0,39 (median 1,72).
Hvordan er likviditeten i Krauman AS?
Likviditetsgrad 1 var 3,21 i 2025 (median 1,48).
Hvordan står Krauman AS i Bygg og anlegg?
Krauman AS er nr. 233 av 20 339 rangerte selskaper i Bygg og anlegg for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 57 av 5 557. Omsetningen endret seg 40,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 919280425
- Org.form
- AS
- Sektor
- Bygg og anlegg (43.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 12 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 26. juni 2017 9 år i drift
- Aksjekapital
- 0,73 MNOK
- Forretningsadresse
- Kong Øysteins gate 11, 8480 ANDENES (ANDØY)
- Kommune
- Andøy rang 36 av 39 i KOSTRA-gruppe 4
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Kjetil Bjørdal
- Styrets leder
- Kjetil Bjørdal
- Varamedlem
- Hilde Annette Bjørdal
- Revisor
- BDO AS
- Regnskapsfører
- Activregnskap AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 26. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 80 | 72 | 85 | |
| Rang | 1 602 | 2 296 | 233 | |
| Driftsmargin | 26,5 % | 20,9 % | 20,4 % | |
| Totalrentabilitet | 21,5 % | 14,7 % | 18,0 % | |
| Egenkapitalandel | 63,4 % | 65,4 % | 71,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,24 | 2,53 | 3,21 | |
| Omsetningsvekst | – | 0,2 % | 40,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9,7 MNOK | 9,7 MNOK | 13,6 MNOK |
| Driftsresultat | 2,6 MNOK | 2,0 MNOK | 2,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,5 MNOK | 1,9 MNOK | 2,7 MNOK |
| Årsresultat | 2,0 MNOK | 1,4 MNOK | 2,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 11,9 MNOK | 13,8 MNOK | 15,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 6,8 MNOK | 9,1 MNOK | 11,1 MNOK |
| Egenkapital | 7,6 MNOK | 9,0 MNOK | 11,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 6,8 MNOK | 8,3 MNOK | 10,4 MNOK |
| Sum gjeld | 4,4 MNOK | 4,8 MNOK | 4,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 3,0 MNOK | 3,6 MNOK | 3,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 26. oktober 2026, regnskaps-id 6822032.
Videre
Lignende selskaper
- Arvid Thomassen Graveservice AS indeks 85, nr. 232 · sammenlign
- Svoger Bygg AS indeks 85, nr. 235 · sammenlign
- Lynghaug Fjellsprengning AS indeks 85, nr. 239 · sammenlign
- Florø Kjøleservice AS indeks 85, nr. 243 · sammenlign
- ASTRA BYGG & Entreprenør AS indeks 85, nr. 245 · sammenlign